Dni Piastowa w nowej odsłonie
W sobotę i niedzielę 4–5 września mieszkańcy Piastowa bawili się, świętując organizowane zazwyczaj w pierwszych dniach maja Dni Piastowa (w ubiegłym roku świętowanie uniemożliwiła pandemia). W bieżącym roku minęło 95 lat od nadania nazwy „Piastów” dla ówczesnej osady „Utrata”, co było specjalną okazją do świętowania. Święto zbiegło się również z ogólnopolskim „Narodowym Czytaniem”.
„Narodowe Czytanie”
Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się 8 września 2012 roku. Zainicjował je w Ogrodzie Saskim w Warszawie Prezydent Bronisław Komorowski czytaniem fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i od tego momentu, rokrocznie, coraz więcej miejscowości dołączało do nowej tradycji. W 2016 roku tę bardzo chlubną tradycję kontynuował Prezydent Andrzej Duda, czytając wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W roku 2021 para prezydencka w tym samym miejscu czytała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
W 2021 r. Dziesiąte Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 4 tysiącach miejscowości w Polsce.
Organizatorami Narodowego Czytania w Piastowie (które zbiegło się z Dniami Piastowa) były: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury w Piastowie i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Na patio Liceum została zaaranżowana odpowiednia do klimatu „Moralności pani Dulskiej” (początek XX w.) gustowna scenografia, atmosferę tworzyły również odpowiednie rekwizyty. Organizatorzy zadbali o to, aby zarówno czytający, jak i widzowie mieli poczucie uczestniczenia w prawdziwym (choć były to tylko wybrane fragmenty), ale jednak – przedstawieniu teatralnym.
Pierwsze osiem scen zaprezentowali uczniowie klasy 8b Szkoły Podstawowej nr 3:
Antonina Rutkowska jako Dulska,
Maciej Kukulak jako Dulski,
Maria Zielińska jako Hesia,
Emilia Kozłowska jako Mela,
Patryk Zawiślak jako Zbyszko,
Julia Jędrasik jako Hanka,
którzy byli przygotowywani przez nauczycielki Monikę Szuplewską i Urszulę Zaorską.
Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowali Martyna Gabryelska i Michał Rzepiński. Przygotowała ich nauczycielka z SP 1 Magdalena Tarabasz.
LO im. Adama Mickiewicza w Piastowie wystąpiło w składzie: Dominika Stojko, Karolina Marut, Maja Piotrowska, Julia Wiśniewska i Krzysztof Wedziuk pod opieką nauczycielki Jolanty Gąsiewskiej.
Czytały też – z prawdziwym dramatycznym zacięciem – panie przedszkolanki: Ewa Ziętala, Sylwia Żebrowska, Żaneta Makowiecki i Katarzyna Gołos z Przedszkola Miejskiego nr 4. Pięknie ucharakteryzowane, w kostiumach z epoki i z dużym zaangażowaniem wystąpiły mieszkanki Piastowa: Elżbieta Budzyńska i Teresa Pniewska-Kazimierska. Wśród czytających była Wiceburmistrz Piastowa Maria Makowska. Wydarzenie poprowadził i wziął udział w czytaniu aktor scen warszawskich Jerzy Łazewski.
Nowe miejsce, ale atmosfera taka sama
Tym razem scena – na której występowali piastowscy tancerze i wokaliści oraz aż 6 zespołów przyjezdnych – znajdowała się przy ulicy 11 Listopada, między Urzędem Miasta a gmachem Liceum.
Organizatorem tej części obchodów był Miejski Ośrodek Kultury.
W sobotę scenę opanowały zespoły piastowskie, w tym znana i utytułowana formacja Vulcan, a później zespoły Freaky Boys, Artez, Dejw i Extazy. Było co oglądać. Poziom miejscowych grup był naprawdę wysoki, młodzi tancerze wznosili się na wyżyny – dosłownie, ale i zespoły przyjezdne zgromadziły mnóstwo fanów swojej twórczości.
W niedzielę wystąpił zespół Pink Roses, a na zakończenie, już w zupełnej ciemności – Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx. Zmieniające się oświetlenie sceny, czasem wręcz kosmiczne, tworzyło niezwykłą atmosferę dla ich spektaklu. Gwiazda, w 2016 roku, po kilkunastu latach przerwy na występy i nagrania solowe, powróciła do dawnej grupy. Wspaniały koncert zgromadził równie wspaniałą, wielopokoleniową publiczność.
Przez cały weekend na terenie MOSiR funkcjonowała strefa zabawy dla dzieci i miasteczko harcerskie. Odbyły się turnieje siatkówki plażowej i piłki nożnej (stadion miejski) oraz koszykówki 3×3 (boisko LO im. A. Mickiewicza), a także Mistrzostwa Piastowa w tenisie na kortach PTTiB.
Służby mundurowe… i nie tylko
Komenda Powiatowa Policji wystawiła swój punkt informacyjny. Policjanci zachęcali do wstępowania w szeregi Policji. Ostrzegali, szczególnie seniorów, przed uleganiem różnego typu oszustwom – na wnuczka, na akcję policyjną (na terenie Piastowa doszło m.in. do przypadków przekazania oszustom 70 000 zł, a także 37 tys. dolarów). Oszuści biorą telefony ze starych książek telefonicznych i szukają mało obecnie popularnych imion, żeby trafić na osoby starsze. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość wsiadania na Hondę – motocykl policyjny.
Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Ochota promowała obowiązujące obecnie formy służby wojskowej. Rozdawali ulotki, plakaty i atrakcyjne gadżety. Kapitan Krzysztof Sobierajski informował, że WKU przyjmuje chętnych do Służby kandydackiej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Służb przygotowawczych. Kandydat, na przykład do WOT, musi złożyć w WKU właściwe dokumenty, czyli wniosek o powołanie do wybranej służby, dokumenty poświadczające wykształcenie (ukończenie gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej). Obowiązuje weryfikacja, na jakim poziomie kondycyjnym jest kandydat.
Ewa Pawlak z Firmy Partner zajmującej się gospodarką odpadami opowiedziała, że przyjechali, żeby przybliżyć, szczególnie dzieciom, prawidłową segregację odpadów. Dzieci odpowiadały na pytania, dotyczące takiej segregacji, a za prawidłowe odpowiedzi otrzymywały prezenty – torby na śmieci, smycze reklamowe, długopisy itp.
Członkinie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Żyrardowa (Basia, Julka i Olga) pokazywały, jak się przeprowadza resuscytację oddechową na osobie dorosłej – 2 wdechy na 30 uciśnięć dwoma rękami; na dziecku w wieku szkolnym – 2 wdechy na 15 uciśnięć 1 ręką (2 kciukami lub palcami); na malutkim dziecku – 1 wdech na 3 uciśnięcia. Najmłodsza z nich, Olga, ucząca się w klasie maturalnej powiedziała, że wszystkie dziewczyny są pełnoprawnymi ratowniczkami po kursie KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy) i zabezpieczają obiekty wodne. Pan Stanisław Cybulski – ratownik medyczny z ponad 15-letnim stażem, dodał, że oddech ewentualnego poszkodowanego sprawdzamy przytykając swoje ucho do jego ust i obserwując, czy porusza się klatka piersiowa. – Ratownik jest ratownikiem zawsze, czy w kościele, czy na imprezie. Bardzo chwalił młode kadry. Stwierdził, że można na nie zawsze liczyć na 100%. Pan Stanisław w czasie pandemii pracował m.in. na Stadionie Narodowym.
Swoje stanowiska miały też: piastowska Ochotnicza Straż Pożarna i ratownicy z SPZOZ Piastun. Dużą popularnością cieszył się kiermasz Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Urząd Miasta zorganizował punkt spisowy, a w mobilnym ambulansie można było zaszczepić się przeciwko COVID-19.
Za rok kolejna rocznica
W 2022 r. Piastów będzie świętował 70 rocznicę nadania praw miejskich, na co już zapewne przygotowuje się mentalnie burmistrz Grzegorz Szuplewski, który uczestnicząc w tegorocznych Dniach Piastowa i obserwując radość licznie przybyłych mieszkańców w różnym wieku, mógł wyciągnąć śmiały wniosek, że nie ma lepszej integracji, jak tej łączącej pokolenia, na świeżym powietrzu, z historią w tle.
Miejmy nadzieję, że w zorganizowaniu święta (tradycyjnie w pierwszych dniach maja) nie przeszkodzi pandemia.
Tekst Jacek Sulewski
Zdjęcia: Jacek Sulewski i Adrian Kaczkowski
MS 16/2021, 30 września 2021