Korzyści z urlopu bezpłatnego
Mój tata ma poważne problemy ze zdrowiem. Prowadzi mały warsztat, w którym reperuje zepsuty sprzęt gospodarstwa domowego. Poprosił mnie, żebym przez jakiś czas pomógł mu go prowadzić – do czasu, aż dojdzie do siebie. Poradźcie, jak mam rozmawiać ze swoim szefem, żeby dał mi na ten czas wolne.
W zasadzie do wyboru jest tylko jedna możliwość, którą przewiduje polski kodeks pracy. Chodzi o urlop bezpłatny. Z wnioskiem o jego udzielenie może wystąpić każdy pracownik. Wniosek należy sporządzić na piśmie i przekazać go pracodawcy. Przepisy nie wymagają, żeby osoba starająca się o takie wolne uzasadniała swoją prośbę. Nie mniej wydaje się, że przydałoby się kilka zdań wyjaśnienia dlaczego pracownik chce skorzystać z urlopu bezpłatnego. Chodzi o to, że pracodawca nie jest bezwzględnie związany dokumentem złożonym przez pracownika. Nie musi się więc na urlop bezpłatny zgodzić. Nie musi też swojej odmowy uzasadniać. Nie mniej wytłumaczenie, dlaczego pracownik stara się o takie rozwiązanie może pomóc pracodawcy w podjęciu korzystanej dla zatrudnionego decyzji. Dla pana urlop bezpłatny – poza główną wadą polegającą na tym, że przebywając na nim nie będzie pan otrzymywał wynagrodzenia – ma podstawową zaletę. Pracownik na urlopie bezpłatnym wciąż jest pracownikiem. To znaczy, że po zakończeniu takiego urlopu ma gdzie wrócić. Co więcej ten, kto jest na urlopie bezpłatnym nie może zostać zwolniony – tak samo jakby przebywał np. na urlopie wypoczynkowym.
Warto też wziąć pod uwagę jeszcze dwie różnice między urlopem wypoczynkowym a bezpłatnym. Po pierwsze na urlopie bezpłatnym można całkowicie legalnie pracować. Z formalnego punktu widzenia urlop ten może zostać wykorzystany przez zainteresowanego w zasadzie w dowolny sposób np. tak jak czytelnik – na wsparcie chorującego ojca czy na naukę w szkole (także wyższej). Po drugie kodeks pracy nie zna ograniczenia w długości urlopu bezpłatnego. Może on zostać udzielony na dowolnie długi czas – oczywiście przy założeniu, że pracodawca się na to godzi. Jeśli chodzi o długość tego wolnego jest w zasadzie tylko jedno ograniczenie – pracodawca może odwołać zatrudnioną przez siebie osobę, jeśli jej urlop bezpłatny trwa dłużej niż 3 miesiące.
MS 6/2024, 13 czerwca 2024