DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Co warto obejrzeć w Święta?

Czas Świąt Bożego Narodzenia i sezon urlopowy, jaki ma wielu z nas w okresie świątecznym, warto wykorzystać na podsumowanie minionego roku także w zakresie filmografii. Zalecamy zrobić sobie przerwę od corocznego Kevina lub przynajmniej na nim nie poprzestawać ?. Jakie filmy i seriale, powstałe w 2020 roku, warto wybrać? Poniżej przedstawiamy subiektywne, bardzo zróżnicowane zestawienie wartościowych propozycji. Wszystkie z nich są dostępne na Netfliksie.
Randki od święta / Holidate (2020)
Sloane (grana przez Emmę Roberts) i Jackson (w tej roli Luke Bracey) są singlami, którzy nie znoszą świąt. Ze świętami wiążą się krepujące pytania od bliskich, samotność przy stole lub znajdowanie na szybko przypadkowego partnera. Połączeni wspólną pogardą do świąt bohaterowie postanawiają towarzyszyć sobie podczas różnorodnych rodzinnych uroczystości. Dają sobie rok, by wspólnie pomagać sobie w czasie zobowiązań świątecznych wobec rodziny. Jak to w komedii romantycznej, ich relacja z biegiem czasu zaczyna być nieco inna niż na początku – bycie idealnym, świątecznym duetem przestaje wystarczać. W przeciwieństwie jednak do typowych romansideł tym razem widz dostaje relację wiarygodną i wyjątkowo nienachalną.


Emily w Paryżu / Emily in Paris (2020)
Równie luźna propozycja, tym razem serialowa. Może przypaść do serca szczególnie fanom uroczej Lily Collins, która wciela się w rolę przebojowej Emily Cooper. Tytułowa bohaterka to młoda, ambitna kobieta z Chicago, która trafia do Paryża i rozpoczyna pracę w agencji reklamowej Savoir. Nieznająca francuskiego Amerykanka nie przypada do gustu nowej szefowej i współpracownikom. Drażni ich kolorowymi stylizacjami, swoją ignorancją kulturową i zupełnie innym podejściem biznesowym. Z każdym odcinkiem śledzimy losy pogodnej Emily, która wrzucona na głęboką, paryską wodę, stopniowo i z niesłabnącym urokiem zaczyna obierać coraz właściwszy nurt. Serial cieszący się na Netfliksie ogromną popularnością doczekał się także kilku zarzutów, m.in. mocno stereotypowego przedstawienia wizerunku Francuzów.

Proces Siódemki z Chicago / The trial of the Chicago 7 (2020)
Tym razem znacznie ambitniejsza propozycja – film, który zdaniem krytyków jest murowanym kandydatem do Oscara. Produkcja przenosi nas do 1968 roku, w którym pokojowy w założeniu protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Organizatorów protestu oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek. Proces, który był konsekwencją tego oskarżenia, okazał się jednym z najsłynniejszych w historii. Film mogą docenić szczególnie fani scenerii sądowych. Oparta na faktach produkcja Aarona Sorkina rozgrywa się niemal w całości na sali sądowej w Chicago w trakcie kilkumiesięcznego protestu. Według krytyków jest to film idealnie trafiający w swój czas. Dylematy podzielonej amerykańskiej lewicy z końca lat 60-tych brzmią aktualnie także dziś – nie tych za oceanem.

Nawiedzony dwór w Bly/ The Haunting of Bly Manor (2020)
Akcja serialu toczy się w Anglii w latach 80-tych. Po tragicznej śmierci niani, Henry Wingrave zatrudnia młodą Amerykankę do opieki nad swoimi osieroconymi siostrzeńcami. Mieszkają oni w rozległej posiadłości w Bly Manor. Amerykanka, Dani (w tej roli mająca duże doświadczenie w mrocznych produkcjach Victoria Pedretti) stopniowo zauważa coraz więcej dziwnych rzeczy nie tylko w samej posiadłości, ale także u swoich podopiecznych. Wydawać by się mogło, że to typowa, kolejna historia o domu, w którym straszy. Co jest w niej szczególnego? Jest na zaskakująco wysokim poziomie, który utrzymuje się do ostatniego odcinka. Budowanie napięcia i atmosfery grozy, głębokie portrety psychologiczne postaci i mroczne sekrety, które akurat w tej produkcji zostają bardzo dobrze wyjaśnione, to elementy zasługujące na szczególne wyróżnienie. Miłośnikom mrocznych klimatów na pewno się spodoba.

Poleca Marlena Hess
Źródło zdjęć: Filmweb
MS 22/2020, 17 grudnia 2020