NASZE STRONY

Aptek z bezpłatnymi testami jak na lekarstwo

Rekonesans „Mocnych Stron”

Darmowe testy – według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na jednej ze styczniowych konferencji prasowych – miały być dostępne „we wszystkich aptekach” od 27 stycznia br. Na naszym obszarze, podobnie jak w całej Polsce, bez rewelacji w tym temacie.

Miały się pojawić w każdej aptece, aby pozwolić „szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia” – tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Mowa o darmowych testach antygenowych na koronawirusa. Czyli szybkich testach diagnostycznych, z dużym prawdopodobieństwem wskazujących, czy jest się zakażonym. Sprawdziliśmy (nie tylko dzięki dostępnej w Internecie mapie, ale i telefonicznie), gdzie na naszym obszarze (którego zasięgiem obejmuje dwutygodnik „Mocne Strony”) farmaceuci pobierają wymaz z nosogardzieli, wykonują test i umieszczają wynik w systemie.

Tylko 2 apteki spełniają standardy bezpieczeństwa

Jak na tak duży obszar (dwóch warszawskich dzielnic i 2 powiatów – warszawskiego zachodniego i pruszkowskiego), jedynie 2 apteki (w Brwinowie) umożliwiają wykonanie testu.

Podziękowania dla brwinowskich farmaceutów złożył w mediach społecznościowych burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński zwracając uwagę, że udało się to w niewielkiej, 13-tysięcznej gminie, a w wielu innych powiatach nie wykonamy testu w żadnej aptece.

To prawda. Zgodnie z rozporządzeniem 27 stycznia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, test będzie można wykonać w aptece, która spełni m.in. standardy bezpieczeństwa. Chodzi tutaj, przede wszystkim, o wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów oraz odpowiedniego wyposażenia pokoju opieki farmaceutycznej lub pomieszczenia administracyjno-szkoleniowego apteki.

W innych aptekach testy niemożliwe

Kiedy zapytaliśmy o przyczyny w kilkudziesięciu aptekach, usłyszeliśmy, że apteki głównie nie spełniają wymogów lokalowych. Na przykład w aptece przy ul. Warszawskiej 43 w Piastowie udało się zorganizować szczepienia, jednak nie ma już osobnego pomieszczenia na testowanie. Taka sama sytuacja jest w aptece przy ul. Poznańskiej w Ożarowie Mazowieckim. O braku dwóch osobnych wejść mówią nam też pracownicy piastowskiej apteki przy ul. Harcerskiej. Takie same argumenty słyszymy w aptekach w Granicy, Komorowie, Michałowicach, Pruszkowie, Błoniu, Ursusie, Włochach i Starych Babicach. Pracownicy i kierownicy aptek zwracają także uwagę na braki kadrowe oraz strach o zdrowie personelu.

– U nas jest brak osobnego wejścia. Zdrowych należy izolować od chorych i testowanie w takich warunkach nie jest najlepszym pomysłem. W innych krajach wyszczepienie jest większe i wiadomo, jakimi metodami to osiągnięto – zwraca uwagę pracownik apteki przy ul. Wojciechowskiego w Ursusie.

W Starych Babicach usłyszeliśmy w jednej z tamtejszych aptek również o brakach w personelu i o problemach logistycznych.

Zorganizowanie wymazów udało się w klinice przy ul. Umiastowskiej w Ożarowie Mazowieckim, ale tam przeznaczona na ten cel została część budynku.

Poniżej lista wszystkich punktów, w których można wykonać darmowy test antygenowy na koronawirusa (zgodnie z mapą ostatni raz zaktualizowaną przez Ministerstwo Zdrowia 31 stycznia. Prywatne punkty wymagają skierowania)

BRWINÓW:
– Apteka przy ul. Armii Krajowej 3/10 
– Apteka przy ul. Powstańców Warszawy 8A/1 

PRUSZKÓW:
– Cellis Sp. z o.o. przy ul. Bohaterów Warszawy 4 (zewnętrzny mobilny punkt pobrań na NFZ)
– SPZZOZ w Pruszkowie przy ul. Armii Krajowej 2/4 

URSUS:
– hala VAXMED przy ul. Sosnkowskiego 1C (punkt pobrań od 10 lutego)
– ALAB przy ul. Dzieci Warszawy 31
– SZPZLO Warszawa Ochota przy ul. Sosnkowskiego 18

OŻARÓW MAZOWIECKI
– DETOKS FENIX Sp. z o.o. przy ul. Umiastowskiej 50A 

WŁOCHY:
– Diagnostyka Sp. z o.o. przy ul. Jutrzenki 100 
– Gyncentrum Sp. z o.o. przy ul. Łopuszańskiej 22 (Parking B)
– SZPZLO Warszawa Bemowo-Włochy przy ul. Cegielnianej 8

Agnieszka Gorzkowska

MS 2/2022, 17 lutego 2022