POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Hala pneumatyczna – nowa inwestycja powiatu

Zespół Szkół Nr 1 im. Wańkowicza w Błoniu może już pochwalić się nową halą pneumatyczną, która została ustawiona nad boiskiem tuż obok szkoły.

W piątek 15 października br. nastąpiło uroczyste zakończenie kolejnej inwestycji Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Jest to nowoczesna hala pneumatyczna o powierzchni 3000 m2 i wysokości 12 m. Jest to wyjątkowy obiekt sportowy w skali powiatu. Pod dachem znalazła się 200-metrowa bieżnia lekkoatletyczna, zeskoki do skoku wzwyż i skoku o tyczce, skocznie do skoku w dal, wielofunkcyjne boisko do piłki ręcznej, po 2 boiska do gry w siatkówkę i koszykówkę.

Uroczystego otwarcia obiektu w obecności przedstawicieli władz gmin z terenu powiatu, radnych powiatu oraz zaproszonych gości i uczniów dokonali Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński oraz Dyrektor Szkoły Jacek Cieślak.

Lekkie poszycie oraz wydajny system nadmuchu pozwala na użytkowanie hali w każdych niemal warunkach – jest odporna na działanie wiatru i śniegu. Warunki panujące wewnątrz hali pneumatycznej są niemal identyczne, jak w typowych, tradycyjnych halach sportowych. Hala posiada systemem podwójnej membrany, tj. pomiędzy dwie warstwy materiałów PCV wdmuchiwane jest gorące powietrze generowane przez system grzewczo-nadmuchowy. Powłoka, z której wykonane jest przykrycie hali, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i rozrywanie, odpornością na zmiany warunków atmosferycznych oraz łatwością usuwania zanieczyszczeń z powierzchni powłoki. Materiał powłoki jest częściowo transparentny, dzięki czemu można korzystać z boiska w dzień bez użycia sztucznego oświetlenia.

Postawienie hali pneumatycznej umożliwia korzystanie przez cały rok z bieżni i boiska z odnowioną nawierzchnią. W okresie jesienno-zimowym będą one osłonięte przez halę pneumatyczną, która na wiosnę zostanie zdemontowana. Proces ten nie zakłóci w żaden sposób korzystania z boiska. Użyta technologia umożliwia bowiem wyjątkowo szybki montaż oraz demontaż hali – dzięki jej niezwykle lekkiej i elastycznej konstrukcji cały proces trwa zaledwie jeden dzień.

Wdrożenie tego właśnie projektu poprzedziła gruntowna analiza. Zamontowanie hali pneumatycznej jest kilkakrotnie tańsze od budowy hal stałych. Łączna wartość projektu to 2 072 161,76 zł, w tym: 1 480 000 zł – dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace związane z wymianą nawierzchni boiska również mogły liczyć na dofinansowanie (w wysokości 70 000 zł) – tym razem z budżetu Województwa Mazowieckiego, w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2020”. Pozostałe koszty powstania hali pneumatycznej sfinansowano z budżetu Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

PWZ

MS 18/2021, 28 października 2021