Na wezwanie Odyna. Tajemnice wikingów

Przed nami świetna okazja do zapoznania się z tajemnicami wikingów. W ciągu siedmiu spotkań online i czterech odsłon warsztatowych zajęć stacjonarnych przemierzymy świat z wikińskimi żeglarzami, przyjrzymy się ich strojom, wierzeniom, kuchni i technikom walki.

Cykl spotkań rodzinnych rozpoczął się 22 stycznia. Zajęcia, zarówno online, jak i stacjonarne, zawsze rozpoczynają się o godz. 11.00, a żeby w nich uczestniczyć należy się zapisać, wysyłając e-mail z datą spotkania w tytule wiadomości na adres: lekcjeonline.mshm@gmail.com
lub telefonicznie: 882 467 823.

UWAGA! W przypadku zajęć online zgłoszenia przyjmujemy najwcześniej na dwa tygodnie przed spotkaniem, najpóźniej – godzinę przed. Wstęp wolny


Terminy i opisy poszczególnych zajęć

SPOTKANIA ONLINE

22 stycznia (odbyło się)

Przodkowie wikingów

• Dla młodzieży i dorosłych

Co możemy powiedzieć o ludach zamieszkujących Skandynawię przed wikingami? Jak wyglądała kultura ich przodków w epoce brązu i epoce żelaza? I w jaki sposób wikińskie plemiona z ciemnej i zimnej północy zdominowały Europę na blisko 300 lat?


5 lutego

Wikińscy wojownicy

• Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Gdy wódz zadął w wojenny róg, wojownicy wikińscy chwytali za broń i ruszali do walki. Ale jakiego używali przy tym oręża? W jaki sposób się nim posługiwali? Czy naprawdę zdobili swoje hełmy rogami? I dlaczego wikiński wojownik musiał umrzeć w walce, by dostać się do Valhali?


19 lutego

Wikingowie – eksploratorzy i podróżnicy

• Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Wikińscy żeglarze docierali do najodleglejszych zakątków świata, pokonując morskie i oceaniczne przestrzenie, a w razie potrzeby również rzeki, którymi zapuszczali się setki kilometrów w głąb lądu.

Około 1000 roku Leif Szczęśliwy, płynąc z Islandii na Grenlandię trafił na sztorm. Jego łódź, zdana na łaskę wiatru i fal, podryfowała na zachód, aż do krainy, którą nazwał Vinland.

Jak dużo wiemy o tych pierwszych Europejczykach w Ameryce? Gdzie się osiedlili i jak wyglądało ich spotkanie z Indianami?


5 marca

Styl i moda wikingów

• Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Średniowiecze kojarzy się często z szarymi, ponurymi i mało interesującymi ubraniami. Ale nic z tego! Moda wikingów była różnorodna i kolorowa. W co dokładnie się ubierano? Jak przyozdabiano stroje? Z jakich wykonywano je surowców?

Wszystkie tajemnice wikińskiej mody poznamy podczas zajęć.


19 marca

W wiosce wikingów

• Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Zwykle wyobrażamy sobie wikingów jako brutalnych najeźdźców plądrujących europejskie miasta. A jednak byli oni także troskliwymi gospodarzami, posiadaczami zagród i domostw.

Pytanie – jak taki wikiński dom wyglądał? Z jakich materiałów mógł być wzniesiony?

Wszystkiego dowiemy się, zasiadając do wikińskiej uczty. Przy okazji dowiemy się, co jedzono i popijano w czasach wikingów, w czym przygotowywano potrawy i jakich używano przypraw.


2 kwietnia

Wikingowie w Polsce?

• Dla młodzieży i dorosłych

Wikingowie zapuszczali się naprawdę daleko. Nic więc dziwnego, że bywali także na terenach dzisiejszej Polski. Śladami tych wizyt są pozostawione tu przedmioty, które zabierali ze sobą na wyprawy, ale i groby, których charakter i wyposażenie sugerują, że pochowane w nich osoby mogły być wikingami. W jakim celu odwiedzali te ziemie? I czy mieli wpływ na życie zamieszkujących je ludzi?


23 kwietnia

W świecie nordyckich bogów

• Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Skandynawska mitologia jest niezwykle bogata. Ale najbardziej popularne opowieści to: mit o Baldurze, synu Odyna, bogu piękna i dobra, podstępnie zabitym przez Lokiego, oraz o Ragnaroku, końcu świata, po którym Baldur ma zmartwychwstać i zapanować nad światem.

Miedzy innymi tych właśnie opowieści wysłuchamy w wykonaniu prawdziwego szamana.


SPOTKANIA STACJONARNE W MUZEUM

• 4 lutego

• 6 lutego

• 11 lutego

• 12 lutego

Popłyń z wikingami – warsztaty stolarsko-artystyczne

• Dla dzieci 6-12 lat

Wikińskie statki były szybkie i zwrotne. Umożliwiały żeglowanie zarówno po morzach, jak i po rzekach. W dodatku służyły nie tylko jako środek transportu, ale i do innych celów…

Jak wyglądało wikińskie szkutnictwo (czyli sztuka budowania łodzi)? Jakie możemy wyróżnić rodzaje okrętów, jak je ozdabiano i ilu ludzi można było zabrać na pokład? Na wszystkie pytania odpowiemy sobie podczas zajęć.

Zajęcia z elementami stolarstwa. Metoda String art to rysowanie za pomocą gwoździ i sznurka. Zajęcia praktyczne poprzedzone będą krótkim wykładem, po którym uczestnicy wykonają łodzie wikingów.

Ze względu na obostrzenia na zajęcia stacjonarne możemy zapisać ograniczoną liczbę chętnych.

Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących na terenie muzeum.

MS 1/2022, 3 lutego 2022