DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Konferencja prasowa Wojewody Mazowieckiego, Konstantego Radziwiłła

„Wojewoda jest wykonawcą, a nie kreatorem”

Do pełnienia funkcji Wojewody Mazowieckiego Konstanty Radziwiłł został powołany przez Premiera, Mateusza Morawieckiego w poniedziałek, 26 listopada br. Zastąpił dotychczasowego Wojewodę, Zdzisława Sipierę. Już drugiego dnia po powołaniu na to stanowisko, nowy Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł zwołał konferencję prasową.

Na konferencję prasową w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego przy Placu Bankowym przybyło wielu przedstawicieli wszelkich mediów. Konstantemu Radziwiłłowi towarzyszyli: I Zastępca Wojewody – Sylwester Dąbrowski, II Zastępca – Artur Standowicz i Dyrektor Generalny Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego – Kamila Jeziorska-Chojecka.

Wojewoda stawia na współpracę, szybkość i skuteczność działań

Zmiana na stanowisku wojewody nie spowodowała żadnych perturbacji w urzędzie. Wojewoda Sipiera i, przez krótki czas Wicewojewoda Dąbrowski, prowadzili urząd w sposób perfekcyjny. Moja praca będzie więc polegać na kontynuacji. Deklaruję, że bez względu na barwy polityczne przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego jestem otwarty na współpracę. Samorząd wojewódzki, jak i samorządy powiatowe i gminne, to ważny partner dla Wojewody – rozpoczął Konstanty Radziwiłł. Zauważył, że: – Sprawą fundamentalną jest wypracowywanie jak najlepszej współpracy ze współgospodarzami województwa, jakimi są jednostki samorządu terytorialnego. Zamierzamy wraz z nimi realizować programy rządowe w taki sposób, żeby wszyscy byli zadowoleni, przede wszystkim obywatele, instytucje, działacze samorządowi i urzędnicy. Jesteśmy po to, żeby służyć ludziom, Polakom, mieszkańcom Województwa Mazowieckiego.

Partnerska współpraca z samorządami, otwartość i dbałość o potrzeby mieszkańców województwa, skuteczna realizacja programów rządowych oraz gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych – to najważniejsze z priorytetów nowo powołanego Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

To jest urząd, gdzie nie ma miejsca na jakieś wielkie wizje, gdzie realizuje się usługi dla państwa, dla rządu. Przepisy mówią, że wojewoda ma się przyglądać jednostkom samorządowym pod kątem celowości, rzetelności, gospodarności, a przede wszystkim zgodności z prawem. Czasami ma się również przyglądać uchwałom, podejmowanym przez organy samorządu terytorialnego. Będę się starał, żeby obsługa każdego, kto ma do załatwienia jakąkolwiek sprawę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, była jak najlepsza. (...)

Sprawa niezwykle ważna, w której sprawdzają sie wszystkie instytucje Państwa to różnego rodzaju sytuacje nieprzewidziane, kryzysy, zarówno te naturalne jak i ludzkie. Mam nadzieję, że będziemy przygotowani do tego, żeby nas nic nie zaskoczyło, żeby każda sytuacja nadzwyczajna nie stanowiła dla nas problemów, żeby w każdej z takich sytuacji chronić przede wszystkim ludzkie życie i żeby wszyscy mieszkańcy Mazowsza wychodzili z nich obronną ręką. (Wojewoda Nadzoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – przyp. red.)

Zwrócił uwagę na sprawę legalizacji pobytu cudzoziemców i przyznawania im prawa do pracy. – Nikt się nie spodziewał, że będziemy musieli obsłużyć aż tyle osób. Przy tej procedurze nie można pominąć aspektu bezpieczeństwa Państwa. Wszystkie osoby, które składają wnioski są sprawdzane przez odpowiednie służby i to musi trochę trwać.

Po dłuższej wypowiedzi Wojewody Radziwiłła, w trakcie której opowiedział o kontynuacji rozpoczętej w 2017 roku kampanii „Czyste mazowieckie” i podawał liczbowe przykłady wydatków Urzędu Wojewódzkiego na realizację zadań rządowych, takich jak Rodzina 500 plus, Dobry start, Senior plus, Opieka 75 plus, czy Za życiem, przyszedł czas na pytania od dziennikarzy. Nie było ograniczeń czasowych!

Czas dla mediów

Mówiąc żartobliwie, gdyby ktoś pytał mnie o plany, zamiary jako Wojewody Mazowieckiego, to odsyłam do expose Pana Premiera Morawieckiego – rozpoczął tę część konferencji Wojewoda. Odpowiadając na wiele pytań, podkreślał, że wojewoda jest wykonawcą, a nie kreatorem.

Padło m.in. pytanie, co spowodowało przyjęcie nominacji na to stanowisko.

Panu Premierowi się nie odmawia – stwierdził z uśmiechem wojewoda. –  A główny motyw to odpowiedzialność za sprawy publiczne. Przez 20 lat byłem działaczem Izb Lekarskich. Byłem działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, potem Ruchu Wolność i Pokój, potem samorządu lekarskiego.

Na pytania o przyszłą współpracę z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, padła odpowiedź: – Urzędujemy z Panem Prezydentem w jednym korytarzu, a stoi on na czele jednego z licznych samorządów województwa mazowieckiego. W najbliższym czasie na pewno się spotkamy. Relacje tzw. biznesowe muszą być poprawne, bo inaczej byłoby to ze szkodą dla mieszkańców. A z mocy prawa Wojewoda jest zobowiązany do tego, żeby prowadzić nadzór nad tym, co dzieje się w samorządzie”.

W kwestii spadku dochodów samorządów miejskich i gminnych, wojewoda stwierdził, że: – Dochody samorządów terytorialnych są coraz wyższe, mają więcej pieniędzy i nie będzie spadku dochodów. Będzie nieco mniejszy wzrost niż na początku 2019 roku, ponieważ zmniejszył się podatek PIT. Samorządy otrzymują wynagrodzenie, które w całości pokrywa wydatki, związane z projektem rządowym Rodzina 500 plus.

Na pytanie o powód odejścia ze stanowiska poprzedniego Wojewody – Zdzisława Sipiery i o przyszłe zaangażowanie obecnego Wojewody w sprawy publiczne, usłyszeliśmy:

MUW był przez 4 lata zarządzany dobrze i był w dobrych rękach. To, że Pan Wojewoda Sipiera zdecydował się na zmianę swojego sposobu zaangażowania w sprawy publiczne, tylko to jest powodem, że odszedł z tego stanowiska, (...) Mój poprzednik zdecydował się na kandydowanie do sejmu i został wybrany posłem, a tych dwóch funkcji nie można łączyć. Wybrał pracę posła. W odpowiedzi na drugą część pytania usłyszeliśmy: – Byłem człowiekiem zaangażowanym publicznie i będę.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 22-23/2019, 12 grudnia 2019

Konstanty Radziwiłł urodził się 9 stycznia 1958 r. we Wrocławiu. Wywodzi się z polskiego, książęcego rodu Radziwiłłów herbu Trąby, jest synem Alberta Hieronima Radziwiłła i Anny Marii z Czartoryskich. Żonaty z Joanną Dąbrowską. Ma czterech synów i cztery córki. Ukończył Warszawską Akademię Medyczną (1983 r.). Jest doktorem nauk medycznych (2011 r.), specjalistą medycyny ogólnej i medycyny rodzinnej. W latach 2001–2010 był Prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. Był ministrem zdrowia od 2015 do 2018 r. w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. Był senatorem IX kadencji.  Współzałożyciel i wiceprezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W 2013 r. podjął współpracę z Jarosławem Gowinem, został ekspertem Polski Razem. 25 czerwca 2015 r. przyznano mu Nagrodę m.st. Warszawy. W wyborach w 2015 r. wystartował do Senatu z ramienia PiS (jako kandydat Polski Razem) w okręgu nr 41, uzyskując mandat senatora IX kadencji (otrzymał blisko 100 tys. głosów). W maju 2016 r. wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. 9 stycznia 2018 r. został odwołany ze stanowiska ministra. Bez powodzenia kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. W wyborach w tym samym roku nie uzyskał senackiej reelekcji.