DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Koncert o szczęściu

23 listopada br. o godz. 17:30 jedna z sal w Szkole Podstawowej nr 4 w Piastowie zamieniła się w prawdziwą salę koncertową. Zagościł w niej dyrygent, kompozytor, kilka chórów, kilkudziesięciu wykonawców oraz cała gama instrumentów muzycznych. Tego wieczoru odbył się koncert dyplomowy Mateusza Mularczyka zatytułowany „Film o szczęściu”. Nie zabrakło także zachwyconej widowni oraz głośnych i częstych oklasków.

Metafora filmu

Utwór o charakterze suity, który dziś usłyszymy nawiązuje do stylistyki muzyki filmowej. Mimo że kompozycja nie powstała do żadnego filmu to widać w niej różnorodność, barwność i warstwę tekstową, która pozwala każdemu słuchaczowi wejść w swój własny, prywatny film o szczęściu – zapowiedziała Emilia Ziegler, prowadząca wydarzenie, tuż przed wybrzmieniem pierwszych muzycznych dźwięków. – Autor nie szczędzi współczesnych technik i zabiegów kompozytorskich – szepty, recytacje, różna wysokość dźwięku to tylko niektóre z nich – dodała. I rzeczywiście, tych różnych form wyrazu było bardzo dużo. Przekładała się na to zresztą bardzo duża liczba wykonawców. Można powiedzieć, że nie tylko widownia była wypełniona po brzegi, ale także… sama scena.

Uczta duchowa

O to „wypełnienie po brzegi” zadbało tego wieczoru niemal siedemdziesięciu wykonawców (wymienionych w ramce na dole), prezentujących wysoki poziom artystyczny oraz imponującą jakość utworów. Z kolei organizatorzy wydarzenia dopracowali każdy logistyczny szczegół, oferując widowni nawet możliwość śledzenia tekstów. Warstwę tekstową stworzyli chórzyści Chóru Kameralnego Powidoki: Dorota Bartnik, Anna Eysymont, Monika Siedlak-Pęczek, Jan Szczypior oraz Franciszek Kilarski. Każdy tekst stanowił inne spojrzenie na szczęście, uwypuklał inne jego oblicze i znaczenie. Być może nie każdy utwór trafił do każdego. Jednak w szerokiej ofercie tekstowej i kompozytorskiej każdy słuchacz mógł znaleźć jakąś nutę lub wers tylko dla siebie. Koncert stał się niejako ucztą duchową dla zebranej publiczności.

Prawykonanie

Podczas koncertu odbyło się prawykonanie utworu wokalno-instrumentalnego, noszącego tytuł „Mała suita o szczęściu”. Innymi słowy, zgromadzona na sali publiczność mogła usłyszeć tę kompozycję jako pierwsza i po raz pierwszy. Napisał ją bydgoski kompozytor Paweł Tomasz Grajner na specjalne zamówienie Stowarzyszenia „The Project”. Jest to zespół wokalno-instrumentalny, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie, mający na celu aktywizację artystyczną jego mieszkańców. Jest też współorganizatorem cyklu spotkań pt. „Porozmawiajmy o sztuce”.

Koncert dyplomowy

Kierownikiem artystycznym Stowarzyszenia „The Project” jest Mateusz Mularczyk, pochodzący z Piastowa dyrygent, pod którego batutą wybrzmiał poświęcony motywowi szczęścia koncert. Aktualnie jest on studentem studiów magisterskich na specjalności prowadzenie zespołów muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – Filia w Białymstoku, w klasie dyrygowania prof. dr hab. Bożeny Violetty Bieleckiej. W kręgu jego zainteresowań leży współczesna literatura chóralna oraz nietradycyjne metody pracy z chórem. Tego wieczoru widać było przede wszystkim ogromną pasję Mularczyka oraz naturalność i lekkość w pełnieniu roli dyrygenta.

Inny świat

Nie trzeba być wielkim znawcą muzyki poważnej ani stałym bywalcem filharmonii, żeby docenić niezaprzeczalną wyjątkowość i uderzający profesjonalizm tego wydarzenia. Była to sztuka w czystej postaci. Młodzi i niezwykle utalentowani artyści przenieśli nas, widzów, na godzinę w zupełnie inny, przeważnie zbyt rzadko odwiedzany przez nas świat. Świat wyobraźni, subtelności, tajemnicy, magii. Wysoka frekwencja i entuzjazm publiczności pozwalają przypuszczać, że koncert ten otwiera drogę do dalszych artystycznych wydarzeń. Lub, mówiąc bardziej precyzyjnie, podążą drogą już otwartą. Niespełna rok temu miało miejsce podobne wydarzenie – piastowską publiczność przyciągnęło wówczas prawykonanie utworu pt. „LUD.owy” Mieczysława Baumgarta. Oba te projekty były współfinasowane przez miasto Piastów. Prosimy o więcej takich duchowych uczt!


Tekst i zdjęcia Marlena Hess

MS 22-23/2019, 12 grudnia 2019