Czy można darować gotówkę „z ręki do ręki”
Mój tata chce mi dać w darowiźnie zaskórniaki, które w gotówce odkładał przez lata. Zebrała się tego ładna sumka. Czy jeśli ją wezmę od taty to będę musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn?
Darowizna między osobami najbliższymi jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn. Chodzi o osoby zaliczone do tak zwanej zerowej grupy podatników. Należą do niej małżonek, zstępni (czyli np. dzieci), wstępni (czyli rodzice), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Jednak są jeszcze dwa warunki, których spełnienie konieczne jest do skorzystania ze zwolnienia podatkowego.
Po pierwsze darowizna taka musi zostać zgłoszona naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Po drugie – i to wydaje się kluczowe w zadanym pytaniu – w przypadku darowizny pieniędzy musi być ona udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego. Przy czym przepisy uznają, że wpłata może też zostać zrobiona na rachunek inny niż płatniczy prowadzony w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Można też przesłać pieniądze przekazem pocztowym. W praktyce oznacza to, że chcąc uniknąć płacenia podatku od spadku i darowizn pani ojciec powinien najpierw wpłacić swoje zaskórniaki na swoje konto bankowe i dopiero z niego dokonać przelewu na Pani konto. Przekazanie pieniędzy w gotówce oznaczać będzie konieczność rozliczenia się z fiskusem. Oczywiście omawiamy tu najłatwiejsze i najczęściej spotykane rozwiązanie.
Jeśli pani rodzic nie posiada konta pozostaje mu w zasadzie tylko wykonanie płatności na poczcie na Pani nazwisko. Należy wówczas zachować dowód przekazania środków na wypadek ewentualnego żądania ze strony skarbówki, która może chcieć sprawdzić czy dopełnione zostały obowiązki związane z ulgą w podatku od spadków i darowizn. Warto pamiętać, że nawet pisemna umowa czy rachunek podpisany przez zainteresowane strony nie dają podstaw do uniknięcia zapłaty podatku od takiej darowizny.
MS 6/2024, 13 czerwca 2024