Kapral Wojtek w Błoniu – rzeźba ku czci żołnierzy Armii Andersa i bohaterów II wojny światowej
W czwartek, 8 maja 2025 roku, przed Urzędem Miejskim w Błoniu odsłonięto rzeźbę, która łączy historię z uśmiechem – Kapral Wojtek, słynny niedźwiedź-żołnierz, który walczył u boku żołnierzy Armii Andersa podczas II wojny światowej, oficjalnie „zameldował się” na Nowym Rynku w Błoniu.
Rzeźba autorstwa Pani Lili Fijałkowskiej stanęła tu z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Miś Wojtek to nie tylko bohater z brązu – jako kapral otrzymał kolejne żołnierskie zadanie bycia uśmiechniętym ambasadorem trudnej pamięci o żołnierzach II Korpusu i wszystkich bohaterach wojny, którzy walczyli o wolność Polski.
Kapral Wojtek od razu przyciąga spojrzenia – dzieci z entuzjazmem przybijają niedźwiedziowi piątkę, dorośli robią pamiątkowe zdjęcia, a wiele osób zaintrygowanych rzeźbą zaczyna zadawać pytania. Kim był Wojtek? Dlaczego niedźwiedź walczył na froncie? Kim byli żołnierze Armii Andersa? Ta rzeźba nie tylko upamiętnia, ale inspiruje do szukania odpowiedzi i odkrywania historii na nowo.
Uroczystość odsłonięcia pomnika zgromadziła wielu gości – nie tylko z Błonia, ale i z całego Mazowsza, a nawet z Włoch. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Pani Bożena Żelazowska, posłanka na Sejm RP i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Pani Miriam Peluffo – Konsul, I Sekretarz Ambasady Włoskiej w Polsce, Pani Anna Brzezińska z zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Pan Emil Sawicki, który w imieniu Marszałka Adama Struzika odczytał list skierowany do uczestników wydarzenia.
Nie zabrakło też reprezentantów lokalnych władz: Starosty Warszawskiego Zachodniego Romualda Reszki, jego zastępcy Wiesława Pszczółkowskiego, członków zarządu powiatu – Witolda Malarowskiego i Wojciecha Białasa oraz wieloletniego starosty, a dziś radnego powiatowego, Jana Żychlińskiego. W wydarzeniu uczestniczyli również burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych gmin, a także wyjątkowi goście z Włoch: burmistrz Castelnuovo Parano, Oreste De Bellis oraz wiceburmistrz Coreno Ausonio, Antonio Aceto. Szczególne miejsce zajęły dzieci i młodzież – obecni byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Błoniu.
Burmistrz Błonia Zenon Reszka w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o bohaterach Armii Andersa. Zwrócił uwagę, że historia Wojtka to opowieść o odwadze, przyjaźni i wartościach, które warto przekazywać kolejnym pokoleniom.
Rzeźbę poświęcił ks. kan. Tadeusz Gałecki, proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Błoniu, a uroczystość uświetnił poruszający występ Katy Carr – brytyjskiej artystki polskiego pochodzenia, która od lat śpiewa o polskich bohaterach II wojny światowej, między innymi o Wojtku i żołnierzach II Korpusu.
Rzeźba już na dobre wpisała się w krajobraz Błonia – jako pomnik, jako symbol, jako pretekst do rozmów o historii. I choć Wojtek z brązu już nie uniesie amunicji pod ogniem wroga, to każdego dnia – cierpliwie, z wyciągniętą łapą – będzie przypominał, że warto pamiętać. Będąc w Błoniu – przybij piątkę z tym wyjątkowym niedźwiedziem!
Galeria poniżej autorstwa Pana Dariusza Lewińskiego.
Galeria autorstwa Pana Tomasza Barańskiego pod linkiem: https://blonie.pl/galeria/uroczyste-odsloniecie-rzezby-autorstwa-lili-fijalkowskiej-8052025.html
WOA-BP





















Mocne Strony | Maj 2025