DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Lepsza tablica w Ursusie, niż rondo na Bemowie

Jeszcze w grudniu, podczas spotkania opłatkowego organizowanego co roku przez Fundację dla Ursusa w Ośrodku Kultury „Arsus”, prezes Zarządu Zbigniew Janas zdradził, że Fundacja zwróciła się do m.st. Warszawy z inicjatywą nadania nazwy Tajnej Komisji NSZZ „Solidarność” przy ZM Ursus rondu (ale... w dzielnicy Bemowo). Co na to Zespół Nazewnictwa Miejskiego?

Posiedzenie Zespołu Nazewnictwa Miejskiego (jego członkiem jest m.in. historyk dziejów Ursusa i dziennikarz Jerzy Domżalski) miało miejsce w połowie listopada ub. roku. Rolą Zespołu jest doradztwo radnym m.st. Warszawy przed ostatecznym głosowaniem. Jednym z punktów obrad było zaopiniowanie wniosku grupy radnych odnośnie ronda u zbiegu ulic: Połczyńskiej, Lazurowej oraz Al. 4 Czerwca 1989. Jak się dowiedzieliśmy, członkowie w przeważającej większości negatywnie odnieśli się do pomysłu upamiętnienia tamtejszego ronda nazwą Tajnej Komisji NSZZ „Solidarność” przy ZM Ursus. Nazwa, zdaniem ekspertów, jest zbyt długa, a jej skracanie do np. „Tajnej Komisji” sprawiłoby, że dla odbiorcy nazwa nie byłaby jasna. Co więcej, pracownicy dawnych Zakładów Mechanicznych „Ursus” – zdaniem Zespołu – bardziej zapamiętali określenie „Tajna Komisja Zakładowa”.

Za lepszy pomysł Zespół uznał powstanie tablicy upamiętniającej tę organizację. Swoją opinię wyraził dla nas Jerzy Domżalski. Historyk sugeruje, że najlepszym miejscem dla takiej nazwy byłby obszar pofabryczny na terenie, oczywiście, Dzielnicy Ursus, a nie Bemowa. I jeśli nazywać tak rondo, to może u zbiegu ul. Posag 7 Panien i ul. Gierdziejewskiego, o ile kiedykolwiek tam powstanie.

Z Biura Rady m.st. Warszawy uzyskaliśmy informację, że wniosek Fundacji Dla Ursusa nie był jeszcze opiniowany przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy. Pod dyskusję poddany zostanie podczas najbliższego posiedzenia wspomnianej komisji, które wstępnie planowane jest na 26 lutego br. Czy radni wezmą sobie do serca zastrzeżenia Zespołu? Wkrótce się o tym przekonamy.

Agnieszka Gorzkowska

MS 3/2020, 20 lutego 2020