DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Warto przeczytać

Genialna przyjaciółka”

Elena Ferrante

Pierwsza z czterech części powieściowego cyklu bestsellerów autorstwa włoskiej autorki o nieznanej tożsamości, tworzącej pod pseudonimem Elena Ferrante. Akcja „Genialnej przyjaciółki” rozgrywa na przedmieściach Neapolu, w latach pięćdziesiątych. Oczami Eleny Greco obserwujemy życie w ubogiej włoskiej dzielnicy, w której dorasta wraz ze swoją przyjaciółką Lilą. Obie dziewczynki pragną wyrwać się z okowów wszechobecnej biedy i przemocy. Jedyną drogą ucieczki jest edukacja, małoletnie bohaterki rywalizują więc zawzięcie w postępach w nauce. Lila jest zdecydowanie zdolniejsza, nauka przychodzi jej z łatwością, jednak jej sytuacja rodzinna okazuje się bardziej opresyjna niż sytuacja Eleny. Ojciec Lili jest zdecydowanie przeciwny jej dalszej edukacji, nie pozostawiając jej tym samym żadnych szans na inną drogę ucieczki jak tylko awans społeczny poprzez zamążpójście. Pozostawiona sama sobie Lila porzuca marzenia o edukacji i wychodzi za mąż za miejscowego, dobrze prosperującego handlarza, który obiecuje wesprzeć materialnie jej rodzinę.

Powieść cieszy się międzynarodową popularnością i doczekała się kontynuacji w postaci kolejnych części: „Historia nowego nazwiska”, „Historia ucieczki” oraz „Historia zaginionej dziewczynki”.

Koniec z Eddym”

Eduard Louis

Mikropowieść młodego pisarza, określanego jako gwiazda francuskiej literatury, miała swoją premierę w Polsce rok temu. Dziś możemy już obejrzeć jej adaptację na deskach Teatru Studio, w reżyserii Anny Smolar. Książka oparta jest na motywach autobiograficznych, co jeszcze bardziej wzmacnia jej przekaz, czasami wręcz trudny do zniesienia ze względu na opisy okrucieństwa mieszkańców małej francuskiej miejscowości wobec małoletniego Eddiego, który za wszelką cenę stara się zakamuflować to, za co doświadcza przemocy. Chłopiec jest kozłem ofiarnym lokalnej społeczności, ataków na swoją osobę doświadcza praktycznie wszędzie, w szkole, w domu, na podwórku. Powodem jest jego inność, ta inność to jednak nie tyle homoseksualna orientacja, bo tę posiada więcej osób, nawet w jego najbliższym środowisku. Powodem, dla którego stał się on przysłowiowym chłopcem do bicia jest raczej jego niechęć do najbliższego otoczenia. Niechęci tej trudno się zresztą dziwić, lokalni mieszkańcy są ordynarni, agresywni, niedouczeni i przemocowi. Pewnie właśnie dlatego to, co najbardziej ich niepokoi u małego, wrażliwego Eddiego, to jego niemożność dopasowania się do większości i nieuzewnętrzniona pogarda, którą wyczuwają i na którą reagują tym agresywniej, im bardziej chłopiec stara się ją ukryć. Książka jest bardzo przytłaczająca emocjonalnie, ale też bardzo wciągająca.

Cześć, ziemio!”

Anna Fiske

Wspaniała książeczka adresowana do dzieci powyżej trzeciego roku życia, jednakże starsi czytelnicy również nie będą się przy niej nudzić. W trakcie lektury poznajemy codzienność sześciorga mieszkańców różnych kontynentów. Dzięki tej niezwykłej, stworzonej dziecięcą kreską wyszukiwance mały czytelnik odbywa podróż dookoła świata w jeden dzień. Nauka innych kultur poprzez zabawę to świetna okazja, żeby podyskutować z dzieckiem o tym jak różnorodny jest świat i zamieszkujący go ludzie.

Książeczka ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, w twardej, efektownej okładce. Autorka, norweska pisarka i ilustratorka, Anna Fiske, zadbała zarówno o estetykę jak i naprawdę satysfakcjonującą zawartość książki. Dzieci poznają nie tylko obyczaje bohaterów z różnych stron świata, oswajają się również ze zmianą strefy czasowej. Poprzez zabawne dialogi i liczne przygody przyjmują ogromną dawkę wiedzy w przystępnej formie. To jedna z tych pozycji, do których chętnie wracamy, za każdym razem odkrywając coś nowego.

Wszystkie wyżej wymienione pozycje są dostępne w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.


Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 19/2020, 22 października 2020