DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook
Na zaproszenie Michała Piotrowskiego, założyciela klubu Retro-Traktor w Golubiu-Dobrzyniu, skromna ekipa z Ursusa udała się na XII zlot zabytkowych traktorów. Na ziemi dobrzyńskiej w sąsiedztwie zamku golubskiego pojawiło się wielu wystawców z Kujaw, Wielkopolski i Mazowsza. Przywieźli swoje odrestaurowane, często unikatowe, stare ciągniki różnych marek. Nie zabrakło kramów z pamiątkami nawiązującymi do traktorów.

Delegacja z Ursusa na XII Zlocie i Wystawie Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Golubiu-Dobrzyniu

Bożena Iwaniukowicz, Stefan i Katarzyna Sobczakowie pod przewodnictwem Janusza Ptasińskiego – prezesa klubu PTTK Oddział Ursus – nie mogli nie pojawić się na zlocie. Przypominamy, że osoby te są także zaangażowane w walkę o utworzenie Muzeum Ursusa oraz pomoc w wykupie zabytkowej Kolekcji dla Dzielnicy Ursus [Kolekcja znajduje się wciąż w rękach Polskiego Holdingu Obronnego, o czym wielokrotnie w naszej gazecie pisaliśmy – przyp. red]

Odznaka z Ursusa

W otwarciu zlotu, 22 sierpnia, wzięli udział przedstawiciele władz gminnych: Starosta Golubsko-Dobrzyński Franciszek Gutowski oraz gospodarz terenu Stefan Borkiewicz – prezes Oddziału PTTK na zamku w Golubiu-Dobrzyniu oraz dyrektor zamku. W czasie uroczystego rozpoczęcia Michał Piotrowski – założyciel i długoletni prezes Klubu Retro traktor w Golubiu Dobrzyniu otrzymał (jako drugi w Polsce) z rąk Janusza Ptasińskiego nagrodę specjalną: Odznakę krajoznawczą PTTK – Śladami Traktora Polskiego. Odznaka ma zachęcić turystów do zwiedzania rozsianych po Polsce lokalnych zbiorów maszyn rolniczych i ciągników.

Bogactwo zabytków motoryzacji

Podczas Zlotu można było podziwiać około 70 typów ciągników różnych producentów, dużo małych traktorków ogrodniczych typu Ursus 308 lub Dzik oraz „samoróbek”, wykonanych na bazie tych ciągników. Przybyli również wystawcy z motocyklami i samochodami. Nie zabrakło poczciwych Komarków czy SHL-ek, jak również WSK. Wśród większych okazów można było dostrzec miniaturowe, w pełni działające maszyny parowe, dwie lokomobile i statek. Wystawa okazała się rajem dla najmłodszych, którzy obsiedli wszelkie maszyny. Pod namiotem kolekcjonerzy wymieniali się doświadczeniami i komentowali problemy w rolnictwie. Mżawka nieco odstraszyła gości, jednak nic nie powstrzymało parady traktorów ulicami Golubia-Dobrzynia. Traktorzyści wyruszyli na paradę w strumieniach deszczu, zabierając nawet pasażerów na przyczepce ciągniętej przez jeden z traktorów.

Wspomnienia i pamiątki

Wyjazd do Golubia-Dobrzynia był również świetną okazją dla delegacji z Ursusa, by zwiedzić z przewodnikiem zamek. Wieczorem odbyło się spotkanie przy grillu pod namiotem.

Wypytywano mnie o planowany I Zlot zabytkowych traktorów w Ursusie. O warunki i możliwości noclegowe. Niestety, mogłem tylko potwierdzić, że zlot odbędzie się 20 września, a organizatorem będzie firma, która wygrała przetarg. Podczas zakończenia Zlotu (drugiego dnia) uczestniczący w uroczystości Piotr Całbecki marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, wspólnie z Michałem Piotrowskim oraz Stefanem Borkiewiczem, wręczali uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Michał Piotrowski (i jeszcze cztery osoby) otrzymały z rąk Stefana Borkowskiego pamiątkowe medaliony Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego odbywającego się na zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

Nasze wrażenia i spostrzeżenia

Zobaczyliśmy, jak bardzo dużą popularnością cieszy się Zlot. Pole wystawowe „pękało w szwach” od liczby odwiedzających. Wspominaliśmy pierwszą paradę traktorów w Warszawie, podczas której zabytkowe maszyny wyprodukowane w Ursusie przejechały z Placu Defilad do nieistniejących już ZM „Ursus” (organizacja: artystka Jaśmina Wójcik). Przypominaliśmy pracę na planie filmowym reżyserowanym przez Jaśminę – „Symfonia Fabryki Ursus”.

Największą atrakcję wzbudziły podczas Zlotu w Golubiu-Dobrzyniu jeżdżące miniatury ciągników Lanz Buldog i Ursusa C-45. Naszą grupę niezwykle zachwyciła gościnność organizatorów oraz oferowana nam pomoc w kwestii odzyskania zabytkowej Kolekcji pofabrycznej oraz rozpoczęcia tworzenia Muzeum Ursusa. Wsparcie w tych sprawach usłyszeliśmy m.in. z ust Stefana Borkiewicza – prezesa Oddziału PTTK na zamku w Golubiu-Dobrzyniu i zarazem dyrektora tamtejszego zamku.


Tekst i zdjęcia Stefan Sobczak

pomysłodawca zwycięskiego projektu do Budżetu Obywatelskiego o nazwie „I Zlot Zabytkowych Traktorów”, który odbędzie się w Ursusie.

MS 16/2020, 10 września 2020


Już teraz serdecznie zapraszamy do Dzielnicy Ursus na „I Zlot zabytkowych traktorów” przy ul. Gierdziejewskiego (targowisko) – 20 września 2020 r. od godz. 10.00