Dla mieszkańcówSportURSUSZdrowie

Fitness dla wszystkich

Od marca 2020 roku w Polsce rozpoczęły się ograniczenia w związku z światową pandemią koronawirusa COVID-19, które trwają do dzisiaj. W ostatnich tygodniach jest coraz mniej zachorowań i jest już możliwość spotykania się w przestrzeni zamkniętej, otwierają się domy kultury, muzea, galerie, hale sportowe i stadiony. W Ursusie w muszli koncertowej Parku Czechowickiego w niedzielne przedpołudnie, 30 maja 2021 r. odbyły się bezpłatne zajęcia fitness.

Latem 2016 roku trzy przyjaciółki – młode mamy, wcześniej same próbujące ćwiczeń fitness, postanowiły zmobilizować i zachęcić więcej osób do aktywności fizycznej. Nie miały na to żadnych środków, pukały do różnych miejsc i w końcu się udało. Zebrało się kilkanaście pań, trenerzy pomagali im bez wynagrodzenia, rozpoczęły się regularne ćwiczenia. Ówczesny naczelnik Wydziału Sportu Urzędu Dzielnicy Warszawa Ursus Norbert Pyza był pierwszą osobą, która okazała im przychylność i w efekcie zaczęły otrzymywać wsparcie finansowe z Urzędu.

Zapraszają łysych, kudłatych, chudych, grubych, z dziećmi, bez dzieci. Wiek nie ma znaczenia.

W kolejnym roku dziewczyny zgłosiły do budżetu partycypacyjnego Dzielnicy Ursus projekt „Fit to nie mit”, projekt uzyskał poparcie mieszkańców i przez rok coraz bardziej rozrastająca się grupa ćwiczyła latem w Parku, a zimą – w Domu Kultury „Kolorowa”. W następnych latach projekt nie zakwalifikował się do budżetu obywatelskiego, ale dzięki Urzędowi Dzielnicy, który finansuje wynajęcie sali i wynagrodzenie dla trenerek, inicjatywa Anny Gunerki, Aleksandry Sochy i Marty Jasińskiej funkcjonuje już pięć lat. Jak mówi pani Anna: – Nasza początkowa inicjatywa polegała na tym, że na zajęcia można było przychodzić z dzieckiem. Dzieci biegały między nami, albo bawiły się obok. I tak jest do tej pory. Obecnie całe przedsięwzięcie realizuje firma „Perfecta”, która jest z nami od dawna i doskonale się sprawdziła. Dzisiaj było 5 instruktorek i odbyło się 5 różnych zajęć: zumba, zajęcia funkcjonalne, trening obwodowy, interwał i stretching. Mógł uczestniczyć każdy. Mimo pandemii dzisiaj od 10.00 do 13.00 na parkowej scenie przewinęło się ok. 35 osób. Były to kobiety, ale na stretching przychodzili również mężczyźni.

Założycielki apelują do wszystkich, żeby przychodzili na zajęcia. Zapraszają łysych, kudłatych, chudych, grubych, z dziećmi, bez dzieci. Wiek nie ma znaczenia. Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się w poniedziałki, środy i piątki o godz. 19.00 w Parku Czechowickim.Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 09/2021, 10 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *