POWIAT PRUSZKOWSKIPruszków

11 lat Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”

Jubileusz 10-lecia Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” tylko na chwilę pokrzyżowała pandemia. Już nic nie stanęło na przeszkodzie, by rok później, w październiku, w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie odbył się uroczysty Koncert Galowy 11 lat istnienia ważnej w tej części Mazowsza Orkiestry – rozpoznawanej ze względu na bogaty repertuar i wysoki poziom.

Przed częścią artystyczną głos zabrali goście-patroni wydarzenia: Poseł na Sejm RP Zdzisław Sipiera, Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski oraz Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa. – Muzyka jest taką częścią życia człowieka, która jest pasją, powołaniem. (…) Nie ukrywam, że dla tych wszystkich utalentowanych muzyków potrafiących wspólnie grać, tworzyć orkiestry, mogę wyrazić ogromne słowa uznania. (…) Ważne, by dla miasta, powiatu i tego rejonu taka mapa kultury była zaznaczana – wyraził uznanie Zdzisław Sipiera przekazując dla orkiestry portret Fryderyka Chopina. Krzysztof Rymuza zdradził, że w przyszłym roku Powiat Pruszkowski będzie aplikował w samorządzie wojewódzkim o tytuł Mazowieckiego Lidera Kultury. – Bardzo liczę, że współpraca z Państwa orkiestrą pomoże nam z należytym szacunkiem walczyć i zdobyć ten tytuł – podkreślił. – (…) Moi drodzy, doprowadziliście przez te 11 lat do tego, że nikt już nie wyobraża sobie naszego miasta Pruszków i miejskich imprez bez waszych występów i z całego serca wam za to dziękuję – podsumował Paweł Makuch mobilizując całą widownię do głośnego odśpiewania „Sto lat”.

W imieniu Orkiestry Dętej Pruszkowianka Maestro Adam Malcherek (absolwent klasy puzonu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina) skierował słowa podziękowania dla wymienionych wcześniej patronów oraz dyrektorów pruszkowskich Szkół Podstawowych Nr 9, Nr 10 oraz Nr 2 – za okazałe wsparcie, także lokalowe, przez wszystkie lata działalności Orkiestry. Wdzięczność okazana została także dla władz Spółdzielni Mieszkaniowej w Pruszkowie – to pierwsza instytucja niezwiązana z samorządem, a wspierająca działalność „Pruszkowianki”.

Marzenia się spełniły

Warto przypomnieć w tym miejscu 11 lat Orkiestry. Pierwsza próba miała miejsce 7 października 2010 roku, a pierwszy występ odbył się 12 czerwca 2011 – podczas koncertu plenerowego na zakończenie roku kulturalnego 2010/2011 w MOK „Kamyk” w Pruszkowie. Założycielem był wspominany już Adam Malcherek, instruktor sekcji instrumentów dętych blaszanych i perkusyjnych MOK „Kamyk” w Pruszkowie. Członkowie orkiestry na początku rekrutowali się spośród jego uczniów, a także podopiecznych Antoniego Sikorskiego – instruktora sekcji klarnetów i saksofonów. Orkiestra – działając początkowo na terenie parafii żbikowskiej, w przykościelnej salce – swoim działaniem miała zamiar się wpisać w piękną tradycję orkiestry założonej jeszcze przed II wojną światową przez księdza kanonika Franciszka Dyżewskiego, ówczesnego proboszcza. Nadrzędnym celem założenia Orkiestry było ożywienie kulturalne Żbikowa, historycznie najstarszej, a obecnie najbardziej zaniedbanej, dzielnicy Pruszkowa. Niestety, po kilku latach działalności okazało się, że Orkiestra, oraz działające w niej sekcje – Mażoretki, Dobosze, i Chór Pruszkowianie – nie mieszczą się już w żadnej dostępnej lokalizacji na terenie Żbikowa. Szukając dla siebie miejsca, muzycy zmuszeni byli przenieść się na „drugą stronę torów”. W tamtym, trudnym okresie, pomocną dłoń wyciągnęły pruszkowskie podstawówki. W 2012 roku członkowie Orkiestry założyli Stowarzyszenie Pruszkowianka, dzięki czemu Orkiestra zyskała formę prawną umożliwiającą pozyskiwanie środków na swoją działalności. Formacja utrzymuje się dzięki dotacjom Urzędu Miasta Pruszków na Edukację Muzyczną Mieszkańców Pruszkowa, darowiznom sympatyków i ludzi dobrej woli, składkom członków Stowarzyszenia oraz prowadzonej Odpłatnej Działalności Pożytku Publicznego. W Orkiestrze wciąż trwają nabory. Warto dołączyć nie tylko na wysoki poziom nauczania. Wśród członków zespołów wyczuwa się domową atmosferę – wspólnie muzykuje już kilka rodzin!

Ponad 70 muzyków, śpiewaków i instrumentalistów

Koncert Galowy 11 Lat Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” był świetną okazją, by zobaczyć i usłyszeć wypracowany przez lata, wysoki poziom muzyczny wszystkich 5. sekcji działających przy Orkiestrze – to w sumie ponad 70 muzyków, śpiewaków i instrumentalistów, związanych ze Stowarzyszeniem „Pruszkowianka”! Nie wiadomo, kiedy minęło ponad 90 minut wspaniałego koncertu. Na scenie, obok Muzyków Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”, wystąpił także Chór Stowarzyszenia „Pruszkowianka” – „Alegrato”, Dobosze Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” oraz najmłodsza formacja – Zespół Smyczkowy Stowarzyszenia „Pruszkowianka”. Mieliśmy także okazję usłyszeć solistów w bardzo różnym wieku: klarnecistkę Magdalenę Stefaniuk, Mateusza Stefaniuka (ksylofon), czy młodego solistę na kowadle – Maksa Matczaka. Gość specjalny – Tenor Mirosław Starz – uświetnił swoim głosem wieczór wykonując z towarzyszeniem Orkiestry kilka utworów. Program koncertu biegł od baroku po współczesność, a widzowie usłyszeli m. in. znane światowe przeboje muzyki filmowej, rozrywkowej, patriotycznej oraz pop.

Potrzeba pojemnej sali na próby

Wydarzenie odbyło się dzięki środkom pochodzącym z Funduszu Wsparcia Kultury w Ramach Przeciwdziałaniu COVID-19 oraz mecenasów i darczyńców Orkiestry. Podczas Gali można było również zakupić cegiełki na dalszy rozwój zespołów „Pruszkowianki”. Przypominając słowa Prezydenta Pruszkowa Pawła Makucha: Abyście zawsze mieli wsparcie: i miasta, i powiatu i wyższych organów administracji państwowej, bo jesteście stowarzyszeniem, które naprawdę powinno być z nami bardzo, bardzo długo, warto także mieć nadzieję, że wspomniane władze jak najszybciej zajmą się poprawą warunków lokalowych muzyków. Obecnie Orkiestra zajmuje pomieszczenia odrestaurowanego dworca PKP. Jednak tam niemożliwe są próby w pełnym składzie ze względu na zbyt małą powierzchnię – komfort uratowałaby sala na 200 m2 . Życzymy tego Orkiestrze tak samo, jak wielu dalszych sukcesów, także na zagranicznych scenach.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Gorzkowska

MS 18/2021, 28 października 2021