Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych 2021
Po długiej przerwie do Piastowa powróciły imprezy biegowe. W trzecią niedzielę sierpnia odbył się drugi z cyklu Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych 2021 – Bieg Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pod datą 15 sierpnia w kalendarzu mamy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Dzień Wojska Polskiego. Właśnie 15 dnia sierpnia, przed 101 laty, wojska polskie zatrzymały armię bolszewicką, nie dając jej wkroczyć w granice Warszawy. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, zwane Bitwą Warszawską, zostało uczczone w piękne, słoneczne przedpołudnie w Piastowie.
Piastowskie Biegi Historyczne mają już kilkuletnią tradycję. To zawody biegowe, których celem jest nie tylko popularyzacja aktywnego spędzania czasu, ale także, przy tej okazji, zachęcenie uczestników do poznania ważnych wydarzeń z historii Polski. Inauguracja tegorocznego cyklu odbyła się z dużym opóźnieniem, spowodowanym sytuacją epidemiczną w kraju i związanymi z tym ograniczeniami. Dopiero w drugiej połowie maja pojawiło się zielone światło dla organizacji tego typu imprez, co miało wpływ na skrócenie programu Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych. Relacjonowany bieg był drugim z cyklu. Pierwszy – Bieg Mazurka Dąbrowskiego odbył się 11 lipca, uczestnicy mieli do pokonania dystans 1797 metrów. Zaplanowane są jeszcze cztery. Kolejny – Bieg Solidarności (29 sierpnia, dystans 1980 m). Następne to: Bieg Obrońców Ojczyzny 1939 (12 września, dystans 1939 m), Bieg Pamięci Powstańczej Warszawy (3 października, 10000 m) oraz Bieg Niepodległości (7 listopada, dystans 5000 m). Organizatorzy, MOSiR Piastów, na każdą z imprez mogą przyjąć zgłoszenia jedynie od 150 osób, bez względu na wiek. Informacje związane z Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych 2021 zamieszczane są na stronie: www.mosir.piastow.pl
Bieg Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Uczestnicy Biegu Bitwy Warszawskiej 1920roku mieli do pokonania dystans 1920m. Start i meta umiejscowione były na tutejszym stadionie, trasę wytyczono na najbliższych ulicach miasta. Początek, czyli start biegu dla dzieci i młodzieży wyznaczono na godz. 10.00. Prowadzący cała imprezę Mariusz Walczak zaprosił młodszych uczestników do rozgrzewki „trochę w słońcu, trochę w cieniu” prowadzonej przez trenerkę z „Rozbieganego Piastowa”, przy dźwiękach piosenki – „Wyginam śmiało ciało”. Na słowa skierowane do biegaczy: „Kto wygra bieg – ręka do góry” – w górze pojawiło się 8 rąk.
Krótka lekcja historii
Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski oficjalnie powitał: – … przybyłych dla uczczenia bohaterów tego wyjątkowego wydarzenia w historii Polski czyli Bitwy Warszawskiej 1920 r. Święto związane z tą bitwą, a zarazem Dzień Wojska Polskiego, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, bo i wydarzenie było wyjątkowe. W tym czasie toczyła się wojna cywilizacyjna. Gdzieś w cieniu zainteresowań wielkich państw europejskich, tutaj pod Warszawą rozgrywały się losy cywilizacji. Była to walka ze śmiertelnym zagrożeniem dla państwowości polskiej, która dopiero się kształtowała. W tym czasie miasta nie tak odległe od Piastowa, jak Przasnysz, Łomża czy Ciechanów były w rękach wojsk sowieckich, które bezpardonowo rozprawiały się z Polakami, traktując tę wojnę jako okazję do niesienia idei komunistycznych w głąb Europy. Na szczęście udało się zatrzymać tę nawałę przed Warszawą. Wielcy wodzowie polscy – marszałek Piłsudski, generałowie Rozwadowski, Sikorski, Haller – to postaci, które trwale zapisały się w historii. Gen. Haller dowodził 100-tysięczna armią ochotniczą – tylu żołnierzy udało się w krótkim czasie zrekrutować, gdy śmiertelne zagrożenie stanęło przed Polską. Dzisiaj oddajemy im hołd, rozpoczniemy za chwilę uroczystość uczczenia w formie biegu pamięci bohaterów roku 1920”.
Dzieci i młodzież/Start
Zawodnicy, trenerzy, kibice i rodziny wspólnie odśpiewali hymn Polski, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę. Jeszcze odliczanie, wystrzał w niebo i uczestnicy ruszyli. Mieli do pokonania 1920 m dla uczczenia bitwy i wspaniałego zwycięstwa Polski. Po przebiegnięciu trasy, wbiegnięciu na stadion, przed każdym była jeszcze runda honorowa wokół boiska i prosto na metę, po przekroczeniu której każdy z uczestników otrzymywał pamiątkowy medal. Na ostatniej prostej każdy wykrzesywał z siebie dodatkowe siły. Jednego z uczestników – Mateusza zapytałem, czy się zmęczył? – Tak, ale reprezentowałem rodzinę, nie mogłem jej zawieść. Kiedy ostatni zawodnik przekroczył linię mety, zaproszono wszystkich na plac parkingowy, gdzie przy dźwiękach utworu „We are the Champions” zespołu Queen nagrodzono zdobywców trzech najlepszych miejsc w kategoriach U-13, U-16 wśród chłopców i dziewcząt.
Dorośli – kategoria Open
Startowały dzieci, ścigali się też ich rodzice. Jedna z uczestniczek zwierzyła się: – Lata świetności mam za sobą, ale biegnę, żeby dzieci chciały biec. Na godz. 10.45 zaplanowano bieg dorosłych. Przed startem ponownie głos zabrał burmistrz, Grzegorz Szuplewski, który jeszcze raz przywitał wszystkich przybyłych i zaprosił na cztery kolejne zaplanowane jeszcze w tym roku biegi. – Cieszę się, że możemy w nasz tradycyjny sposób uczcić biegiem ważne wydarzenie historyczne, które zapisało się trwale w historii Polski. Ponownie odliczanie, wystrzał i wystartował bieg główny.
Dla wszystkich
W biegach może wziąć udział każdy, bez ograniczeń wiekowych. Kiedy dystans jest mniejszy niż 2 km, zarówno mali jak i duzi powinni być w stanie pokonać taką odległość. Dwie ostatnie imprezy w terminarzu, to już zawody dla nieco sprawniejszych biegaczy, bowiem do pokonania będą odpowiednio 10 i 5 km. Organizatorzy mogli przyjąć 150 uczestników. Do dzisiejszego biegu zgłosiło się ich 112. Dzieci i młodzieży było ponad 20. Trwają wakacje, więc frekwencja jest niższa. Przed nami jesień, warto pamiętać, że ruch też zwiększa naszą odporność.
Na koniec
Po uhonorowaniu wszystkich laureatów nadszedł czas zamknięcia imprezy. Burmistrz Grzegorz Szuplewski: – Jest mi niezmiernie miło, że przyjęliście Państwo zaproszenie do udziału w biegu, począwszy od najmłodszych, skończywszy na najstarszych. Podziękowania zostały skierowane do wszystkich, dzięki którym dzisiejszy bieg mógł się odbyć: strażaków, policji, wolontariuszy z różnych grup funkcjonujących w Piastowie, zespołu organizatorów MOSiR, SPZOZ „Piastun”, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na trasie – panów Wojciecha Stanaszka i Piotra Wojtczaka, p. Ewy dokumentującej wydarzenie za pomocą aparatu fotograficznego oraz prowadzącego – p. Mariusza Walczaka, który zakończył imprezę słowami: – Igrzyska w Paryżu za 3 lata, a my za 2 tygodnie zapraszamy na bieg Solidarności. Trzymajcie formę. Dobrego świątecznego popołudnia. Do zobaczenia w Piastowie.
P.S. Można było również skorzystać i zabrać ze sobą, do poczytania w czasie wolnym, bezpłatne numery magazynu „Historia. Polska zbrojna”, jednego z patronów wydarzenia.
BIEG BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 roku – wyniki
Dziewczęta U-13 | Chłopcy U-13 | Dziewczęta U-16 | Chłopcy U-16 | Kategoria Open Kobiety | Kategoria Open Mężczyźni | Najmłodszy Uczestnik | Najstarszy Uczestnik |
Julia Kowalska – Paszko | Tomasz Wroński | Hanna Błuś | Tomasz Kruk | Agnieszka Brogowicz- -Stępniewska | Dariusz Przewoźny | Maja Tomaszewska | Renata Zielińska |
Helena Błuś | Marcel Kowalski -Paszko | Natalia Jaworska | Mateusz Kacprzak | Anna Grygierczyk | Arkadiusz Roziński | Filip Ściuba | Jacek Noworyta |
Monika Wrońska | Dawid Ściuba | Oliwia Szatkowska | Małgorzata Rędzińska | Marcin Adamczyk |
Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik
Bieg Solidarności
W niedzielę 29 sierpnia o godzinie 10.00 odbył się Bieg Solidarności ulicami Piastowa na dystansie 1980 m.
Podczas biegu, tradycyjnie, zmierzyć mogli się młodsi, jak i starsi zawodnicy w swoich kategoriach. O godz. 10.00 rozpoczął się bieg dzieci i młodzieży, o godz. 10.45 wystartowali dorośli. Nagrody wręczał burmistrz miasta Piastowa Grzegorz Szuplewski, oraz były burmistrz miasta Piastowa Zdzisław Brzeziński. Każdy biegacz otrzymał pamiątkowy medal, a na zwycięzców czekało podium i puchary.
Tekst i zdjęcia Adrian Kaczkowski
Kolejny, czwarty w 2021 r. bieg z cyklu GRAND PRIX PIASTOWSKICH
BIEGÓW HISTORYCZNYCH – BIEG OBROŃCÓW OJCZYZNY 1939
– odbędzie się 12 września 2021 r. na dystansie 1939 metrów.
Start biegu
godzina 10.00 Dzieci i młodzież
godzina 10:45 Open
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Uwaga !!! Limit Biegaczy 150 osób.
MS 15/2021, 9 września 2021