BŁONIEWydarzenia

Dożynki gminne 2024 w Błoniu

W tym roku uroczystości dożynkowe odbyły się wyjątkowo na błońskim rynku (pomysłodawcą dożynek w tej lokalizacji – jak zdradził przybyłym burmistrz – był ksiądz proboszcz Tadeusz Gałecki). Najważniejsza tego dnia była grupa ponad trzydzieściorga sołtysów oraz ciężko pracujący na co dzień rolnicy, ogrodnicy i sadownicy, żeby ziemia dała plony, które wyżywią nie tylko ich rodziny, ale i całą gminę.

Wśród przybyłych gości można wymienić Starostę Powiatu Warszawskiego Zachodniego Romualda Reszkę, Wicestarostę Wiesława Pszczółkowskiego, ks. prof. biskupa Tadeusza Pikusa, który Przewodniczącego Rady Gminy Błonie Tomasza Wiśniewskiego. Honory czynił Burmistrz Błonia Zenon Reszka – gospodarz gminy.

List od Marszałka do mieszkańców

List do mieszkańców Błonia przesłał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Napisał m.in.: – Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem z czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie, nie szczędzili również krwi.

Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych, którzy dziś podejmują ciężki trud służby ziemi. Tymi pięknymi słowami docenił ważną rolę polskich gospodarzy nasz wielki rodak, święty Jan Paweł II. Ja także jestem przekonany, drodzy rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, że wasze codzienne działania, pełne wiary w siły natury, nadziei na lepsze jutro oraz miłości do ziemi, zasługują na najwyższe uznanie. Dziękuję, że nieustannie poszerzacie swoją wiedzę, podnosicie kwalifikacje i wkładacie tyle serca w pielęgnowanie upraw i hodowli, co przekłada się na bogate zbiory oraz obfitość stołów w domach nas wszystkich. Rolnictwo należy do kluczowych sektorów mazowieckiej gospodarki. Użytki rolne zajmują około 65% powierzchni województwa mazowieckiego (…) To m.in. dzięki waszemu zaangażowaniu, kreatywności, przedsiębiorczości, przywiązaniu do korzeni drodzy rolnicy, Mazowsze jest regionem tak wyjątkowym, z jednej strony bardzo nowoczesnym i nastawionym na ciągły rozwój, z drugiej zaś troszczącym się o swoje dziedzictwo.

Serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników dzisiejszych dożynek w Błoniu. Wierzę, że będą one źródłem wspaniałej zabawy, integracji lokalnej społeczności oraz umacniania wśród niej poczucia dumy, należności do wyjątkowej, miejscowej wspólnoty.

Życzę wszystkim uczestnikom zadowolenia z własnych osiągnięć, owocnej pracy, optymizmu, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Z wyrazami szacunku, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego”.

Msza Święta Dziękczynna

Obchody rozpoczęło poświęcenie zgłoszonych do konkursu ponad dwudziestu wieńców dożynkowych przed kościołem Św. Trójcy, co uczynił biskup Tadeusz Pikus w towarzystwie proboszcza – księdza kanonika Tadeusza Gałeckiego i innych księży.

Następnie barwny, wesoły korowód przemaszerował na błoński rynek, skąd biskup celebrował mszę świętą dziękczynną za pomyślność plonów oraz w intencji rolników, ogrodników i sadowników. Zebrani usłyszeli piękne i mądre okolicznościowe kazanie. Biskup powiedział m.in.:

– Dożynki są wydarzeniem, dzięki któremu uświadamiamy sobie, jak ważne jest budowanie wspólnoty małżeńskiej, rodzinnej i społecznej, opartej na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i miłości. Praca na roli, pomimo wielu udoskonaleń, jest trudna. Wymaga współpracy i wzajemnego wsparcia. Święty Paweł Apostoł wskazuje, że ta współpraca powinna być przeniknięta duchem chrześcijańskiej miłości. Podstawową zasadą wyrażania miłości jest umiejętność przyjęcia pomocy i umiejętność okazywania pomocy innym. Należy stwierdzić, że każdy z nas na przestrzeni swego całego życia potrzebuje pomocy od innych i każdy z nas może takiej pomocy udzielić innym. (…) Bracia i siostry, najdroższym i najcenniejszym ziarnem na ziemi jest człowiek, a owocem tego jest miłość. Owocem życia człowieka jest właśnie miłość. Reszta jest składową. (…) Natomiast jeśli chodzi o władzę, to powiem wam taką rzecz. Mianowicie, nie wiem, czy oglądacie film Rancho. Tam biskup sądecki mówi do wójta: „Wójcie, diabeł strachem rządzi, a Bóg miłością. Staraj się tak rządzić, żeby ludzie nie bali się ciebie, lecz aby ciebie kochali”. I to właśnie jest przesłanie dla rządzących i dla proboszcza też.

Podziękowania od Burmistrza i chleb od Starostów Dożynek

– Wielkie dziękuję. Zawsze po zakończeniu zbiorów na jesieni spotykamy się, aby oddać należną cześć, szacunek i podziękować naszym rolnikom, ogrodnikom i sadownikom – rozpoczął oficjalne uroczystości burmistrz Zenon Reszka.

Starostami Dożynek zostali: Monika Kołodziejczak, sołtys wsi Radzików Wieś (od urodzenia mieszkanka gminy Błonie, od prawie 30 lat wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Radzikowie, polegające na produkcji warzyw i zbóż) oraz Grzegorz Banaszkiewicz, sołtys wsi Błonie Wieś, a także wiceprzewodniczący rady miejskiej i wieloletni radny rady miejskiej od początku związany z terenami i obyczajami błońskiej wsi. Prowadzi małe gospodarstwo rolne, na którym wcześniej uprawiane było zboże i warzywa, a obecnie kukurydza. Zna i szanuje ciężką pracę rolników, dlatego dzisiaj godnie reprezentuje wszystkich rolników, ogrodników i sadowników na Święcie Plonu.

Starosta Dożynek przekazał biskupowi upieczony z mąki, z ziaren z tego roku piękny bochen chleba. Dla mieszkańców zostały przygotowane małe chlebki.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie wszystkim sołtysom podziękowań, a nowo wybranym – po raz pierwszy – legitymacji sołtysa i gratulacje.

Zaskakujący wynik konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

Na konkurs zostały przygotowane aż 22 wieńce. Wszystkie prezentowały się bardzo okazale i wymagały ogromnego nakładu pracy. To było prawdziwe wyzwanie dla Komisji konkursowej.

Wynik był zaskakujący. Otóż burmistrz zakomunikował, że zostało przyznanych 16 pierwszych miejsc, 4 drugie i 2 miejsca trzecie. Za pierwsze miejsce nagroda wynosiła 1000 zł, za drugie – 800 zł i za trzecie – 600 zł. Burmistrz stwierdził, że „budżet to wytrzyma”.

Coś dla ciała, coś dla duszy

Bardzo interesująco przygotowana została kolejna część święta plonów.

Burmistrz Zenon Reszka wraz z mistrzem kulinarnym Tomaszem Królikowskim serwowali wszystkim chętnym z olbrzymiej patelni, przygotowany przez niego „Błoński frykas” – rodzaj specjalnego bigosu. Kolejka stała do ostatniej porcji.

Uczestnicy dożynek mogli degustować, a mówiąc wprost – najeść się – na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Bramek, Bieniewic i Kopytowa, które przygotowały mnóstwo swoich specjałów, bigosów, chleba ze smalcem i ogóreczkiem, wspaniałe ciasta. Od pań z Bieniewic dowiedzieliśmy się, że ich koło istnieje już 40 lat, obecnie należy do niego 30 osób, w tym pięciu panów. Panie cieszą się, bo będą dostawały dotacje na swoją działalność, a do tej pory było ciężko.

Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy na stoiskach i kiermaszach mogli nabyć piękne wyroby rękodzielnicze, kosmetyki, zabawki, słodycze, a najmłodsi korzystali z różnych atrakcji. Dużą frajdę sprawił dzieciom Konkurs dojenia na czas sztucznej Krowy Mućki. Od Dyrektor Centrum Kultury w Błoniu – Edyty Jabłońskiej – usłyszeliśmy, że rekordzista wydoił w ciągu 3 minut 6 kubków mleka.

Na jednym ze stoisk z książkami dla dzieci można było nabyć ciekawą serię o alpakach „Alpaki z Widokowej. Opowieści Kirkora”, którą rekomendowała sama autorka – Iwona Pastuszka-Vedral. – Akcja dzieje się w dworze w Radoniach. Dzieci przyjeżdżają na wakacje i… Książka łączy prawdziwe zdarzenia z fikcją literacką. Między innymi można się z niej dowiedzieć jak to się stało, że alpaki nie mają górnych siekaczy.

Na innym stoisku można było obejrzeć obrazy pani architekt Wiesławy Kropiwnickiej-Wojtyra i zdjęcia autorstwa jej męża – Cezarego Wojtyry oraz skosztować prawdziwych koszteli ze stuletniego drzewa i trzy gatunki kolorowych pomidorków z jego gospodarstwa rolnego. Ja uzyskałem jeszcze premię w postaci ciekawej rozmowy.

Występy artystyczne

Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa wspaniale zaprezentował na Rynku w Błoniu tradycyjny, polski ludowy repertuar. Zespół powstał w 1982 roku i przez 42 lata godnie reprezentował gminę Błonie i Radzików w wielu konkursach i na festiwalach. Urocze wrażenie wywarł występ najmłodszych członków tego zespołu.

Z dużym zainteresowaniem i aplauzem spotkał się koncert Warszawskiej Kapeli z Targówka, który w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 30-lecia. Zabrzmiały popularne niegdyś, często przedwojenne piosenki warszawskiej ulicy, ale i wybitnych autorów: szlagiery Stanisława Grzesiuka, utwory z przedwojennych kabaretów Jerzego Peterburskiego czy Andrzeja Własta.

Ostatnim punktem programu był występ zespołu Propabanda East Collective. Ze sceny zabrzmiały szalone rytmy w stylu Bregovicia. Muzycy rozpoczęli szalonym twistem z pogranicza Rumunii i Węgier. Zespół gra muzykę bałkańską i klezmerską. Dynamiczne, energetyczne śpiewanie, trąbki, saksofony, tuba, gitara, akordeon, perkusja – porwały publiczność.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

TU PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ Z DOŻYNEK GMINNYCH 2024 W BŁONIU

MS 8/2024, 26 września 2024