DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ambulans dla Pruszkowa

Stacja Ratownictwa Medycznego „Meditrans” przy ul. Andrzeja w Pruszkowie w ramach rządowego programu wymiany taboru karetkowego w Polsce otrzymała 400 tys. zł na nowy ambulans.

Przekazanie wielkiego czeku na zakup karetki odbyło się bardzo uroczyście. Przyjechał Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ w Warszawie Karol Bielski i Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Chmielewski. Byli obecni również Dyrektor Szpitala Powiatowego w Pruszkowie Tomasz Sławatyniec oraz poprzedni Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jak powiedział minister Szumowski pieniądze na ambulans to element programu rządowego wymiany taboru karetkowego w ramach reformy ratownictwa medycznego. Wymienionych zostanie 200 karetek w całej Polsce. – Rozmowy z ratownikami o ustawie, ich zawodzie, o warunkach pracy też są jednym elementów usprawnienia systemu ratunkowego.

Minister dodał, że nakłady na rozwój szpitalnictwa w porównaniu z 2015 rokiem wzrosły o 18 mld zł, ale zastrzegł: – Nie od razu Kraków zbudowano. Musimy nadrobić wieloletnie zaniedbania.

Najważniejszym elementem systemu są oczywiście ludzie – ratownicy i to im trzeba zapewnić odpowiednie warunki pracy i płacy. Obecni na spotkaniu ratownicy medyczni właśnie te istotne kwestie poruszali w rozmowie z ministrem i wojewodą.

Wojewoda Sipiera wyraził zadowolenie z bardzo dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia i poinformował, że wkrótce na terenie Mazowsza powstaną 2 centra dowodzenia, obejmujące całe Mazowsze mające usprawnić i spowodować przyspieszenie czasu dojazdu karetek.

Otrzymane 400 tys. zł pokrywa koszt zakupu karetki wraz z podstawowym wyposażeniem.

Dla przypomnienia: okres eksploatacji ambulansu nie powinien przekraczać 5 lat. Żeby utrzymać taką normę należałoby wymieniać rocznie ok. 15 karetek.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 17/2019, 26 września 2019