Kronika policyjna
Ursus
Podziękowanie dla dzielnicowej z Ursusa
Do Komendanta Stołecznego Policji wpłynęło podziękowanie dla dzielnicowej asp. Marty Włoszek z komisariatu w Ursusie. Autorem listu była mieszkanka dzielnicy, która wyraziła swoje podziękowanie za profesjonalizm, empatię, szacunek oraz wsparcie w trudnej sytuacji. (TK)
Pijany prowadził pojazd i zaoferował policjantowi łapówkę
Mł. asp. Artur Kiczuł na co dzień jest dzielnicowym w komisariacie Policji w Ursusie. Na ulicy Keniga zauważył pojazd, którego kierowca nie stosował się do obowiązku używania świateł mijania. Funkcjonariusz postanowił zatrzymać samochód do kontroli. W czasie czynności, od kierowcy wyczuwalna była woń alkoholu. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że prowadził pojazd mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. 31-latek został poinformowany o zatrzymaniu i podczas doprowadzania do jednostki Policji oświadczył, że chce się dogadać i wyjął z portfela 500 złotych oraz 100 dolarów. Po wykonaniu wszystkich czynności został osadzony w policyjnym areszcie.
Mężczyzna po wytrzeźwieniu został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał dwa zarzuty. Jeden dotyczył prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, a drugi złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od zatrzymania.
Od 31-latka na poczet przyszłych kar została zabezpieczona gotówka.
32-latek z dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów wsiadł za kierownicę
Dzielnicowi w czasie kontroli rejonu służbowego na ulicy Henryka Brodatego zauważyli pojazd, którego kierowca wyglądał na zdezorientowanego. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać samochód do kontroli. Okazało się, że trafnie ocenili zachowanie kierowcy, które mogło wskazywać na coś więcej niż tylko brak orientacji w terenie. W czasie czynności wyszło na jaw, że 32-letni kierowca posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu, gdzie po wykonaniu wszystkich czynności usłyszał zarzut z art. 244 kodeksu karnego.
Powiat Zachodniowarszawski
Policjanci uratowali ludzkie życie
Dochodziła północ, kiedy policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego starobabickiej komendy zauważyli na jednym z parkingów leśnych zaparkowany pojazd. Okazało się, że wnętrze samochodu wypełnione jest spalinami, a w środku na miejscu kierowcy siedzi mężczyzna. Policjanci, którzy pojawili się na miejscu, w ostatniej chwili uratowali życie mężczyźnie. Funkcjonariusze udzielili mu niezbędnej pomocy i przekazali w ręce ratowników medycznych, którzy przetransportowali mężczyznę do szpitala.
Pamiętaj, jeśli znalazłeś/aś się w trudnej sytuacji życiowej, potrzebujesz pomocy lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy skontaktuj się z:
- Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 – dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych. Poradnia Telefoniczna 116 123 udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.
- Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01 – czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 20:00, dyżury psychologów: w poniedziałki i wtorki, dyżury psychiatrów: w czwartki i piątki, seksuolog: środa. Nie chcesz rozmawiać? Napisz do nas: porady@stopdepresji.pl
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – wsparcie prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny. W telefonie zaufania pracują psycholodzy i pedagodzy – konsultanci. Jesteśmy profesjonalnie przygotowani do świadczenia pomocy psychologicznej przez telefon oraz online https://116111.pl/
Odpowie za kradzież telefonu
Do komisariatu w Łomiankach przyszła pokrzywdzona, która zgłosiła, że podczas wspólnego spożywania alkoholu znajoma ukradła jej telefon. Kobiety w towarzystwie innych osób spędzały piątkowy wieczór. 34-letnia mieszkanka gminy wykorzystała to, że jej kompanka była nietrzeźwa i ukradła jej telefon. Wartość skradzionego telefonu to blisko 5 tys. złotych.
Dzielnicowi z komisariatu zatrzymali 34-letnią mieszkankę gminy. Kobieta usłyszała już zarzut kradzieży. Przyznała się do popełnionego czynu i poddała dobrowolnie karze. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
W 7 dni ukradł 52 butelki alkoholu
Dochodziła 15.00, kiedy dyżurny z Komisariatu Policji w Łomiankach otrzymał zgłoszenie o kradzieży alkoholu w jednym z dyskontów na terenie gminy. Na miejsce pojechali dzielnicowi. Jak się okazało sprawcę kradzieży ujął pracownik ochrony, gdy ten przekroczył już linię kas nie płacąc za towar. Sklepowe kamery zarejestrowały, że 29-latek regularnie przez kilka ostatnich dni dokonywał kradzieży alkoholu. Łącznie przez 7 dni ukradł 52 butelki z alkoholem na kwotę ponad 5 tys. złotych. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i przewieźli do jednostki Policji.
Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutów kradzieży, do których się przyznał. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.
Powiat Pruszkowski
Poszukujemy świadków wypadku śmiertelnego w Sękocinie Starym
W piątek, 4 maja, po godzinie 23.00 na skrzyżowaniu ul. Braci Leśnej (droga 721) z trasą S7 w Sękocinie Starym, doszło do zderzenia trzech pojazdów. W wyniku tego tragicznego zdarzenia kierujący oplem 35-letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
Okoliczności i przyczyny wypadku będą wyjaśniane przez prokuraturę i policję.
Świadkowie tego wypadku oraz osoby mogące przyczynić się do ustalenia okoliczności zdarzenia, a także osoby, których pojazdy były wyposażone w rejestratory obrazów, proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Pruszkowie telefon (22) 758 60-81 oraz 477 246 221. Do Państwa dyspozycji pozostaje również adres poczty elektronicznej – e-mail: oficer.prasowy.pruszkow@ksp.policja.gov.pl
Prawie kilogram mefedronu trzymał w kotłowni
Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego pruszkowskiej komendy, ustalili, że 42-letni mieszkaniec Pruszkowa może posiadać znaczne ilości substancji zabronionych. Policjanci udali się do miejsca zamieszkania 42-latka. W pomieszczeniu kotłowni ujawnili torbę foliową zamkniętą próżniowo i 8 woreczków foliowych z zawartością zbrylonej substancji koloru żółtego oraz wagę elektroniczną. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.
Badanie wykonane przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Stołecznej Policji wykazało, że zabezpieczona substancja to mefedron o łącznej wadze 988 gramów.
Po zgromadzeniu materiału dowodowego mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Pruszkowie zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa.
Prokurator zastosował wobec 42-latka środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Za to przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymany za posiadanie ponad 950 gramów amfetaminy
Z ustaleń funkcjonariuszy z wydziału kryminalnego pruszkowskiej komendy wynikało, że 31-letni mężczyzna może posiadać znaczne ilości substancji zabronionych. Na terenie gminy Michałowice zatrzymali podejrzanego do kontroli. W bagażniku jego samochodu policjanci ujawnili torbę foliową z zawartością białej zbrylonej substancji. W czasie przeszukania lokali, w których mieszkał zatrzymany, ujawnione zostały woreczki foliowe z marihuaną i kokainą. 31-latek trafił do policyjnego aresztu.
Badanie wykonane przed Laboratorium Kryminalistyczne KSP wykazało, że zabezpieczona substancja to amfetamina o łącznej wadze ponad 950 gramów. Po zgromadzeniu materiału dowodowego mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Pruszkowie zarzuty posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających. Prokurator poparł wniosek policjantów o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec mężczyzny i decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.
Za to przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Zebrał Tadeusz Kotus
Źródło: KRP III Warszawa, KPP Pruszków, KPP Stare Babice
MS 09/2021, 10 czerwca 2021