URSUS

Łąka kwietna alternatywą dla miejskiego trawnika

Idea łąki kwietnej zyskuje coraz większą popularność. W ramach  realizacji budżetu obywatelskiego w okolicy pętli autobusowej i ronda przy ul. Orląt Lwowskich powstanie kolejna łąka kwietna w dzielnicy Ursus.

Na rabatach służących dotychczas za trawniki została wysiana mieszanka kilkudziesięciu gatunków roślin łąkowych. Rośliny jednoroczne, które zakwitną jeszcze w tym sezonie, stanowią 30% wysianych nasion. Pozostałe 70% to rośliny wieloletnie, których urodę docenimy dopiero w przyszłym roku i to one z czasem staną się prawdziwą ozdobą łąki. Dopełnieniem roślin są umieszczone na drzewach hotele dla owadów, które zasiedlą trzmiele, pszczoły murarki, motyle i biedronki.


Zakładanie łąk kwietnych oraz dosadzanie drzew i krzewów miododajnych na terenach zieleni nieurządzonej w dzielnicy to proces odtwarzania bazy pokarmowej dla owadów zapylających na terenach miejskich. Działania te nie tylko przyczynią się do wzrostu liczebności populacji owadów zapylających, ale również poprawią walory estetyczne w naszej dzielnicy.

Łąka kwietna, niewymagająca koszenia i odporna na okresowe braki wody łatwiej znosi niekorzystne warunki panujące w mieście, a jednocześnie stanowi prawdziwą ozdobę przestrzeni miejskiej.


UD Ursus

Fot. W. Sokołowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *