IV Festiwal Polskiej Muzyki Dawnej
W dniach 18–26 czerwca 2022 na terenie Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki odbył się IV Festiwal Polskiej Muzyki Dawnej. Wydarzenie to zostało zrealizowane we współpracy z Burmistrzem Ożarowa Mazowieckiego. Zabrzmiały trzy koncerty w trzech świątyniach na terenie Gminy Ożarów Mazowiecki (kościół w Płochocinie, sanktuarium w Ożarowie i kościół seminaryjny w Ołtarzewie).
Koncert inauguracyjny IV Festiwalu Polskiej Muzyki Dawnej miał miejsce 18 czerwca 2022 r. o godz. 19.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim. Wystąpił zespół Kapela Polonica ze śpiewaczką Barbarą Rogalą, solistką Warszawskiej Opery Królewskiej. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy utwory takich kompozytorów, jak Mikołaj Gomółka, Marcin Józef Żebrowski czy Georg Philipp Telemann. Zespół muzyki dawnej Kapela Polonica powstał w 2015 r. Tworzą go absolwenci wyższych uczelni muzycznych w Łodzi, Wrocławiu i Genewie. Z okazji 250. rocznicy śmierci Georga Philippa Telemanna artyści wydali płytę z kantatami sakralnymi tego kompozytora. Część utworów z tego albumu muzycy zaprezentowali na koncercie w Sanktuarium.
Drugi koncert odbył się 19 czerwca 2022 r. o godz.19.00 w kościele św.Wojciecha w Płochocinie. Zaprezentował się duet Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe i Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn.W doskonałej akustyce kościoła artystki wykonały utwory m.in. Bartolomeo Selmma y Salvedere, Aldebrando Subissatiego, G. Ph. Telemanna i Heinricha Ignaza von Bibera. Warto zaznaczyć, że Subissati służył przez 10 lat jako skrzypek na dworze Władysława IV Wazy, natomiast Georg Philipp Telemann służył na dworach Promnitzów w Pszczynie i Żarach. W swojej twórczości częstom inspirował się polskim folklorem. Z kolei Bartolomeo Selmma y Salvedere zadedykował zbiór swych kompozycji, z którego pochodzi wykonana podczas koncertu canzona, polskiemu księciu Karolowi Ferdynadowi Wazie (bratu króla Władysława IV i króla Jana Kazimierza), biskupowi wrocławskiemu i opatowi w Tyńcu – co widnieje na stronie tytułowej wspomnianego zbioru.
Na zakończenie festiwalu 26 czerwca 2022 r. o godz. 19.00 w kościele NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie wystąpił zespół muzyki dawnej Musarion i zespół wokalny Collegium Musicum Varsoviensis pod dyrekcją Mariusza Latka. Usłyszeliśmy dwie kompozycje: o. Benedictus Xistus Policki (1725–1779) – Missa in G oraz kompozytor znany pod pseudonimem Oliva (XVIII w.) – Vesperae Rurales Duplex in C. Były to dwa prawykonania zapomnianych utworów, które w ostatnim czasie zostały odnalezione w bibliotekach parafialnych. Rękopisy, zachowane często w złym stanie, wymagają profesjonalnej muzykologicznej rekonstrukcji, aby mogły posłużyć jako materiał do wykonania dzieła. Rekonstrukcji utworów podjął się wieloletni wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Pallotynów w Ołtarzewie – ks. dr Dariusz Smolarek SAC. Ks. Smolarek jest również adiunktem w Katedrze Polifonii Religijnej Instytutu Muzykologii KUL.
Aby przybliżyć słuchaczom kontekst historyczny i muzyczny, w którym powstawały prezentowane dzieła, ks. Smolarek wygłosił przed koncertem w Ołtarzewie 15-minutowy mini-wykład. Podczas tego koncertu urzekająco zabrzmiał delikatny sopran solistki Marty Czarkowskiej, głęboki alt Joanny Gontarz, ciepły tenor Adama Sławińskiego, dźwięczny bas Krzysztofa Matuszaka, a także oryginalne, barokowe trąbki clarino (Paweł Hulisz i Emil Miszk).
Bardzo dziękujemy za gościnę proboszczom wszystkich trzech parafii: ks. Zdzisławowi Słomce, ks. Marcinowi Loretzowi oraz ks. Jackowi Smykowi.
Pamiętajmy, że celem Festiwalu jest prezentowanie arcydzieł muzyki dawnej, a przede wszystkim – przywracanie do repertuaru wartościowych, a nieodkrytych dotąd kompozycji polskich twórców, tym samym – uchronienie od zapomnienia utworów oraz kompozytorów działających w Rzeczypospolitej w XVI–XVIII wieku. To dla artystów wielka radość, że mogliśmy cieszyć się obecnością publiczności podczas trzech wyjątkowych wieczorów muzycznych.
dr Mariusz Latek
MS 11-12, 29 lipca 2022