DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Rządowe obostrzenia dla placówek kultury

23 października br. na konferencji prasowej premier ogłosił nowe obostrzenia związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. Poprosiliśmy Rzecznika Rządu o wyjaśnienie powodów kuriozalnej niespójności obostrzeń obowiązujących w sektorze kultury z obowiązującymi we wszystkich innych miejscach.

23 października na konferencji, którą wnikliwie śledziliśmy, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wśród nowych obostrzeń jest m.in. zakaz aktywności, różnego rodzaju spotkań w grupach powyżej 5 osób (z wykluczeniem celów zawodowych i osób, które mieszkają w jednym gospodarstwie). W części przeznaczonej na pytania redakcji jeden z dziennikarzy zapytał, jak wygląda sprawa kursów językowych, na których jest więcej niż 5 uczestników. – Reguła 5 osób będzie regułą obowiązującą wszędzie. To również będzie dotyczyło zgromadzeń. (…) Jeżeli chodzi o zagadnienie prowadzenia kursów i innych tego typu szkoleń, no to tutaj generalnie mamy zasadę, że większość tego typu szkoleń przechodzi w tryb zdalny. Dotyczy to konferencji, kongresów. Będziemy również sugerowali to w odniesieniu do tego typu szkoleń, o których pan powiedział, czyli szkoleń językowych powyżej 5 osób – odpowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dla jednych max 5, dla innych 25% (?!)

Po chwili uzmysłowiliśmy sobie, że analogicznie w domach kultury i bibliotekach, gdzie odbywa się wiele spotkań w grupach, również powinna być stosowana taka zasada. Tymczasem, w rozporządzeniu oraz na stronie Rządu po kilku godzinach od konferencji widniała informacja, że wydarzenia kulturalne mogą się odbywać z udziałem max. 25 proc. publiczności, przy udostępnieniu co czwartego miejsca lub przy zachowaniu 1,5 m odległości. Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa. Na stronie rządu podano także: Możliwość organizowania zgromadzeń do 5 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos. Ograniczenie liczby osób dotyczy też imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej niezależnie od ich rodzaju – do 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego (z wyjątkiem spotkań służbowych). Na końcu jednak pojawiło się zdanie: powyższe limity nie dotyczą miejsc kultury.

Pytania do rzecznika rządu...

Analizując te dziwne sprzeczności postanowiliśmy dopytać u źródła, co z zajęciami w domach kultury i bibliotekach? Czy w ogóle Rząd zdaje sobie sprawę, że działalność tego rodzaju placówek nie sprowadza się jedynie do organizacji wydarzeń kulturalnych? Odbywa się tam mnóstwo zajęć – nie tylko indywidualnych, ale i grupowych, których liczba uczestników wynosi więcej niż 5. Są i zajęcia językowe, i zajęcia artystyczne, i zajęcia z nowych technologii, i zajęcia kulinarne, a także wiele innych. Zapytaliśmy również, czy członkowie Rządu widzą kuriozalność swoich obostrzeń? Co z tego, że zajęcia językowe w prywatnych szkołach nie będą mogły się odbywać w grupie większej niż 5 osób, jeśli w bibliotekach czy domach kultury – wg zapisów po konferencji – nie ma zakazu tego rodzaju, co podkreślone zostało w zdaniu: powyższe limity nie dotyczą miejsc kultury.

Część online, część stacjonarnie, część odwołana

Zrobiliśmy również rozeznanie, jak różnie miejsca kultury interpretują nakazy po konferencji. W Miejskim Ośrodku Kultury „Kamyk” w Pruszkowie wprowadzone zostały limity liczby osób w salach, od 17 do 35. W Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim 26 października zawieszone zostały do odwołania wszelkie zajęcia taneczne. Na terenie imprez należy przestrzegać reżimu sanitarnego, zachowując odległość 2 m. Uczestnicy wydarzeń proszeni są o zajmowanie miejsc naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. W Ośrodku Kultury w Brwinowie uczestników zajęć na hali sportowej obowiązuje 1,5 m odstępu. W związku z decyzją wprowadzenia w Warszawie strefy czerwonej w Bemowskim Centrum Kultury podczas wybranych warsztatów praktycznych liczba uczestników i uczestniczek zostaje ograniczona do 7. Wybrane działania programowe zostały przeniesione do strefy online bądź przekształcone w tryb hybrydowy. W Domu Kultury Praga zajęcia grupowe zostały zawieszone do końca października, a część z nich odbywa się online. W Domu Kultury Śródmieście do 15 listopada zawieszone zostały dedykowane Seniorom wydarzenia repertuarowe oraz zajęcia i warsztaty artystyczne, organizowane we wszystkich siedzibach.

... i Wymijająca odpowiedź

Po niemal tygodniu i dwóch naszych ponaglających telefonach przyszła odpowiedź w tej sprawie od Centrum Informacyjnego Rządu. Nie ma w niej ani słowa odniesienia do nielogicznej rozbieżności obostrzeń. Oto, co otrzymaliśmy: Zajęcia w domach kultury w świetle obowiązującego rozporządzenia należy traktować jak wydarzenia kulturalne (25 proc. zajętej widowni lub dystans min. 1,5 m pomiędzy uczestnikami). Zajęcia te mogą być organizowane przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego (zasada DDM + W, czyli dezynfekcja, dystans, maseczka + regularne wietrzenie pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia).

Komentarz zostawiamy Czytelnikom. 

Agnieszka Gorzkowska

MS 20/2020, 5 listopada 2020