DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Święteczne wydarzenia w naszych bibliotekach i domach kultury

Za nami 3 kwartały życia z pandemią. Wirus nie ustępuje i obecnie zmagamy się z jego drugą falą. Jednak instytucje kultury nie uginają się. Dostosowały się do nowej rzeczywistości pełnej ograniczeń. Wykorzystują nowe technologie, by docierać do odbiorców wirtualnie i ograniczają liczbę odwiedzających. Teatry, kina, muzea i galerie pozostają zamknięte także w grudniu. Co szykują placówki dla spragnionych kontaktu z kulturą w wyjątkowym, bożonarodzeniowym okresie? Czym już nas zaskoczyły?

Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie

W tym roku Św. Mikołaj był bardzo hojny. Przyniósł nam wielki wór prezentów... To dla Was, dzieciaki, są te książki. Przez cały grudzień rozdajemy książkowe upominki w otrębuskiej Filii biblioteki przy ul. Wiejskiej 1 – tak namawiają najmłodszych do odwiedzenia biblioteki Pracownicy książnicy na swoim fanpejdżu. Na co jeszcze czekacie?

Strona WWW placówki: www.biblioteka.brwinow.pl

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/biblioteka.brwinow


Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim

Już od kilku lat w okresie przedświątecznym spotykaliśmy się z naszymi Czytelnikami na rodzinnych warsztatach „Zręczne ręce”, gdzie wspólnie wykonywaliśmy stroiki, bombki, pudełka, ozdoby oraz kartki świąteczne. Niestety, w tym roku na bibliotecznym korytarzu nie usłyszymy gwaru świątecznych przygotowań. Nie porzuciliśmy jednak tradycji i przygotowaliśmy „Zręczne ręce online”. Na naszym profilu na Facebooku zamieściliśmy filmy instruktażowe przygotowane przez Hannę Wojaczek. Z ich pomocą każdy będzie mógł w zaciszu domowym samodzielnie przygotować świąteczne ozdoby. Mamy nadzieję, że taka forma warsztatów spodoba się Państwu, a w przyszłym roku spotkamy się jak zawsze w Bibliotece – opowiada Anna Marsula prosto z ożarowskiej Biblioteki.

W ferie zimowe bibliotekarze przygotują niespodziankę dla najmłodszych: – Każdy w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym będzie mógł poczuć się detektywem i rozwiązać wraz z rodziną pewną biblioteczną zagadkę z odrobiną historii Ożarowa Mazowieckiego w tle. Szczegóły wkrótce! – zachęcają Pracownicy.

Strona WWW placówki: http://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/bibliotekapublicznawozarowiemazowieckim


Dom Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim

Od 6 do 8 grudnia, od godzin porannych, najmłodsi widzowie mogli oglądać (na Facebooku Domu Kultury i kanale TV Stansat) przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Katarynka pt. „Polarna Przygoda”.

Wszystko w ramach Uśmiechowego Miasteczka Mikołaja. Jak co roku, zorganizowaliśmy konkurs na projekt Ożarowskiej Kartki Świątecznej – Boże Narodzenie 2020, którego wyniki ogłosiliśmy 13 grudnia na naszej stronie. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy konkurs online pt. „Rodzinny Przegląd Kolęd i Pastorałek” „Hej kolęda, kolęda...” dla mieszkańców gminy Ożarów Mazowiecki. Przegląd skierowany jest do całych rodzin, jak również do pojedynczych uczestników. Chcemy w ten sposób zachęcić do wspólnego spędzenia czasu i poczucia magii Świąt. W Wigilię opublikujemy również koncert online członków Zespołu Ludowego „Ożarowiacy” nagranego z Domu Kultury „Uśmiech”, aby przy wigilijnej kolacji móc połączyć się w śpiewie wspólnych kolęd – zapowiadają Pracownicy.

Strona WWW placówki:http://dkusmiech.ozarow-mazowiecki.pl

Link do profilu na Facebooku:www.facebook.com/dkusmiech


Miejski Ośrodek Kultury im. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” w Pruszkowie

W grudniu na stronie „Kamyka” i naszym fanpejdżu planujemy zamieścić sztukę przygotowaną przez młodzież z naszego Teatru MASKA. Będzie to „Opowieść wigilijna”. Prócz tego mamy zamiar opublikować koncert kolędowy uczestników naszych zajęć wokalnych, a także kolędy i pastorałki przesłane z całej Polski na potrzeby XXI Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy i grajmy Mu” – zachęca mieszkańców w imieniu Kadry specjalista Jan Falba.

Strona WWW placówki: www.mok-kamyk.pl

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/MiejskiOsrodekKulturyKamyk


Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie

Placówka zaprasza na niecodzienny Jarmark Świąteczny 2020. W tym roku z uwagi na ograniczenia, Jarmark trwa w wersji online. Nie braknie smakowitości, świątecznych dekoracji i upominkowych pomysłów. – Zajrzyjcie, rozgośćcie się i podarujcie sobie i bliskim odrobinę świątecznego nastroju. Każdy z naszych wystawców gwarantuje wyjątkowe pomysły na bożonarodzeniowe upominki. Jarmark trwa do 31 grudnia – kuszą Pracownicy.

Lista wystawców: http://ckis.pruszkow.pl/pl/kultura/wystawy

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/CentrumKulturyiSportuwPruszkowie


Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowicach

Czytelnicy od 11 grudnia mogą podarować Bibliotece w Michałowicach własnoręcznie przygotowane ozdoby choinkowe. Zaś do 15 grudnia Filia, czyli Biblioteka w Nowej Wsi, czekała na wszystkich, którzy chcieli dołączyć do akcji „Bijemy rekord świata na najdłuższy łańcuch choinkowy”. – Na zachętę zdradzamy, że w tygodniu przed Świętami będą czekały na Was niespodzianki – uchylają rąbka tajemnicy Bibliotekarze.

Strona WWW placówki: www.biblioteka.michalowice.pl/

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/biblmichalowice


Ośrodek Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus

18 grudnia w „Arsusie” odbędzie się finał Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień” 2020.

W tym roku to już jubileuszowa 10. edycja Festiwalu – mówi Anna Kałużna pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia, jak również pedagog, wokalistka, animator i menedżer kultury. Podczas wydarzenia, które będzie nagrane bez publiczności, nastąpi rozdanie bardzo atrakcyjnych i pomysłowych nagród w 4 kategoriach. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, Ośrodek Kultury „Arsus” i Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Dzielnicy Ursus. Gratulacje złożą online Burmistrzowie Dzielnicy. Przesłuchania w tym roku odbywały się w październiku na podstawie przesłanych nagrań przez Uczestników. 1 i 2 grudnia miały miejsce nagrania do II etapu 46 wykonawców (zespołów oraz solistów). – Przykro nam, że nie mogliśmy się w tym roku spotkać na żywo. By nie zaniechać tegorocznej edycji Festiwalu, szukaliśmy innej, jak najlepszej formy i udało się! Mieliśmy w planach występ gwiazdy na jubileusz „Muzycznej Jesieni”. Za to planujemy nagrać koncert laureatów. Ze względu na rosnące zainteresowanie Festiwalem prawdopodobnie w przyszłym roku zyska on charakter ogólnopolski – zdradza Anna Kałużna.

Link do profilu Festiwalu na Facebooku:www.facebook.com/festiwalmuzycznajesien

Strona WWW placówki: www.arsus.pl


Dom Kultury „KOLOROWA” (Filia OK „Arsus”)

Z okazji Mikołajek 6 grudnia i zwyczaju rozdawania prezentów przez św. Mikołaja nie zabrakło postu skierowanego do dzieci, ale też osób dorosłych, przypominającego żywot i legendę św. Mikołaja z Myry. Dzieci mogły również obejrzeć teatrzyk online pt. „Gdzie jest Mikołaj”? – relacjonuje animatorka Anna Zgutka i uszczegóławia:

Na naszej stronie oraz na fanpejdżu przedstawiamy także wirtualne, inspirujące wystawy, takie jak prace malowane na jedwabiu autorstwa Joanny Kędziory. Grudzień ma nieść radość zwłaszcza dzieciom, dlatego obecnie można obejrzeć niezwykłą wystawę malarstwa „Kolor jest wyzwoleniem”, której autorami są dzieci zmagające się z różnymi deficytami – podopieczni Fundacji Kolorowy Świat. Pełna ekspresji kolorystyka i feeria barw rozgrzeje każdego w chłodne, zimowe dni. W ramach kręcenia się naszej „Pozytywki” [akcja polegająca na publikowaniu w mediach społecznościowych informacji, które z jednej strony wnoszą dużo pozytywnej energii i magii w naszą codzienność, a z drugiej mają walor edukacyjno-kulturalny] zachęcamy do obejrzenia śpiewogry na motywach utworu „Filozof zmieniony” Michała Kazimierza Ogińskiego. Na naszym fanpejdżu można już posłuchać wypowiedzi reżyserki tej śpiewogry – pani Kamili Straszyńskiej. Gorąco zapraszamy!

Strona WWW placówki: www.kolorowa.arsus.pl

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/domkulturykolorowa


Dom Kultury „PORTIERNIA” (Filia OK „Arsus”)

W „Portierni” jeszcze 18 grudnia nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego „Paleta Jesieni”, który został przedłużony do 13 grudnia w ramach mikołajkowego prezentu dla wszystkich zainteresowanych. Na zwycięzców czekają wartościowe nagrody ufundowane dzięki hojności Dyrektora OK „Arsus” Bogusława Łopuszyńskiego. Nagrodzone fotografie zostaną opublikowane w Internecie i wyeksponowane w placówce. 6 grudnia nie lada niespodzianka czekała dla najmłodszych. Odbyła się wirtualna premiera pokazu magii w wykonaniu wspaniałego iluzjonisty Szymona Krzysztoszka. Obecnie to jeden z najbardziej charyzmatycznych artystów i magików w Polsce. Zyskał sławę między innymi dzięki X edycji „Mam Talent”, wielu festiwali iluzji. Ma za sobą setki pokazów dla szerokiej publiczności.

Działająca w „Portierni” Grupa Musicalowa „Phantasia” zaprezentuje z okazji Bożego Narodzenia Koncert Świąteczny online. Z cyklu „Muzyczne wspomnienia” Pracownicy przypomną na kanale YouTube utwory zarejestrowane podczas ubiegłorocznego koncertu świątecznego. Animatorzy z „Portierni” zdradzają: – Nagramy jeszcze specjalny teledysk z życzeniami. Zapraszamy serdecznie !

Strona WWW placówki: www.portiernia.arsus.pl

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/dk.portiernia

Link (skrócony) do kanału YouTube: https://bit.ly/341HsHx


Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus

Biblioteka przeprowadziła niezwykłe Mikołajki online. Nie zabrakło odwiedzin św. Mikołaja i losowania listów. 5 grudnia od południa Mikołaj podróżował dorożką ciągniętą przez konika po wszystkich bibliotecznych filiach Ursusa. Towarzyszyła mu kamera oraz… Dyrektor Biblioteki Agnieszka Proszowska wraz z Zastępcą Lidią Romanowską i Kierownicy Filii. Nie mogło zabraknąć bibliotecznej gwiazdy – rozpoznawalnego już Misia Tadka – a także dostojnych gości w osobach Burmistrzów Dzielnicy Ursus. Relację można było na żywo śledzić na Facebooku Biblioteki. W czasie podróży Mikołaja odbywały się ciekawe zabawy z nagrodami dla najmłodszych widzów. Wydarzenie okazało się istną ceremonią losowania nagród książkowych. 7 grudnia w Filii Skorosze czekała na dzieci miła niespodzianka. Jakie było zdziwienie, gdy zamiast pani bibliotekarki dzieci zobaczyły Śnieżynkę. Dla każdego małego czytelnika Śnieżynka miała w swoim koszyczku niespodzianki – książeczki.

Strona WWW placówki: https://portal.bpursus.waw.pl/

Link do profilu na Facebooku: www.facebook.com/BibliotekaPublicznaWUrsusie


Zebrała Agnieszka Gorzkowska

MS 22/2020, 17 grudnia 2020UWAGA! ZWROTY BILETÓW
Uprzejmie prosimy o zgłaszanie się po odbiór należności za zakupione bilety na wydarzenia kulturalne, które zostały odwołane z powodu pandemii. Zwrotu biletów można dokonać do 23 grudnia 2020 r. w kasie OK „Arsus”
Tel.: 22 478 36 26