BEMOWO

IV Bemowski Piknik Naukowy

Zapraszamy na IV Bemowski Piknik Naukowy! Spotkamy się 25 maja w godz. 11.00–17:00 na terenie Bemowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W tym roku możecie spodziewać się tematycznych warsztatów, pokazów, zabaw naukowych, interaktywnego spektaklu i konkursów z nagrodami. Będziemy eksperymentować i bawić się w różnych strefach: Nowoczesne technologie; Ale kosmos!; Kino sferyczne; Domowe laboratorium; Fizyka na fali; Wehikuł czasu – strefa archeologiczna; Klimat to my! – strefa ekologiczna; Akademia młodego medyka; Strefa pasażera; Strefa nowoczesnej edukacji; Akademia sztuki; Strefa relaksu.

Centrum Nauki Kopernik odpowie, czy możemy zmierzyć odległość od naszej najbliższej gwiazdy, rozwijając długą miarkę?

Wspólnie zastanowimy się, jak określić średnicę Księżyca bez wizyty na tym obiekcie. Roboty i spółka nauczą nas konstruowania robotów ze specjalnych zestawów Lego.

Każdy będzie miał szansę zbudować Łaziki Marsjańskie, roboty sumo czy humanoidalne, a także zagrać w gry sterowane specjalną kulą. Tu zbijecie też piątkę z Transformersem!

Wraz z Bemowskim Centrum Kultury stworzymy modele szybowca „Żaczek“ lub latawca i wzniesiemy w górę malutki dron. W wesołym laboratorium BCK będziemy eksperymentować z suchym lodem i sztucznym śniegiem. Uniwersytet Dzieci zabierze nas do świata ludzkiego ciała i pomoże odpowiedzieć na pytania: czy krew jest zawsze czerwona? Jak oznaczamy grupy krwi? Jak działa ludzka skóra?

Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odkryje przed nami tajniki diagnostyki laboratoryjnej, zmierzy poziom glukozy i pokaże, jak rysować bakteriami. Z Kuma Camp nauczymy się szycia chirurgicznego i pobierania krwi na fantomie. Akademia Wychowania Fizycznego za pomocą podoskopu i testów fizjoterapeutycznych oceni sklepienia stóp, a także siłę naszych mięśni.

W kinie sferycznym w trójwymiarowej przestrzeni odkryjemy tajemnicę grawitacji i spadających gwiazd. Poznamy też astronautów z przypadku, a z Dziadkiem i Zulą obejrzymy niezapomniany wschód słońca.

Na warsztatach edukacji ekologiczno-kosmicznej #CopernicusSPACElab odkryjemy tajemnice Wszechświata w skali MAKRO i mikro. Obejrzymy niebo przez teleskop, zbadamy meteoryty pod mikroskopem, zbudujemy bazę księżycową.

Wspólnie z Mocną Ekipą będziemy projektować systemy zbierania deszczówki, nauczymy się też, jak bezpiecznie wykonywać środki czystości i poeksperymentujemy z magnesem. Dowiemy się, czym jest kreatywny recykling i dlaczego warto samodzielnie uprawiać zioła.

Z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego ruszymy w podróż do starożytnego Egiptu i epoki kamienia oraz weźmiemy udział w warsztatach ceramicznych.

Z Wydziałem Biologii UW sprawdzimy, co robią rośliny, kiedy nikt nie patrzy.

Znaczenie gospodarki wodnej dla naszej planety przybliżą nam Wody Polskie, a Lasy Państwowe nauczą nas, jak rozpoznawać tropy i ślady zwierząt, poznamy także różne gatunki drzew leśnych. 

Razem ze Studenckim Kołem Naukowym Nanorurki Wydziału Fizyki UW będziemy badać przepływ światła przez światłowody, zjawisko palenia się metalowej waty i tworzenia kolorów w światłach drogowych.

Zadania logiczne i proste techniki szybkiego zapamiętywania przygotuje dla nas Space Memory.

Podczas warsztatów STEAM samodzielnie zbadamy atomy, sprawdzimy wytrzymałość różnych konstrukcji, stworzymy kolory i poznamy ciekawostki o planetach Układu Słonecznego.

Konkursy wiedzy i informacje o linii M2 i M3 zapewni Metro Warszawskie, a Radio Kolor w plenerowym studiu wprowadzi nas w tajniki pracy radiowca.

W sobotę obejrzymy również interaktywny spektakl ekologiczny pt. „Bukiet Talentów“ Teatru Kultureska. Dodatkowo każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach teatralnych.

Zawodnicy Legia Futsal zaproszą was do sportowych aktywności z piłką nożną.

Quiz o Bemowie i kolorowanki zapewni nam Młodzieżowa Rada Dzielnicy Bemowo.

Nie zabraknie też spektakularnych pokazów ciekłego azotu z degustacją lodów molekularnych od „Nitro Lody“ oraz zakręconych animacji dla najmłodszych!

Dodatkowo na tegorocznym pikniku będziecie mogli wybić pamiątkową monetę z okazji 30-lecia Bemowa.

Jeśli chcecie poszerzyć horyzonty i otworzyć się na nowe doświadczenia, dołączcie do nas! Zainspirujemy was do kreatywnego myślenia, zachęcimy do odkrywania potęgi nauki, a przede wszystkim będziemy się świetnie bawić na świeżym powietrzu!

Wstęp wolny! Nie może was tam zabraknąć!

Do zobaczenia!

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na profilu Dzielnicy Bemowo na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1192873801722318

UD Bemowo

MS 5/2024, 23 maja 2024