DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Dotacja na zielone przystanki

Gmina Brwinów otrzyma ponad 120 tys. zł na stworzenie zielonych wiat na przystankach autobusowych. Jest to dofinansowanie uzyskane ze środków samorządu województwa mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Ochrony Powietrza.

Projekt „Zielone przystanki ekologiczną wizytówką gminy Brwinów” zakłada stworzenie czterech modelowych wiat przystankowych. Zostaną one obsadzone bylinami i pnączami, które wprowadzą więcej zieleni w przestrzeń publiczną i stworzą przyjazny klimat dla pasażerów oczekujących na autobusy komunikacji miejskiej. Roślinność porastająca zielony dach i ściany oraz dodatkowe nasadzenia w donicach zintegrowanych z konstrukcją wiaty będą przyczyniać się nie tylko do zwiększenia produkcji tlenu i pochłaniania pyłów, obniżenia temperatury otoczenia podczas upalnych dni, tłumienia hałasu oraz poprawy estetyki ulic, lecz także będą miały swój udział w ekologicznym zagospodarowaniu wody deszczowej.

Dzięki energii słonecznej pozyskiwanej przez panele fotowoltaiczne będzie można skorzystać na przystanku z możliwości ładowania urządzeń elektronicznych przez łącze USB. W dwu- lub trójmodułowych wiatach znajdą się też podświetlane gabloty informacyjne.

Już wiadomo, że dwa takie przystanki pojawią się przy szkołach w Brwinowie. Kolejne lokalizacje planowane są przy ulicach o bardzo dużym natężeniu ruchu, np. przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 719 i 720 w Otrębusach.

Zadanie „Zielone przystanki ekologiczną wizytówką gminy Brwinów” realizowane będzie przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wspierania Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”. Zgodnie z umową zawartą 13 lipca br., dotacja wyniesie do 50% kosztów kwalifikowalnych.

UG Brwinów

MS 14–15/2020, 6 sierpnia