NASZE STRONY

Kronika policyjna


Ursus, Ochota

41-latek zatrzymany za liczne włamania do pojazdów

Policjanci z komendy na warszawskiej Ochocie patrolując teren dzielnicy, po godzinie 6 rano otrzymali zgłoszenie, o włamaniu do zaparkowanego pojazdu przy al. Jerozolimskich 148 w Warszawie. Po przybyciu na miejsce zastali osoby zgłaszające oraz 41-latka, który chwilę wcześniej wybił szybę w w zaparkowanym samochodzie. Funkcjonariusze na miejscu wysłuchali relacji osób i sprawdzili ujętego mężczyznę w policyjnych bazach. Torbę, którą posiadał 41-latek zgłaszający rozpoznali jako skradzioną chwilę wcześniej z zaparkowanego samochodu. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy na Ochocie. Sprawą zajęli się dochodzeniowcy z Wydziału zwalczającego przestępczość przeciwko mieniu. W wyniku ich działań oraz po zebraniu materiału dowodowego udało się przedstawić 41-latkowi 6 zarzutów kradzieży z włamaniem do zaparkowanych pojazdów. Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany i najbliższe 3 miesiące spędzi więzieniu.

Pijany wsiadł za kierownicę pomimo sądowego zakazu

Funkcjonariusze z Ursusa po godzinie 16 zatrzymali do kontroli na ulicy Regulskiej kierowcę Volkswagena. Od 47-letniego mężczyzny prowadzącego pojazd wyczuwalna była silna woń alkoholu. Mundurowi dokonali sprawdzenia kierowcy na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie pokazało, że 47-latek znajduje się pod wpływem alkoholu. W czasie sprawdzania mężczyzny w policyjnych bazach, okazało się, że posiada on zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez sąd w Żyrardowie. Dodatkowo, pojazd którym się poruszał nie posiada ważnego przeglądu technicznego oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC. W związku z powyższym 47-latek został zatrzymany i przewieziony do komisariatu w Ursusie. Pojazd, którym się poruszał został przekazany osobie wskazanej przez mężczyznę. Kierowca usłyszał zarzut niestosowania się do wyroku sądu oraz prowadzenia pojazdu będąc pod wpływem alkoholu. Dodatkowo mężczyzna za brak ważnego przeglądu technicznego oraz obowiązkowego ubezpieczenia odpowie przed sądem, gdzie został skierowany wniosek o jego ukaranie.

Złodzieje katalizatorów zatrzymani na gorącym uczynku

Funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego patrolując teren dzielnicy pozyskali informację, iż na parkingu zlokalizowanym przy ul. Korotyńskiego kręci się mężczyzna w ubraniu roboczym oraz stoi dziwnie zaparkowany samochód. Policjanci natychmiast udali się we wskazane miejsce. Po przyjeździe zauważyli AUDI bez tablic rejestracyjnych i zaparkowane bezpośrednio za nim Mitsubishi. Kierowca japońskiego auta na widok radiowozu gwałtownie ruszył z miejsca. Policjanci przy pomocy sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych zatrzymali pojazd. W samochodzie znajdowały się dwie osoby. 33-letni mężczyzna, który był kierowcą oraz 33-letnia pasażerka siedząca z tyłu. W czasie kontroli pojazdu, z przodu na fotelu pasażera ujawniono torbę podróżną w której znajdowały się: lewarek, narzędzia elektryczne oraz cęgi do cięcia metalu. Kierowca miał ubrudzone ręce. W toku dalszych czynności przy przednim kole AUDI, które było zaparkowane przed Mitsubishi, policjanci ujawnili wycięty chwile wcześniej katalizator. 33-letni mężczyzna oraz 33-letnia kobieta zostali zatrzymani i przewiezieni do komendy na warszawskiej Ochocie. Policjanci po zebraniu materiału dowodowego przedstawili osobom zarzut kradzieży działając wspólnie i w porozumieniu, za co może im grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

podkom. Karol Cebula


Powiat Pruszkowski

Nietrzeźwa spowodowała kolizję

W  czwartek po godzinie 18.30 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego otrzymali wezwanie do zdarzenia drogowego na ul. Pruszkowskiej w Nadarzynie. Po przybyciu na miejsce ustalili, że kierująca volkswagenem zjechała na przeciwległy pas i czołowo zderzyła się z toyotą. Na szczęście nikt  w tym zdarzeniu nie ucierpiał.

Funkcjonariusze dokonali badania stanu trzeźwości kierującej volkswagenem, które wykazało 1,8 promila alkoholu w organizmie. 30-letnia kobieta została zatrzymana. Wkrótce usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co Kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Odpowie także za spowodowanie kolizji.

Myślał, że nikt go nie widzi

W czwartek po godzinie 23.00 pruszkowscy patrolowcy zauważyli na ul. Andrzeja toyotę bez świateł. Zatrzymali pojazd do kontroli. Sprawdzenie kierującego w policyjnych systemach wykazało, że 33-latek jest  poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Prokuratura w Sztokholmie poszukiwała obywatela Tadżykistanu za przestępstwa seksualne wobec małoletnich. Policjanci zatrzymali mężczyznę i osadzili w policyjnym areszcie. Zostanie on doprowadzony do prokuratury i sądu, który zdecyduje o jego dalszym losie.

Poszukiwany listem gończym poszukiwany przez kryminalnych

Pruszkowscy policjanci, którzy na co dzień zajmują się poszukiwaniem osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości zatrzymali 54-latka. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym przez Sąd Okręgowy w Warszawie celem odbycia kary 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwa oszustw. Do zatrzymania doszło na terenie Warszawy. Mężczyzna po czynnościach w pruszkowskiej komendzie, zgodnie z dyspozycją sądu trafił do zakładu penitencjarnego. Policjanci pruszkowskiej komendy przypominają, że za pomoc w ukrywaniu sprawcy przestępstwa grozi odpowiedzialność karna wynikająca z art. 239 § 1 Kodeksu karnego.

kom. Karolina Kańka


Powiat Warszawski Zachodni

Zatrzymani nietrzeźwi kierujący

  • Tuż po 21.00 policjanci z komisariatu w Ożarowie Mazowieckim zatrzymali do kontroli kierującego chevroletem. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 37-latka. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,3 promile alkoholu w organizmie. Obywatel Gruzji został zatrzymany i przewieziony do policyjnej celi.
  • Policjanci z ożarowskiego komisariatu uniemożliwili jazdę jeszcze jednemu kierującemu, który wsiadł do samochodu na „podwójnym gazie”. Tym razem funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego skodą. Po badaniu alkomatem okazało się, że 33-latek spożywał wcześniej alkohol. Miał on 1,9 promila w organizmie. Policjanci zatrzymali obywatela Ukrainy i przewieźli do policyjnej celi.
  • Kolejny kierujący, który zdecydował się wsiąść za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu zatrzymany został przez policjantów z Posterunku Policji w Lesznie. Kierujący został zatrzymany w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Jak się później okazało kierujący był nietrzeźwy, a badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał 0,5 promila w organizmie.
  • Policjanci z błońskiego komisariatu zauważyli wyjeżdżający ze stacji paliw pojazd, którego styl jazdy wzbudził podejrzenia co do stanu trzeźwości kierującego. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 42-latka potwierdziły się przypuszczenia policjantów. Badanie alkomatem wykazało, że miał on 0,6 promila w organizmie.

asp. Marta Dymek

Wykorzystując dane z karty płatniczej pokrzywdzonej, zrobił sobie zakupy

W zeszłym tygodniu policjanci z Ożarowa Mazowieckiego otrzymali zgłoszenie włamania na konto bankowe i kradzież pieniędzy. Łącznie zrealizowanych zostało 11 transakcji przy użyciu danych z karty płatniczej. Jak się okazało, za przestępstwem stał mieszkaniec lesznowskiej gminy, który po skopiowaniu danych z karty pokrzywdzonej, wykupił sobie dostęp do gier i audiobooków dostępnych w sieci. Gdy kobieta zablokowała kartę i uniemożliwiła mu tym samym dostęp do konta, mężczyzna ponownie wszedł w posiadanie danych z jej nowej karty i kontynuował zakupy na jej koszt.

Policjanci zebrali materiał dowodowy, a następnie przedstawili mężczyźnie 11 zarzutów kradzieży z włamaniem, do których przyznał się i poddał dobrowolnie karze. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Za popełnienie tego przestępstwa kodeks karny przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Usłyszeli zarzut pobicia

Gdy dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o pobiciu mężczyzny w hotelu, na miejsce natychmiast skierował policjantów z wydziału prewencji. Po ustaleniu przebiegu zdarzenia, mundurowi zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 34 lat. Byli nietrzeźwi. Mieli od 3 do 3,1 promila alkoholu w organizmie. Do pobicia doszło po spotkaniu, na którym wspólnie z pokrzywdzonym spożywali alkohol. Na miejsce funkcjonariusze wezwali karetkę pogotowia i poszkodowanemu została udzielona pomoc medyczna.

Funkcjonariusze ze starobabickiej „dochodzeniówki” przedstawili 23- i 34-latkowi zarzut pobicia. Za popełnienie tego przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja


Zebrał Tadeusz Kotus

MS 19/2021, 11 listopada 2021