KulturaOŻARÓW MAZOWIECKIWydarzenia

17. Noc Muzeów Ożarów Mazowiecki

Sobota 15 maja była pierwszym dniem, w którym, po dłuższej przerwie, na ulicach można było zobaczyć twarze mijanych ludzi. W końcu nie trzeba było zakrywać ich maseczkami. Pozostaje mieć nadzieję, że tak już zostanie… Ale nie tylko z tym faktem może ta data się kojarzyć. W jedną z przypadających w maju sobót, zwykle w środku miesiąca, organizowana jest Noc Muzeów. Ubiegłoroczna, z wiadomych powodów, się nie odbyła. Tegoroczna już tak, ale w porównaniu z poprzednimi edycjami, na znacznie mniejszą skalę. Ale była – właśnie 15 maja. Na łamach naszej gazety zapraszaliśmy na atrakcje przygotowane w dzielnicy Ursus, Piastowie i Pruszkowie (relacje na łamach „Mocnych Stron”). W 17. Nocy Muzeów po raz pierwszy w swojej dwuletniej historii wzięło udział WMOM, czyli Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki. Jak sama nazwa wskazuje, muzeum jest wirtualne, więc „Noc z Muzeum” (taką nazwę zaproponowali organizatorzy) odbywała się również w przestrzeni wirtualnej.

Noc z Muzeum

Jak pisaliśmy w numerze 5/2021 „Mocnych Stron” – Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki” (WMOM) – to strona internetowa, której pomysłodawcami i twórcami są państwo Grażyna Lipska-Zaremba i Rafał Zaremba. Wraz ze współpracującym z nimi od dłuższego czasu panem Pawłem Zdanowiczem stanowią „serce” projektu, ale pozostają otwarci na kontakty i zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z terenami gminy Ożarów Mazowiecki. W Noc Muzeów zaprosili wszystkich chętnych na zabawę z nocnymi zdjęciami „naszego miasta” (jak napisali na plakacie). Plakat umieszczony został na stronie www.wmom.pl oraz na Facebooku WMOM, na Facebooku forum mieszkańców gminy Ożarów Mazowiecki, a także na portalu i Facebooku „Podwarszawskie Życie Pruszkowa”.

Nocne zdjęcia

W sobotę, od godziny 18:00, publikowane były nocne zdjęcia różnych miejsc w Ożarowie i okolicach. Trzeba było odgadnąć co? gdzie i czyje? Pani Grażyna Lipska-Zaremba: – Pomysł jest mój. Dwa wieczory jeździliśmy z mężem i robiliśmy zdjęcia, pomógł nam trochę p. Paweł Zdanowicz. W sobotę, od godziny 18:00 do 1.00 w nocy, siedziałam przy komputerze i sukcesywnie publikowałam na naszym profilu na facebook.com i na stronie jedną zagadkę, 1–2 zdjęcia. Ludzie otwierali te wpisy…

Jako pierwsze opublikowane zostało jedyne historyczne nocne zdjęcie, przedstawiające obchody Dnia Zadusznego na cmentarzu wojennym w Ołtarzewie w latach okupacji. Obok zdjęcia było pytanie i wskazówka. We wskazówkach były linki do wcześniejszych wpisów, jeśli istniały, ale było kilka sytuacji bez wskazówki. Drugim z kolei było współczesne zdjęcie kamienicy Bujalskich, gdzie mieściła się pierwsza i jedyna apteka w Ożarowie, założona przez Hipolita Bujalskiego w roku 1930, która była jednocześnie jedyną apteką od Warszawy aż do Błonia. Obecnie budynek kojarzony jest z lokalem „Ryż&Fish”.

Jedenaście kompletów

Publikowane było zdjęcie, mijało ok. 45 minut i wpis na stronie „Noc w Muzeum” aktualizowany był o kolejne. Odpowiedzi nie podawano. Organizatorzy przygotowali 11 kompletów zdjęć (pojedyncze lub w zestawie). I tak, poza wcześniej wymienionymi przykładami, uczestnicy rozpoznawali kamienicę na rogu ulic Kolejowej i Majewskiego, wybudowaną przez Władysława Bączkowskiego – można rzec: przedwojennego ożarowskiego dewelopera (ta z szyldem: Bank Millennium), kapliczki (mają swój dział w WMOM), m.in. tę z Parku Ołtarzewskiego stojącą w miejscu dworu Kierbedzia, który spłonął 8 września 1939 r., kamienicę Pejkowicza, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, fontannę przy Centrum Inicjatyw Społecznych, Hotel Mazurkas. Nawet dodane na koniec dwa bonusowe zdjęcia, bez wskazówek, udało się uczestnikom odgadnąć. Wszystkie publikowane zdjęcia były robione nocą albo o zmierzchu.

Udana zabawa

Na stronie www.wmom.pl, na fb WMOM oraz na fb forum mieszkańców gminy Ożarów Mazowiecki pozostało mnóstwo komentarzy i wspomnień, polubienie dał burmistrz. Pani Grażyna z autorami wpisów korespondowała na bieżąco – To był nasz pierwszy raz i całość przerosła moje oczekiwania. Ludzie niesamowicie wciągnęli się w ten pomysł. Rozpropagowana została strona – doszły polubienia i komentarze, na fb pojawiły się zupełnie nowe nazwiska, stare wpisy zostały odświeżone i są chętnie czytane.

Trochę statystyki

Przez sobotę i niedzielę stronę Muzeum odwiedziło ponad tysiąc osób, odnotowano ok. półtora tysiąca odsłon. W niedzielę 16 maja padły rekordy odwiedzających i stron: 594 odwiedzających i 794 odsłon. Uczestnicy wchodzili głównie na wpis: Noc z Muzeum i na wpisy będące wskazówkami. Statystyki z Facebooka pokazują 11 pakietów, czas ich publikacji i liczbę aktywności czytelników: Najwięcej osób zainteresowało się zdjęciem kamienicy z apteką (2000), kamienicy Bączkowskiego (1500), Hotelem Mazurkas (1200), Sanktuarium (1000) i Parkiem Ołtarzewskim (887). Finalny wpis z wydarzenia można znaleźć na stronie: https://wmom.pl/noc-w-muzeum-2021/.

Poza wymianą książek, zorganizowaną w Ołtarzewie przez ożarowską Bibliotekę Publiczną (namiot w parku), najprawdopodobniej było to jedyne tego dnia wydarzenie kulturalno-historyczne w gminie Ożarów Mazowiecki.

Zagadka dla Czytelników

Pani Grażyna wraz z mężem mają już pomysł na przyszłoroczną edycję Nocy Muzeów, a nasza redakcja ma dla Państwa zagadkę.

Pozostajemy nadal na terenie Ożarowa Mazowieckiego i najbliższych okolic. Proszę rozpoznać – co przedstawiają zamieszczone obok zdjęcia. Wskazówka dotycząca domku, który znajduje się przy głównej ulicy Ożarowa (zdjęcie 1): osoba zamieszkująca w nim wykonywała zawód kojarzony z koleją, ale kolei on nie dotyczył; nazwa tego zawodu rozpoczyna się jedną z liter słowa: zdjęcie. Żeby odgadnąć dwa pozostałe (zdjęcie 2 i 3), proponujemy spacer ulicą Parkową w Ożarowie w kierunku drogi do Umiastowa. W pewnym charakterystycznym miejscu trzeba skręcić na północ. Udanej zabawy!

Wojciech Grzesik

Zdjęcia: Wojciech Grzesik oraz zbiory WMOM

MS 08/2021, 27 maja 2021

W kolejnym numerze – rozwiązanie zagadki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *