URSUSWydarzenia

Dzień Dziecka w Ursusie

Dzieci dwa lata czekały na świętowanie Dnia Dziecka na dużej plenerowej imprezie. 1 czerwca 2021 roku Urząd Dzielnicy Ursus zorganizował w Parku Czechowickim wielki piknik dla dzieci i rodziców.

Festiwal atrakcji rozpoczął się występem trójki rozśpiewanych i roztańczonych aktorów z warszawskich teatrów dla dzieci, którzy zaprezentowali utrzymaną w rock-and-rollowym stylu lat 60-tych bajkę „Baśnie Braci Grimm”. Aktorzy używali rozbudzających wyobraźnię rekwizytów i byli w stałym kontakcie z małą widownią.

Wielka dziecięca orkiestra

Dużo radości przyniosły angażujące publiczność występy Klauna Feliksa, doskonałego iluzjonisty. Feliks zrobił prawdziwy show. Zaprezentował najlepsze numery ze swojego niezwykle szerokiego repertuaru, w tym skecze pantomimiczne i muzyczne. Schodził do widowni, tam kontynuując występy razem z dziećmi. Zapraszał maluchy na scenę. Na zakończenie stworzył z nimi wielką orkiestrę z wykorzystaniem wielu instrumentów i zagrali wspólnie specjalnie na te okazję przygotowany utwór.

Konkursy na refleks i wyobraźnię

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się konkursy taneczne. Zadaniem dzieci był taniec do muzyki. Kiedy muzyka przestawała grać, prowadzący mówił hasło, np. „słup soli”, „zoo”, „bańka mydlana”, „straszydło” czy „super bohater”, a tańczące dzieci musiały natychmiast zastygnąć w bezruchu – prezentując dane hasło mimiką i ciałem. Ta zabawa zgromadziła przed sceną tłum dzieci. Wszystkim rozdawane były nagrody.

Dzieła młodych artystów

Młodsze dzieci mogły realizować się artystycznie w malarstwie na wspólnej, wielometrowej roli papieru, rozciągniętej na trotuarze. Starsze od nich dziewczynki – Kamila i Kalina z VI klasy SP 14 malowały na planszach umieszczonych na prowizorycznych sztalugach. Ich dziełem były niezwykłe roboty. Dziewczynki chciałyby, żeby ktoś stworzył dla nich roboty osobiste, które zastępowałyby je w codziennych, bardziej uciążliwych zajęciach.

Nie zapomniano o ekologii

Przy stoisku z zajęciami edukacyjnymi na temat zdrowego odżywiania, ekologii, segregowania śmieci, dzieci za prawidłowe odpowiedzi na zadawane pytania, np.: w jaki sposób segregujemy śmieci, jakie są kolory pojemników do poszczególnych śmieci, co robimy na codzień, żeby wspomóc planetę – dostawały sadzonki kwiatów i roślin.


Biblioteka dzieciom

Biblioteka Publiczna również przygotowała wiele atrakcji: warsztaty plastyczne (motylki, gąsienice, myszki, rysowanki), warsztaty zdobienia papieru roślinnością, „Przyrodnicze Bingo” (na terenie parku trzeba było odnaleźć 10 różnych roślin, a na zwycięzców czekała nagroda), sportowe przeszkody oraz uwielbiane przez dzieci i rodziców „Piłkarzyki”.

Trochę sportu

Dużym powodzeniem cieszyła się strefa sportu, pokazanego trochę inaczej niż zwykle. Można było sprawdzić się w raczkującej w Polsce dyscyplinie – Disc Golfie. Jest to połączenie rzutu dyskiem z golfem. Cornhole to amerykańska dyscyplina, w której rzuca się woreczkami z 450 gramami kukurydzy. Tutaj też ustawiała się kolejka chętnych. Firma prezentująca sportowe nowości przywiozła też inne gry: klasy, Chińczyk XXL, ogromną deskę. Mali rycerze toczyli pojedynki na wielkie piankowe miecze. Kolejka stała również do ogromnej karuzeli.


Konkurs Słoneczna zakładka

Laureatom dorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Słoneczna zakładka 2021”, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie oraz Szkołę Angielskiego Early Stage zostały na scenie wręczone imienne statuetki, dyplomy, zestawy nagród rzeczowych i wydrukowane przez bibliotekę zwycięskie zakładki. Na konkurs przyszło ponad 100 prac. Tegoroczna edycja nosiła tytuł: „Bądź marzycieLEM – wizja przyszłości”.

Ponieważ rok 2021 został ogłoszony rokiem genialnego pisarza Stanisława Lema, znanego z powieści fantastyczno-naukowych, w których ukazywał swoją wizję przyszłości, jego twórczość stała się motywem przewodnim konkursu. Stanisław Lem to pisarz o ogromnej wiedzy, ale i wielkiej wyobraźni. Kiedyś napisał, że „marzenia zawsze zwyciężą rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”. I tego życzę wszystkim dzieciom – powiedziała ze sceny Dyrektor Proszowska.

Wchodzącym na scenę laureatom towarzyszył znany i lubiany, zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych, Miś Tadek, czyli pacynka z Biblioteki Publicznej Dzielnicy Ursus – filia „Niedźwiadek” (p. Karolina Kilar – animacja i użyczanie głosu Tadkowi). Nagrody wręczała Naczelnik dzielnicowego Wydziału Kultury Katarzyna Świtalska oraz Dyrektor biblioteki Agnieszka Proszowska i Dyrektor szkoły angielskiego Justyna Tymińska. Pierwsze miejsce w najmłodszej (7–9 lat) z sześciu kategorii wiekowych zajęła Hania Sałacka.

Śpiewające ptaki

Ten wyczerpujący, ale bardzo radosny dzień zakończył koncert zespołu „Singin’birds”, który zaprezentował przeboje taneczne z lat sześćdziesiątych. Na scenie królował swing (grany przez muzyków) i tańczące i śpiewające „ptaszki” – 3 piękne panie.

Ten występ podobał się zwłaszcza rodzicom, babciom i dziadkom, których również liczna reprezentacja towarzyszyła najmłodszym w ich święcie.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski
MS 11-12/2021, 15 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *