DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Mocne w zębach

Ponad 60% psów i kotów powyżej 2 roku życia ma problemy z chorobami przyzębia. Wraz z wiekiem ten procent rośnie. Są rasy, u których takie problemy zdarzają się dużo częściej.

Pieski Yorkshire terrier praktycznie w 100% są narażone na choroby występujące w jamie ustnej. Również u ras brachycefalicznych (ze spłaszczonym pyszczkiem), z racji spiętrzenia zębów, dużo częściej dochodzi do odkładania się kamienia nazębnego oraz chorób przyzębia (tkanek otaczających i utrzymujących ząb w zębodole). Należy pamiętać, że piesek ma 40 zębów stałych, kotek 30, a więc jest o co dbać.

Do chorób przyzębia dochodzi w momencie, kiedy bakterie grasujące w jamie ustnej tworzą płytkę nazębną, co skutkuje odkładaniem się kamienia nazębnego na koronach, jak i w kieszonkach. W konsekwencji dochodzi do zakażenia otaczających ząb tkanek. Właściciele czworonogów dotkniętych tym problemem, uskarżają się często na nieprzyjemny zapach z jamy ustnej swoich pupili.Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom przyzębia jest sprawowanie kontroli nad płytką bakteryjną.Mamy dwie metody profilaktyki: aktywną i pasywną.

Profilaktyka aktywna

Należy do niej: szczotkowanie codzienne zębów z użyciem pasty, np. Petosan (na chwilę obecną najskuteczniejsza metoda), codzienne nakładanie specjalnych stomatologicznych żeli (Maxi­guard Ora Zn) lub preparatów w postaci sprayu (Vet Protector).

Profilaktyka pasywna

Ta metoda polega na stosowaniu diet stomatologicznych typu dental (wg badań druga najskuteczniejsza metoda zapobiegania kumulacji płytki), gryzaków, podawania do wody płynów stomatologicznych przeznaczonych dla psów i kotów.

Podsumowując: płytka bakteryjna jest główną przyczyną chorób przyzębia.

Najlepszą metodą zapobiegania powstawaniu płytki bakteryjnej jest higiena jamy ustnej.

Najlepszą opcją higieny jest kombinacja dwóch metod – aktywnej i pasywnej.

Lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów
MS 22/2020, 17 grudnia 2020