DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Nowy rok akademicki UTW w Ursusie

Mimo pandemii pięciuset studentów Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie zgłosiło gotowość do studiowania. 8 października w sali kinowej Ośrodka Kultury „Arsus” odbyła się uroczysta inauguracja XVII roku akademickiego 2020/2021.

Uroczystość, którą poprowadziła Prezes TUTW Lucyna Wasilewska, rozpoczęła się odśpiewaniem Gaudeamus Igitur. Pani Prezes oznajmiła decyzję o kontynuacji zajęć w reżimie sanitarnym. Powitała przybyłych gości: wiceburmistrzów Dzielnicy Ursus Wiesława Krzemienia i Kazimierza Sternika, Dyrektora OK „Arsus” Bogusława Łopuszyńskiego, Przewodniczącego Rady Seniorów dzielnicy Krzysztofa Szczerbę, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ursusie Agnieszkę Proszowską. Minutą ciszy uczczono zmarłych w tym roku słuchaczy uniwersytetu.

Laury dla artystki

Kolejnym punktem programu było wręczenie Alicji Małachowskiej, wokalistce, pianistce, kompozytorce, prowadzącej chór „Viva Musica”, dyplomu od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika za zasługi dla upowszechniania kultury w województwie mazowieckim. Marszałek w liście pogratulował artystce dotychczasowych sukcesów w działalności artystycznej i wkładu w popularyzację polskiej kultury muzycznej. W imieniu Marszałka i własnym życzenia Pani Alicji złożyli dyrektor Łopuszyński i burmistrzowie. Alicja Małachowska zaprezentowała słuchaczom swój mini recital oraz koncert chóru „Viva Musica”.

Wojna polsko-bolszewicka

Ostatnim i głównym wydarzeniem był niezwykle interesujący wykład prof. Mariana Marka Drozdowskiego – Udział Warszawy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1921. Jak zauważył profesor, 18 października mija 100 rocznica zaprzestania działań wojennych. Wtedy wróciły do pracy setki tysięcy naszych żołnierzy i rozpoczął się okres odbudowy państwa. Autor książki „Wojna polsko-bolszewicka 1919–1921 z warszawskiej perspektywy” przypomniał, że emocjonalnie jest bardzo związany z Ursusem. Wielokrotnie współpracował z wieloletnim burmistrzem i przewodniczącym Rady Dzielnicy Henrykiem Linowskim i brał udział w wielu inicjatywach, podejmowanych przez znaną z tego dzielnicę Ursus. W czterdziestominutowym wykładzie omówił ówczesną sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną Polski (10% urzędników miało średnie wykształcenie, a 40% ludności Warszawy to analfabeci), przyczyny dojścia do wojny i jej przebieg. Słuchacze uzyskali wiele informacji, nigdzie indziej nie publikowanych. Marek Drozdowski jest wybitnym badaczem tego okresu w historii Polski.

Niestety, następne wykłady i wszelkie zajęcia TUTW, z powodu narastającego zagrożenia zakażeniem koronawirusem zostały zawieszone.

Prezes TUTW Lucyna Wasilewska nie spotka się już ze swoimi studentami.Przegrała walkę o życie 23 października 2020 r. Niewidoczny wróg okazał się silniejszy...

Lucyna Wasilewska należała do TUTW od 4 marca 2004 roku, a od marca 2013 r. była jego prezesem. Dzięki jej młodzieńczej werwie ursuski Uniwersytet wyróżniał się wśród innych takich placówek. Potrafiła zapraszać na wykłady wybitnych profesorów, autorów, specjalistów z różnych dziedzin. Z ramienia PSL – rekomendowana w wyborach do Sejmu RP. Społeczniczka, zaangażowana w działalność na rzecz Mazowsza. Była cenioną poetką i autorką, członkinią Klubu literackiego Metafora w Ursusie oraz Stowarzyszenia Autorów Polskich, oddział Żyrardów.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 20/2020, 5 listopada 2020