Czyste Powietrze – kilka przypomnień
Program Priorytetowy
Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchy) i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Z Programu mogą korzystać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wyodrębnionego z takiego budynku lokalu mieszkalnego z osobną księgą wieczystą. Oprócz wymiany źródła ciepła, dotację można otrzymać na ocieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację centralnego ogrzewania, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wysokości dochodów beneficjenta i rodzaju inwestycji.
Wnioski o dotację można składać samodzielnie przez Generator Wniosków o Dofinansowanie, jak również skorzystać z pomocy Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego. Wypłacenie dotacji następuje po zrealizowaniu przedsięwzięcia. Można je sfinansować z własnych środków albo skorzystać ze „ścieżki bankowej”, wówczas inwestycja jest kredytowana przez bank współpracujący z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dotacja trafia do banku na spłatę kredytu.
Wnioski o dotację w Programie można składać w trybie ciągłym do końca 2027 roku.
Program cały czas podlega modyfikacjom, stąd warto przypomnieć zmiany, które zaszły w ostatnich miesiącach. I tak, w przypadku wymiany źródła ciepła, należy pamiętać, że:
- wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, jak również kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie będą mogły być kosztem kwalifikowanym, jeżeli będą urządzeniami wpisanymi na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).
- w przypadku pomp ciepła niezbędne jest przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Instalowanie pomp ciepła w nieocieplonych budynkach
skutkuje wysokimi kosztami ogrzewania! Nie należy przyjmować tego typu ofert.
Beneficjenci Programu powinni zachować czujność i rozważnie dokonywać wyboru wykonawcy inwestycji. Jeśli ktoś puka do drzwi i oferuje coś „za darmo” powinno to od razu wzbudzić ostrożność. Nagminnie zdarza się, że nieuczciwi wykonawcy oferują usługi i urządzenia niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Jeśli akwizytor oferuje coś „za darmo”, warto zastanowić się nad rzetelnością i wiarygodnością takiej oferty.
Pamiętajmy też, że podpisując podsuwane przez oferenta pełnomocnictwo w ramach Programu „Czyste Powietrze”, bez dokładnego przeczytania dokumentów, beneficjent daje wykonawcy prawo do dysponowania przyznaną dotacją. A to beneficjent ostatecznie ponosi skutki np. zawyżonych kosztów, czy nierzetelności wykonawców.
Jeśli koszty materiałów lub usług (np. okien, drzwi czy materiałów służących do ocieplania ścian), przedstawione do rozliczenia z wnioskiem o płatność rażąco przekraczają ceny rynkowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) ma prawo, a wręcz jest zobowiązany, do zażądania uzasadnienia poniesienia takich kosztów. W przypadku gdy beneficjent nie przedstawi odpowiedniego uzasadnienia konieczności poniesienia kosztów, wykraczających znacząco poza ceny rynkowe, wojewódzki fundusz może powziąć podejrzenie, że zachodzi próba wyłudzenia środków publicznych i sprawa może zostać zgłoszona do właściwych organów ścigania.
Informacje o Programie Czyste Powietrze oraz pomoc przy składaniu wniosków
można uzyskać w Urzędzie Miejskim pokój 109, tel. 22 731 32 10
lub mailowo: gmina.ozarowmazowiecki.pki@ozarow-mazowiecki.pl
MS 8/2024, 26 września 2024