DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wielkia Orkiestra Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 31 stycznia, po raz 29. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pierwotnie miała zagrać w niedzielę, 10 stycznia, ale pandemia i obostrzenia z nią związane spowodowały przesunięcie terminu. Ten trudny i dziwny czas, w jakim się od marca ubiegłego roku znajdujemy, nie przerwał serii „występów” orkiestry, która obiecała grać „do końca świata i o jeden dzień dłużej”. Coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – wydarzenie łączące rzesze Polaków od 28 lat w szczytnym celu – pomaganiu, stał się już tradycją, jakby narodowym świętem pomagania.

Czy odpuścić?

W wywiadach z Jerzym Owsiakiem, prezesem zarządu Fundacji WOŚP, które pojawiały się w mediach przed finałem, pytano go, czy nie myślał, by w tym roku zrezygnować? – „Postawiłem takie pytanie w fundacji jesienią. Zastanawiałem się, czy ludzie poczują finał w tak przygnębiającym czasie. Zespół błyskawicznie rozwiał moje wątpliwości. Usłyszałem, że bez względu na to, ile zbierzemy tym razem pieniędzy, to finał WOŚP jest tym czymś, czego szczególnie dziś ludziom potrzeba. Decyzja rządu o wprowadzeniu lockdownu wymusiła zmianę terminu i to wyszło nam na dobre. Sztaby dostały czas, by pokombinować, co można robić w sytuacji obowiązywania tak wielu zakazów. Pewnych rzeczy jest w tym finale mniej, innych, niespodziewanie, więcej. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyła się o blisko 300 liczba sztabów, bo mało powstało ich w szkołach, które są przez pandemię zamknięte…”

Początki

Pierwszy Finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 r, zbierano wtedy pieniądze na leczenie dzieci z chorobami serca, ale nie było to pierwsze ujawnienie się Orkiestry. Pół roku wcześniej orkiestra „zagrała” podczas Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin’92, organizowanego wtedy przez Waltera Chełstowskiego i Jerzego Owsiaka. Trzeciego dnia Festiwalu odbyła się zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla dzieci z wadami serca. Każdemu kto dał, rozdawano czerwone serduszka do naklejenia z napisem tytułowym w kolorze białym. Banknoty (było to przed denominacją) zbierano do czarnych worków na śmieci. Trzeba je było potem prostować, a niekiedy prasować. Ta pierwsza oficjalna zbiórka, nazywana jest przez niektórych półfinałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A jeszcze wcześniej była zbiórka na zakup sprzętu dla Warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Jerzy Owsiak prowadził wtedy audycje w radiowej Trójce. Z telewizji dowiedział się, że w szpitalu CZD zepsuło się jedno z urządzeń i na antenie rzucił hasło, że dobrze byłoby, gdyby udało się pomóc. Wielkie było zaskoczenie, kiedy ludzie zaczęli przysyłać do radia pieniądze w kopertach. Udało się wtedy zebrać, w przeliczeniu na pieniądze przed denominacją, kilkadziesiąt milionów złotych. Jarocin był bodźcem, by spróbować zrobić coś na większą skalę, myślano o lecie 1993 roku. To miała być jednorazowa akcja, zorganizowana przy współpracy z telewizją. Ale w telewizji powiedziano Owsiakowi, że lato nie wchodzi w grę, wszystkie wozy transmisyjne są zajęte. Wolne będą zimą. I tak 3 stycznia 1993 r. rozpoczęło się coś, co trwa do dnia dzisiejszego. Zima, a udało się rozgrzać ludzkie serca.

Finał z głową

„Finał z głową” – takie było hasło przewodnie tegorocznego 29. Finału. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Wydrukowano 31 mln serduszek, na ulice wyszło ok. 120 tys. wolontariuszy. Przesłanie Orkiestry: ratujemy zdrowie i życie Polaków, cały czas jest aktualne. Jednocześnie Jerzy Owsiak podkreśla, że Fundacja WOŚP nie jest częścią systemu ochrony zdrowia i nie rywalizuje z państwem.

Puszka i eSkarbonka

Na ulicach pojawili się wolontariusze z puszkami – oczywiście z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Każdy z nich miał imienny identyfikator ze zdjęciem, oznakowaną puszkę, czerwone serduszka WOŚP, a także, w tym roku, kolorową maseczkę ochronną z logo WOŚP. Niektórzy mieli także kolorowe flagi WOŚP, dzięki czemu mogli być bardziej widoczni. Każda puszka posiadała swój numer identyfikacyjny, ten sam numer powinien być także na identyfikatorze wolontariusza. Na identyfikatorze znajdowały się: imię i nazwisko kwestującego wraz ze zdjęciem, dane sztabu, w którym był zarejestrowany wolontariusz (nazwa, adres, numer i nazwisko szefa, czyli osoby odpowiedzialnej za sztab w danym miejscu).

Oprócz tego zbiórki były prowadzone do puszek stacjonarnych, dostępnych w różnych instytucjach i sklepach w całej Polsce. Zarejestrowano ok. 7 tysięcy takich puszek. To tekturowa puszka kwestarska, która jest przypisana do konkretnego opiekuna i lokalu. Jeśli firma chciała postawić ją w swojej siedzibie, musiała zgłosić się do sztabu lub przez portal iwolontariusz.wosp.org.pl.

Kolejną możliwością wsparcia WOŚP była eSkarbonka. To „wirtualna puszka”, dzięki którym kwestujący mogli zbierać datki na rzecz WOŚP w Internecie, a darczyńcy, bez wychodzenia z domu, mogli zasilić WOŚP wpłacając dowolną kwotę. eSkarbonka pojawiła się na Finale WOŚP po raz pierwszy, ze względu na sytuację. Można ją było założyć imiennie lub jako firma np. w imieniu szkoły czy przedszkola, udostępniało się link ... Były aktywowane dwa tygodnie przed finałem. Wpłat na eSkarbonki można było dokonywać do poniedziałku, 1 lutego 2021 r., do 23:59.

Atrakcje i imprezy

W corocznych relacjach z Finałów WOŚP zamieszczaliśmy, towarzyszące kweście, relacje z rozmaitych imprez i atrakcji przygotowanych dla mieszkańców przez poszczególne sztaby. Tym razem będzie inaczej. Z uwagi na pandemię i wynikające z niej obostrzenia imprez publicznych nie było. Niektóre sztaby organizowały wydarzenia (występy dzieci, prezentacje artystyczne, warsztaty), ale odbywały się one bez udziału publiczności, część była transmitowana on-line. Licytacje różnych „gadżetów” również odbywały się on-line. Jak co roku odbywały się aukcje internetowe na allegro. Pojawiły się eSkarbonki. Jedno się nie zmieniło – na ulice wyszli wolontariusze z puszkami. Nad bezpieczeństwem i właściwym przebiegiem akcji czuwała policja i straż miejska.

W naszym rejonie

Tradycyjnie już działały sztaby w miejscowościach, do których docierają „Mocne Strony”. W Ursusie zarejestrowano – 2, Piastowie – 1, Pruszkowie – 4, Brwinowie – 1, Ożarowie Mazowieckim – 1, a w gminie Michałowice – 3.
W tej edycji po raz pierwszy w Orkiestrze wzięła udział
 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Michałowicach i było to jedyno z nielicznych miejsc, gdzie 31 stycznia można było przyjść osobiście, aby wziąć udział: w kiermaszu, licytacji i wielu innych atrakcjach. Dyrektor szkoły – Małgorzata Widera: – Zanim weszły obostrzenia, od początku roku szkolnego myśleliśmy o tym, żeby zorganizować WOŚP i założyć sztab. Panie, które zajmują się w szkole wolontariatem mówiły, że będzie i zaczęliśmy się przygotowywać, zbierać książki i maskotki – uzbierało się dużo. Zdecydowaliśmy się zaprosić mieszkańców do siebie, zrobić taką ścieżkę, od wejścia, przez stoiska na sali gimnastycznej, do kawiarenki i wyjścia z drugiej strony – zgodnie z przepisami. Zgłosiliśmy zamiar na policję, współpracujemy ze stowarzyszeniem RES – to ratownicy, którzy pilnują wejścia i wyjścia, mierzą temperaturę, wypełniane są ankiety. Mamy oddzielne stoisko, przy którym przychodzący tylko odbierają wylicytowane wcześniej przedmioty. Po imprezie Straż Pożarna przeprowadzi dezynfekcję – mam nadzieję, że jesteśmy przygotowani. Jednocześnie może wejść 15 osób, żeby, razem z wolontariuszami, nie było nas za dużo. Dzień wcześniej były licytacje online – Licytowałyśmy razem z członkami sztabu, z szefem sztabu – p. Joanną Nosko i wicedyrektor – p. Dorotą Adamowicz. Zaczęłyśmy o 14.00, skończyłyśmy ok. 18.00. Większość wystawionych rzeczy udało się wylicytować, największym uznaniem cieszyły się rzeczy wykonane ręcznie i vouchery, np. wyjątkowy pakiet startowy półmaratonu, warsztaty kulinarne, treningi. Udało się zachęcić sporo osób z okolicy. To nasz pierwszy raz, jesteśmy pod wrażeniem, że tyle osób się odezwało i chciało – jest to dla nas budujące, trzymamy kciuki za Komorów i Nową Wieś, współpracujemy z nimi jako początkujący.

Na miejscu można było skorzystać z kawiarenki i zakupić domowe wypieki cukiernicze. Między innymi specjalnie na ten cel klasa czwarta stworzyła książkę kucharską. Obok, w namiocie dla WOŚP zagrali mali piłkarze z UKS Jaguar. Szkoła, jako debiutant otrzymała 20 puszek, które dość szybko wypełniły się – konieczne były posiłki z Nowej Wsi. 

Sztab i wolontariusze

Żeby zarejestrować Sztab trzeba zgłosić się do WOŚP, ale zanim do tego dojdzie, potrzebna jest grupa ludzi, gotowa poświęcić swój czas na wspólne działanie. Najważniejsza rola sztabu to sprawić, żeby wszystko zagrało – zebrać chętnych wolontariuszy, którzy będą chodzić z puszkami, zarejestrować puszki… Ewelina Kędzierawska – nauczyciel Niepublicznej Podstawowej Szkoły Montessori w Ursusie, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu, uczestniczy wraz ze swoimi uczniami (a także z własnymi dziećmi) w finałach WOŚP od 4 lat: – Od samego początku, odkąd zaczęłam wolontariat w naszej szkole, nawiązałam współpracę ze sztabem WOŚP w Urzędzie Dzielnicy Ursus. Przed pandemią bywało, że z POEMu (Polski Ośrodek Edukacji Montessori) było ok. 40 wolontariuszy. W tym roku było ich mniej. Wolontariusza – ucznia rejestruje rodzic/opiekun prawny, procedura trwa ok. 5’, potem sztab potwierdza, czy dziecko zostało zarejestrowane – rodzic dostaje sms-a. Później przez bramkę współpracującą z telefonią komórkową dostaje informację, kiedy, gdzie i w jakich godzinach można pobrać puszkę, i kiedy ją trzeba zwrócić. Sztab miał 110 puszek, kto się szybciej zgłosi, ten ma większe szanse. Bywało, także w latach poprzednich, że dzieci, które się nie zakwalifikowały – łączyły się w pary, trójki i działały wspólnie, np. w zeszłym roku było 40 puszek, a zbierało ok. 70 osób. W tym roku w sztabie potrzebowano wolontariuszy do liczenia pieniędzy – od nas ze szkoły zgłosiły się 3 osoby (7, 8 klasa i liceum) – siedzieli przy stolikach, razem z 4 osobami dorosłymi (m.in. 2 pracownikami Biblioteki Publicznej). Wolontariusz przynosił puszkę, która przy nim była otwierana, pieniądze rozdzielano na odpowiednie nominały, zliczano, a rozliczenie wolontariusz dostawał od razu wraz z dyplomem. 

Darmowa komunikacja dla wolontariuszy

ZTM, WKD i Koleje Mazowieckie wyraziły zgodę na bezpłatne przejazdy autobusami, tramwajami, metrem i pociągami dla wolontariuszy WOŚP w niedzielę 31 stycznia. Warunkiem było posiadanie ważnego identyfikatora wystawionego przez WOŚP.

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI z naszego rejonu

Gmina Michałowice:

Sztab nr: 5979 – SP im. Jana Pawła II w Michałowicach

Szef sztabu: Joanna Noska

Puszki: 30 181 zł / eSkarbonka: 5 890 zł (wpłaciły 64 osoby)

Sztab nr: 4998 – Zespół Szkół Ogólno­kształcących im. M. Dąbrowskiej w Komorowie

Szef sztabu: Edyta Pająk

Puszki: 47 201 zł / eSkarbonka: 7 040 zł (96 osób) / Terminale: 12 433 zł

Sztab nr: 1028 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi

Szef sztabu: Magdalena Sinior

Puszki: 93 149 zł / eSkarbonka: 6 896 zł (123 osoby)

Piastów

Sztab nr: 5920 – Hufiec ZHP Piastów im. prof. hm. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka”, ul. Bohaterów Wolności 23,

Szef sztabu: Klaudia Gajowiak

Puszki: 46 459 zł / eSkarbonka: 11 420 zł (266 osób)

Brwinów

Sztab nr: 265 – Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie

Szef sztabu: Marzena Wysocka

Puszki: 52 285 zł / eSkarbonka: 3 865 zł (59 osób)

Ożarów Mazowiecki

Sztab nr: 5601 – Dom Kultury „Uśmiech”, Poznańska 165

Szef sztabu: Krzysztof Jabłoński

Puszki: 24 887 zł / eSkarbonka: 3 772 zł (78 osób)

Pruszków

Sztab nr: 5956 – Chorągiew Stołeczna ZHP Pruszków Szczep Harcerskich Drużyn Sokolich, Kraszewskiego 18

Szef sztabu: Paulina Pastuszek

Puszki: 6 027 zł / eSkarbonka: 2 590 zł (45 osób) / Terminale: 530 zł

Sztab nr: 3284 – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego, Jasna 2

Szef sztabu: Dorota Rybarczyk

Puszki: 56 060 zł / eSkarbonka: 4 479 zł (110 osób)

Sztab nr: 3464 – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Władysława Broniewskiego w Pruszkowie, Obrońców Pokoju 44

Szef sztabu: Sylwia Materska

Puszki: 10 088 zł / eSkarbonka: 4 850 zł (64 osoby)

Sztab nr: 581 – Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Konopnickiej w Pruszkowie, Pływacka 16

Szef sztabu: Beata Polakiewicz

Puszki: 48 691 zł

Ursus

Sztab nr: 5385 – Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Szef sztabu: Michał Trawiński

Puszki: 90 426 zł / eSkarbonka: 10 742 zł (210 osób)

Sztab nr: 5313 – Ochotnicza Straż Pożarna Ursus

Szef sztabu: Grzegorz Jasiak

Puszki: 15 563 zł / Terminale: 437 zł

Podsumowanie ubiegłorocznego finału

W niedzielę, 8 marca 2020 r., w siedzibie Fundacji WOŚP przy ulicy Dominikańskiej w Warszawie ogłoszono wynik zbiórki – podczas 28. Finału zebrano kwotę 186 133 610, 66 zł, i był to wynik znacząco wyższy od kwoty zadeklarowanej wieczorem, 12 stycznia, czyli w dniu Finału (i ponownie rekordowy). W 2019 r., podczas 27. Finału, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 175 938 717, 56 zł. 

Ogłoszenie wyniku zbiórki 
29. Finału odbędzie się 29 marca. Kwota deklarowana na zakończenie finału to 127 495 626 zł.

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 02/2021, 18 lutego 2021