DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych PIASTÓW 2020

Biegacze oddali cześć ofiarom NKWD

Ruszyła kolejna edycja Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych. Sezon 2020 rozpoczął Bieg Katyński na dystansie 1940 metrów.

Idea biegów historycznych narodziła się w 2016 roku w gronie pedagogów Szkoły Podstawowej nr 3, którzy organizując bieg chcieli uczcić rocznicę chrztu Polski. Dobre przyjęcie tej inicjatywy przez piastowian spowodowało zorganizowanie w tym samym roku biegu Pamięci Powstańczej Warszawy. Od 2017 roku pojedyncze biegi przerodziły się w cykl Grand Prix. W 2020 roku odbędzie się 12 biegów. W założeniu biegi historyczne mają na celu nie tylko chęć usportowienia mieszkańców, ale przede wszystkim przywracanie pamięci historycznej, edukację nie tylko młodzieży, w zagadnieniach naszej historii i wiedzy o polskich bohaterach. Po czterech latach cykl wrósł w tradycję Piastowa. Biorą w nim udział biegacze z wielu okolicznych miast i gmin, Warszawy i nawet z odległych miejsc Polski, a nawet goście z Ukrainy i Białorusi. Dla zwycięzców całego Grand Prix przygotowywane są cenne nagrody, po każdym biegu wszyscy otrzymują medale i upominki, a najlepsi w poszczególnych kategoriach piękne puchary. Wszystkie biegi przebiegają ulicami Piastowa, a start i meta znajduje się na stadionie MOSiR.

W niedzielę, 9 lutego, uczestnicy i widzowie oddali hołd 22. tysiącom polskich oficerów, funkcjonariuszy, patriotów zamordowanych przez sowieckie NKWD w 1940 r.

Inauguracyjny bieg zgromadził maksymalną liczbę uczestników przewidzianych przez organizatora w kategoriach wiekowych do 13 lat, od 14 do 17 lat oraz Open.

Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski wystrzałem z pistoletu dał sygnał do startu, a po chwili jako jeden z ostatnich dołączył do biegnących. Najstarsi z zawodników urodzili się w latach czterdziestych ubiegłego wieku, a najmłodsi w ostatnim dziesięcioleciu XXI wieku. Jeden z uczestników, ośmiomiesięczny Wojtuś, przebył trasę w wózku, bo jeszcze nie zdążył nauczyć się biegać. Wszyscy dotarli do mety.

Zwycięzcy

W kategorii do 13 lat dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Hanna Błuś z SP 382 w Ursusie, drugie – Natalia Ślusarczyk (Parkrun Pruszków), a trzecie – Asia Lutomirska (UKS Orzełki/Łomianki).

W kategorii do 13 lat chłopców pierwszy dobiegł do mety Dominik Wojdak z SP3 w Piastowie, drugi był Aleks Korzeniewski (Piastów), a trzeci – Dawid Ściuba z Ursusa.

Kategorię do 17 lat dziewcząt wygrała Julia Szatkowska z Piastowa przed Małgosią Serwin i Oliwią Szatkowską.

W kategorii do 17 lat chłopców piękny prezent na 14 urodziny sprawił sobie Janek Luberski z Rozbieganego Piastowa, zwyciężając bieg w swojej kategorii, drugie miejsce zajął Tomasz Struk (Piastów), a trzecie Kacper Bielec (Piastów).

W kategorii Open kobiet pierwsza zameldowała się na mecie Renata Kwiatkowska (KB Ożarów Mazowiecki Biega), która na ostatnich metrach wyprzedziła Agnieszkę Brogowicz-Stępniewską z Grójca.

Najszybszy ze wszystkich startujących był Kamil Szymaniak (K(r)opka Team). Pan Kamil pochodzi z Podlasia, obecnie pracuje w Warszawie, ma 30 lat, a udział w biegach bierze już od 2005 roku. Jest zwycięzcą całego cyklu Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych 2019. W tym roku poprawił swoją życiówkę w biegu na 5km, uzyskując czas 15,50 min. Na drugim miejscu na podium stanął Konrad Kobiałka z Warszawy, a brązowy medal odebrał Arkadiusz Pajdosz z Pruszkowa.

Najwierniejsza uczestniczka

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Piastowie Wanda Przybylak w ubiegłym roku nie opuściła ani jednego biegu. Oczywiście w pierwszym biegu 2020 r. również wzięła udział. Jak się dowiedzieliśmy, pani Wanda w tym roku biegła już dwa razy na dystansie 5 km – w biegu WOŚP dla chorych na cukrzycę i w XV Biegu Wedla.

Rozbiegany Piastów

W związku z cyklem biegów historycznych w Piastowie utworzyła się grupa Rozbiegany Piastów, która 2 razy w tygodniu wspólnie trenuje bieganie. Grupa liczy ok. 70 członków, spośród których ok. 40 regularnie uczestniczy w piastowskich biegach.

Po uroczystej dekoracji zwycięzców Biegu Katyńskiego przez burmistrza Szuplewskiego i kierownika MOSiR Jerzego Derlatkę, Wanda Przybylak w imieniu Rozbieganego Piastowa podziękowała obu panom za pomoc i wsparcie w rozwoju grupy biegowej oraz za hojność i życzliwość, które w ogromny sposób przyczyniły się do realizacji i zamierzeń grupy „Rozbiegany Piastów” oraz uroczyście wręczyła okolicznościowe dyplomy.

 

Następny bieg (Żołnierzy Niezłomnych) na dystansie 1963 m już 1 marca o godz. 10.00.

Limit startujących – 200 osób.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 3/2020, 20 lutego 2020