BRWINÓW

Biblioteka w plenerze – czytamy wśród zieleni

Gmina Brwinów pozyskała dotację na stworzenie sieci plenerowych mikrobibliotek. Inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku. Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera chce dzięki niej promować czytelnictwo wśród szerszego grona odbiorców.

W ramach projektu pod nazwą „Biblioteka w plenerze” zaplanowano utworzenie altany czytelniczej przy fili biblioteki w Otrębusach przy ul. Wiejskiej 1 oraz wyposażenie „Brwinowskiej biblioteki w plenerze” w książkomaty zlokalizowane w ośmiu miejscach w gminie:

 • w Brwinowie:
  – ul Grodziska 3, nieopodal placu zabaw,
  –ul. Rynek, w parku miejskim,
  – ul. Sochaczewska, wewnątrz osiedla przy ul. Sochaczewskiej w pobliżu budynków z nr. 8–8C.
 • na terenie sołectw:
  – w Żółwinie przy ul. Szkolnej 56, naprzeciwko Szkoły Podstawowej im. 11 listopada,
  – w Owczarni przy ul. Cyprysowej 4, na terenie świetlicy „Owca”,
  – w Otrębusach przy ul. Natalińskiej w pobliżu Szkoły Podstawowej im. Włodzimierza Puchalskiego,
  – w Kaniach przy ul. Piłsudskiego,
  – w Domaniewie przy ul. Małego Księcia 14, na terenie przy świetlicy w Domaniewie „Galerii wiejskiej nad Łąkami”.

Założenia „Biblioteki w plenerze” opierają się na idei bookcrossingu, czyli wymiany książek. Odkładanie i pobieranie książek będzie bezpłatne i bez odnotowywania tego faktu. Ponadto Biblioteka Publiczna w Brwinowie będzie mogła zasilać półki książkomatów darami, które otrzymuje od czytelników. Książkomaty, pełniące rolę plenerowych biblioteczek, będą mieć formę szafek-stojaków z zamykanymi półkami w kształcie pszczelich plastrów miodu z dodatkowo nadrukowanymi logotypami m.in. biblioteki. Ich wygląd nawiązuje do historii brwinowskiego Pszczelina, jego historii oraz lokalnych tradycji pszczelarskich. Dodatkowo plenerowe biblioteczki staną się miejscem udostępniania informacji o bibliotece (ulotki z godzinami otwarcia, planowanymi zajęciami, wydarzeniami kulturalnymi w tym czytelniczymi w terenie itp.).

W ramach projektu przy pałacu Toeplitza (filia biblioteki w Otrębusach, ul. Wiejska 1) zaplanowano ponadto postawienie altany czytelniczej – niewielkiego, zadaszonego podestu, na którym zostaną ustawione kanapy i wygodne siedziska. Dzięki niej biblioteka zyska atrakcyjne miejsce do prowadzenia działań w plenerze m.in. spotkań z autorami, spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, akcji Narodowego Czytania, projekcji filmów oraz organizowania wystaw. Poza czasem wykorzystywanym na organizację wydarzeń kulturalnych altana będzie dostępna dla czytelników jako plenerowa czytelnia. Jako wyposażenie altany przewidziano zakup czterech stołów, pięćdziesięciu krzeseł, projektora oraz ekranu i nagłośnienia. Będą one używane do organizacji większych wydarzeń kulturalnych w plenerze. Dodatkowo planuje się doposażyć Bibliotekę w nowoczesny sprzęt i multimedialne pomoce m.in. interaktywne pakiety książkowe. Pomoce multimedialne będą wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, indywidualnie i podczas pracy z grupami. Umożliwią one prowadzenie atrakcyjnych wydarzeń również dla najmłodszych czytelników.

Dzięki „Bibliotece w plenerze” mieszkańcy otrzymają przestrzeń plenerową do spędzania wolnego czasu w różnej formie: indywidualnie z książką, multimediami, grami lub w szerszym gronie biorąc udział w zabawach plenerowych, wydarzeniach czytelniczych, literacko-muzycznych organizowanych przez Bibliotekę.

Utworzenie plenerowej biblioteki w formie altany oraz książkomatów pozwoli na szerszy rozwój czytelnictwa w gminie, dotarcie do nowych grup mieszkańców. Rozwinięcie istniejącej, ogólnodostępnej infrastruktury, dzięki planowanym na jej terenie inicjatywom biblioteki posłuży też z pewnością wzrostowi aktywności społecznej mieszkańców i integracji międzypokoleniowej.

Całkowity koszt projektu to około 198 008,30 zł, jednak dokładna kwota będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu na to działanie. Gmina wnioskowała o otrzymanie na ten cel dofinansowania w kwocie 125 992,00 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20142020. Ostateczna kwota dotacji stanowić będzie 63,63% całkowitych kosztów inwestycji, która zaplanowana jest do realizacji w przyszłorocznym budżecie a jej zakończenie przewidziano na sierpień 2022 r.

UG Brwinów
MS 11-12/2021, 15 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *