SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Dla ukraińskich dzieci – gmina Błonie

Zenon Reszka – Burmistrz Gminy Błonie opublikował 25 lutego 2022 r. na swojej stronie fb specjalny komunikat (w dwóch językach – polskim i ukraińskim) skierowany zarówno do mieszkańców gminy, jak i szczególnych grup zawodowych, w którym zwraca się o szczególną, określoną pomoc.

KOMUNIKAT nr 2 BURMISTRZA BŁONIA

z dnia 25 lutego 2022 r.

Szanowni Państwo,

Na terenie naszej gminy pracuje wielu Ukraińców. Przypuszczamy, że z powodu ataku Rosji na Ukrainę i trwającej wojny, w najbliższych dniach zaczną docierać do nas ich rodziny. Spodziewamy się sporej grupy dzieci w różnym wieku.

W związku z tym Dyrektorzy szkół są w gotowości przyjąć dzieci w wieku szkolnym i zapewnić im opiekę i nauczanie. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, konieczne będzie utworzenie grup przedszkolnych z opiekunami ukraińskimi, by zapewnić maluchom poczucie bezpieczeństwa i komunikację w języku ojczystym.

Poradnia psychologiczno–pedagogiczna przygotowuje się do udzielenia wsparcia potrzebującym. W tej chwili trwają poszukiwania specjalistów z Ukrainy lub ze znajomością języka.

Ośrodek Pomocy Społecznej sprawdza możliwości skorzystania z rządowych programów i funduszy w zakresie wsparcia uchodźców.

W związku z deklaracjami od mieszkańców naszej gminy, prosimy wszystkich chcących udostępnić lokale mieszkaniowe uchodźcom z Ukrainy, o przekazywanie takich informacji pocztą elektroniczną na adres:

dariusz.urban@um.blonie.pl

Pracownik Urzędu Miejskiego skontaktuje się z zainteresowanymi, w celu omówienia szczegółów.

Prosimy również o zgłaszanie się do Urzędu Miejskiego w Błoniu osób ze znajomością języka ukraińskiego z przygotowaniem pedagogicznym i psychologicznym. Szczególnie mile widziane ukraińskie przedszkolanki i psycholożki posiadające doświadczenie w pracy z dziećmi. Kontakt w tej sprawie: 600 007 142 lub e-mail: przemyslaw.kubicki@um.blonie.pl.

Zenon Reszka

Burmistrz Błonia

MS 3/2022, 3 marca 2022