DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Auta elektryczne w gminie Michałowice

Gmina Michałowice 30. sierpnia podpisała z firmą Panek CarSharing list intencyjny, w którym obie strony deklarują wolę współpracy we wdrożeniu i realizacji pilotażowej usługi wypożyczania samochodów w modelu „car-sharing”. Elektryczne Smarty już jeżdżą.

Urząd Gminy Michałowice zwołał konferencję prasową, w trakcie której ujawniono więcej szczegółów. Jak powiedziała Wójt Pachecka - „List intencyjny dotyczy w dużej części ograniczenia smogu w Gminie Michałowice, gdyż jego istotą jest obsługa mieszkańców przez samochody elektryczne i hybrydowe”. Na parkingu P+R przy stacji WKD w Regułach jest strefa, w której można wynająć i zostawić auto. Znajduje się tam dwustanowiskowa ładowarka dla aut elektrycznych zasilana energią słoneczną. To prawdopodobnie pierwsze publicznie dostępne miejsce w Polsce, w którym można naładować samochód elektryczny za darmo, prądem pochodzącym z instalacji fotowoltaicznej. Dla posiadaczy Karty Stałego Mieszkańca Gminy Michałowice ładowanie jest bezpłatne.

Stacji ładowania będzie więcej

Na drugim parkingu, przy Urzędzie Gminy, otwartym w czerwcu tego roku, znajduje się również ładowarka tradycyjna, zasilana z sieci energetycznej, do której również użytkownicy car-sharingu mogą podłączać auta elektryczne. W przyszłym roku planowana jest budowa dwóch parkingów w Komorowie, przy ulicy Ceglanej i przy ul. Kolejowej, na których również znajdą się stacje ładowania zasilane panelami fotowoltaicznymi.

Wystarczy telefon, prawo jazdy i karta płatnicza

Wszystkie formalności związane z wynajmem załatwia się za pomocą aplikacji PANEK w telefonie komórkowym, do ściągnięcia na smartfony z systemem Android i iOS. Użytkownicy samochodów, którzy podłączą je do ładowarki dostaną dodatkowe punkty w aplikacji. Kierownik Działu Obsługi Klienta Panek S. A. Andrzej Wojtal poinformował m. in. o możliwości wypożyczenia Polonezów, Fiatów 125p i 126p z silnikami elektrycznymi.

Samochody hybrydowe (głównie Toyoty) i elektryczne (Smart EQ z silnikiem elektrycznym o mocy 82 KM) stoją na parkingach w całym kraju i na takich parkingach są zostawiane przez wynajmujących. Wszystkie mają automatyczne skrzynie biegów. Można je wypożyczać i zostawiać w całej Warszawie, ale również w Pruszkowie, Piastowie, Raszynie, Nadarzynie, Piasecznie, Józefowie, Konstancinie Jeziornie, Serocku, Sulejówku, Nowym Dworze Mazowieckim, Legionowie, Wołominie, Markach, Zielonce, Rembertowie, Otwocku. W aplikacji są oznaczone miasta w całej Polsce. Okres wypożyczenia jest dowolny, nawet kilka minut. Ładowanie wystarcza na ok. 100km jazdy. Auta można bezpłatnie zostawiać w strefach płatnego parkowania.

Pojazdy są oczywiście ubezpieczone, wynajmujący odpowiada za szkody z własnej winy tylko do wysokości 1 tys. zł. Ta odpowiedzialność również może być zniesiona. Najstarsze auta mają 2 lata.

Jazda próbna

Po konferencji uczestnicy zostali zaproszeni na bezpłatną przejażdżkę elektrycznymi samochodami Smart EQ, które już można wypożyczać. Kilka osób skorzystało, tylko jedna z pań po zorientowaniu się, że auto ma bezstopniową skrzynię biegów szybko opuściła miejsce kierowcy.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 17/2019, 26 września 2019