Bieg Polskiego Państwa Podziemnego
W tym roku wielką cykliczną imprezę biegową „Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych” rozpoczął Bieg Polskiego Państwa Podziemnego. Start i meta, jak zawsze, znajdowały się na boisku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piastowie, a trasa przebiegała ulicami miasta.
Piastowskie biegi historyczne już od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród biegaczy. Nie wszyscy jednak znają genezę ich powstania, chociaż na stałe wpisały się w kalendarz imprez Piastowa.
Pomysł na piastowskie biegi zrodził się w 2016 r. w gronie pedagogów obecnej Szkoły Podstawowej nr 3, którzy chcieli uczcić rocznicę chrztu Polski. Inicjatywa ta bardzo dobrze przyjęła się wśród piastowian, co przyczyniło się do zorganizowania w tym samym roku biegu Pamięci Powstańczej Warszawy. Władze miasta postanowiły kontynuować biegi historyczne, które miały zachęcić osoby lubiące biegać do zainteresowania się historią.
W kolejnych latach rosła popularność cyklu, przybywali zawodnicy z całej Polski, a nawet z zagranicy. W 2018 r. powstała spontanicznie grupa „Rozbiegany Piastów”, której członkowie wspólnie trenowali pod okiem profesjonalnych trenerów, a ich żółte koszulki z nazwą grupy wyróżniały się na metach wszystkich 40 dotychczasowych biegów i wśród zwycięzców róznych kategorii. Wanda Przybylak, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, uczestniczka prawie wszystkich biegów, jest też jedną z inicjatorek wspólnych treningów w ramach grupy. W 2019 r. grupa przekształciła się w Stowarzyszenie „Rozbiegany Piastów”, której prezesem został lekkoatleta Bartosz Nowicki. Celem stowarzyszenia jest zachęcanie dzieci, młodzieży i trochę starszej młodzieży do ruchu i aktywnego spędzania czasu oraz promowanie biegania jako najprostszej formy aktywności.
Pierwszy bieg w 2022 roku
W niedzielę, 27 marca odbyły się dwa biegi – dla dzieci i młodzieży oraz główny bieg open na symbolicznym dystansie 1945 metrów. To wydarzenie w wymiarze historycznym i edukacyjnym poświęcone było Polskiemu Państwu Podziemnemu z lat 1939–1945.
Polskie Państwo Podziemne, działające w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w historii II wojny światowej. Jego zbrojnym ramieniem na terenach Polski sprzed 1939 roku była Armia Krajowa, która liczyła kilkaset tysięcy członków (różne źródła określają liczebność AK w 1944 roku na 150–400 tysięcy). AK była regularną armią, częścią działających u boku aliantów Polskich Sił Zbrojnych. Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie z siedzibą w Londynie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Na terenie kraju funkcjonował zakonspirowany aparat administracji cywilnej na szczeblu centralnym, w województwach i powiatach. Delegatura Rządu na Kraj składała się z 18 departamentów, m.in. Spraw Wewnętrznych, Informacji i Prasy, Pracy i Opieki Społecznej oraz Oświaty i Kultury (rozbudowane tajne szkolnictwo na wszystkich poziomach).
Uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca, byli zadowoleni z udziału w tej pięknej imprezie. Na szczęście dopisała pogoda. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale ukończenia biegu, a zwycięzcy open i w poszczególnych kategoriach – wspaniałe puchary, które wręczał burmistrz Piastowa, Grzegorz Szuplewski. Najstarsi uczestnicy urodzili się w 1952 roku, najmłodsi to dzieci w wieku przedszkolnym. Często w biegach biorą udział całe rodziny, nawet czteroosobowe.
Na 2022 rok zaplanowanych jest 12 biegów. Najbliższy – Bieg Katyński – odbędzie się 10 kwietnia o godz. 10.00.
ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
KATEGORIA U13 | Kategoria U17 | Kategoria Open |
---|---|---|
Dziewczęta 1. Anastazja Kalisz 2. Julia Kowalska-Paszko 3. Amelia Ślusarczyk Chłopcy 1. Dominik Wojdak 2. Marcel Zagórski 3. Antoni Piekarniak | Dziewczęta 1. Barbara Kruk 2. Natalia Jaworska 3. Natalia Ślusarczyk Chłopcy 1. Stanisław Rama 2. Dawid Ściuba 3. Krystian Krzemiński | Kobiety 1. Anna Ślusarczyk 2. Karolina Słomczyńska 3. Agnieszka Brogowicz-Stępniewska Mężczyźni 1.Paweł Krochmal 2. Arkadiusz Pajdosz 3. Bartosz Nowicki |
Jacek Sulewski
Zdjęcia: Adrian Kaczkowski
MS 5/2022, 7 kwietnia 2022