POWIAT PRUSZKOWSKI

Klub Doktora Muchołapskiego

Fascynujące spacery z podpatrywaniem przyrody oraz zajęcia warsztatowe, na których wykonamy drewniane łódeczki, hotele dla owadów czy malowane ptaki – tak wygląda scenariusz każdego z pięciu zaplanowanych historyczno-ekologicznych spotkań, które odbędą się w pruszkowskim Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego oraz na terenie Parku Potulickich.

Nasi eksperci już czekają, by odkryć przed Wami tajemnice Parku Potulickich. Tym razem zanurzymy się nie tylko w historii tego miejsca, ale przyjrzymy się jego mieszkańcom i życiu przyrody. Poszukamy ptaków,  zobaczymy, co porabiają owady i ruszymy tropem zwierząt. Nie pominiemy oczywiście parkowych pomników przyrody ani okolic rzeki.

Dla kogo: Dzieci 6-12 lat.

Wstęp: 10 zł/dziecko.

Zapisy:  prosimy o e-mail z datą spotkania w tytule wiadomości na adres: edukacja@mshm.pl  lub telefonicznie: 882 467 823

Na pierwsze zajęcia, które odbędą się 4 czerwca – zapisy trwają do 30 maja.

Wpłaty: osobiście w recepcji muzeum (pl. Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszków) lub przelewem na konto PKO SA24 1240 6380 1111 0010 8830 1537 z nazwiskiem oraz datą i nazwą warsztatów. Na pierwsze zajęcia należy wnieść opłatę do 30 maja.


PROGRAM

Zawsze o godz. 11.00


4 czerwca

SPACER: Ptaki

WARSZTATY: Ptaki malowane

Na terenie Parku Potulickich mieszka około 100 gatunków ptaków, a lato to idealny czas, by obserwować je w ich naturalnym środowisku. Pytanie jak to robić i jak odszukać najpiękniejsze okazy? Tego właśnie się nauczymy. Przy okazji na przykładzie Erazma Majewskiego przekonamy się, że z powodzeniem można łączyć zainteresowania tak odmiennymi dziedzinami jak archeologia, biologia czy ekonomia i pisanie powieści fantastycznonaukowych.

W części warsztatowej wykonamy drewnianą kopie ulubionego ptaka.

W trakcie spaceru przyjrzymy się awifaunie lęgowej Parku Potulickich, oraz wszelkiej ptasiej młodzieży, która przyszła na świat w okolicach MSHM. Będzie to okazja do zgłębienia wiedzy na temat otaczającej nas przyrody, związanej z Pruszkowem i okolicami od czasu ustąpienia lodowca ok. 11 tys. lat temu. Nie zabraknie ptasich ciekawostek oraz małych kaczek wodzonych przez swoje troskliwe matki

Ornitolog Fatima Hayatli


11 czerwca

SPACER: Owady

WARSZTATY: Hotele dla owadów

Bohaterami drugiego spaceru będą najmniejsi mieszkańcy parku, czyli owady. Przyjrzymy się z bliska zarówno tym pożytecznym, jak i szkodnikom. Odszukamy też miejsca, w których czują się najlepiej i zastanowimy się dlaczego akurat tam. 

Poznamy historię Pałacyku Potulickich, a po spacerze zbudujemy owadzi dom.

Spacer po Parku miejskim w Pruszkowie ma zwiększyć świadomość jego uczestników na wszechobecność i różnorodność owadów. Postaram się przekonać uczestników, że świat owadów jest fascynujący i warty poznania oraz pokazać jak odmienne od naszych są ich zachowania i zwyczaje

Edukator Michał Kochanowski


18 czerwca

SPACER: Zwierzęta

WARSZTATY: Zwierzęce koszulki

Tym razem wyruszymy tropem parkowych zwierząt. Zobaczymy ich ślady, a może nawet… kto wie? – uda się nam je spotkać. Po spacerze poznamy tajemnice budynku, w którym mieści się obecnie muzeum.

Na warsztatach zaprojektujemy „zwierzęce koszulki”.

Czy w obecnych czasach można spotkać dzikie zwierzęta w centrum dużego miasta? Jeśli tak, to jak bardzo są liczne? Na to pytanie odpowiedź poznamy w trakcie spaceru po Parku Potulickich. Przyjrzymy się śladom i tropom pozostawionym przez małe i większe ssaki, obejrzymy też z bliska bezkręgowce. Przede wszystkim sprawdzimy, jak miewa się parkowy bóbr.

Przyrodnik Łukasz Wardecki


25 czerwca

SPACER: Drzewa

WARSZTATY: Drzewo życia

Wybierzemy się na spacer pośród drzew i policzymy parkowe pomniki przyrody. Będzie to również doskonała okazja do zastanowienia się – czym jest dla nas drzewo, jaką rolę pełni w przyrodzie i dlaczego jest tak ważne dla Ziemi.

Na warsztatach skomponujemy żywe drzewo z mchu chrobotka.

Mówi się, że człowiek opanował przestrzeń, lecz drzewa opanowały czas. Ile w tym prawdy? Jakie gatunki drzew rosną w Pruszkowie? Czy były tu od zawsze? Jak długo mogą żyć? Jaką pełnią funkcję w środowisku? Ile produkują tlenu? Na wszystkie pytania odpowiedź będzie można poznać w trakcie spaceru po Parku Potulickich.

Przyrodnik Łukasz Wardecki


2 lipca

SPACER: Rzeka

WARSZTATY: Drewniane łódeczki

Wyruszymy nad Utratę, by przyjrzeć się jej okolicom. Ze znalezionych w parku materiałów wykonamy łódki i tak jak niegdyś mali mieszkańcy osady Proskovo – pobawimy się ich puszczaniem. 

Rzeka to woda, woda to życie. Nad rzekami od zarania dziejów kształtowało się osadnictwo, na czym zwykle przyroda cierpiała. Mało które środowisko zostało przez człowieka tak mocno przekształcone, jak nizinne rzeki. Ale przyroda radzi sobie jak może, niegdyś odebrane jej tereny wracają na łono natury. Jak na przestrzeni lat zmieniała się okolica rzeki Utraty? Co było, co zniknęło a co wróciło nad rzekę? Odpowiedzi poznamy w trakcie spaceru.

Łukasz Wardecki

PROWADZĄCY:

Fatima Hayatli – ornitolożka, pracowniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, doktorantka na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Łukasz Wardecki – zootechnik, przyrodnik – praktyk, inicjator i realizator wielu projektów badawczych, pracownik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Michał Kochanowski – studente międzywydziałowych studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim. Jego badania licencjackie dotyczyły mikrobiomu kopców rudych mrówek leśnych. Obecnie, we współpracy z Polską Akademią Nauk, prowadzi badania dotyczące interakcji pasożytniczych między grzybami a mrówkami.