DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

NASZE STRONY. 1000 książek od Empiku dla szkół w BRWINOWIE i PRUSZKOWIE

Tysiąc powodów, by czytać

Bardzo nas cieszy, że konkurs, który organizujemy z roku na roku wywołuje w uczniach i ich opiekunach coraz więcej pozytywnych emocji, zapału i motywuje ich do wspólnej pracy. W Empiku wierzymy, że każda książka to przynajmniej jeden powód do tego, aby rozpocząć przygodę z czytaniem. Uważamy, że biblioteki szkolne, a przede wszystkim ich pracownicy, mają wielki wpływ na zarażanie dzieci pasją do czytania. Ważne jest to, że uczniowie zwycięskich szkół w naszym konkursie sami wybierają tytuły, które trafią na biblioteczne półki – są to więc te wymarzone i wyczekiwane lektury. Zależy nam na tym, aby książki były inspiracją do odkrywania świata i jego tajemnic oraz do pogłębiania pasji i zainteresowań młodych ludzi – komentuje Justyna Chmielewska, organizator konkursu.
„Tysiąc powodów by czytać” to program popularyzujący czytelnictwo wśród dzieci. Corocznie sieć księgarń Empik organizuje promujący czytelnictwo konkurs, do którego przystępują uczniowie placówek oświatowych z całej Polski. Ważną rolę w spełnieniu czytelniczych marzeń dzieci odgrywają uczestnicy programu Mój Empik – każdy z nich, robiąc zakupy, przekazuje cegiełkę na wsparcie tej wyjątkowej akcji. Do tej pory we wszystkich edycjach konkursu Empik wręczył w sumie 32 000 książek. Nagrody w konkursie przyznawane są w dwóch kategoriach (po 5 w każdej): 1 – szkoły powyżej 120 uczniów i 2 – szkoły poniej 120 uczniów. Tym razem wśród 5 laureatów z całej Polski w kategorii szkół powyżej 120 uczniów znalazły się szkolne biblioteki z naszego rejonu.

Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie
W środę 22 stycznia mieszkańcy Brwinowa mogli zobaczyć tajemniczą kolorową ciężarówkę krążącą po mieście. W środku znajdowało się 1000 książek, które dzięki zaangażowaniu wielu osób wygrała biblioteka ZSO w Brwinowie konkursie „Tysiąc powodów, by czytać”. Dzieci i nauczyciele z radością powitali załogę ciężarówki, wśród której były postacie Kropki i Przecinka. Uczniowie specjalnie na ten dzień przebrali się za bohaterów ulubionych książek. Na banerach, które przygotowali, widniały hasła zachęcające kolegów do lektury: „Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca”, „Czytaj książki w lesie, to Cię wena poniesie”, „Zostań molem książkowym”. Nie obyło się bez przemówień i podziękowań – szkoła nie wygrałaby, gdyby nie zaangażowanie wielu osób: dzieci, rodziców, dziadków, pracowników Biura Promocji Urzędu Gminy Brwinów i wszystkich, którzy brali udział w głosowaniu. Podczas przedstawienia postacie Przecinka i Kropki w przystępny sposób przekazywały uczniom, gdzie stawiać te znaki interpunkcyjne. W radosnej i swobodnej atmosferze dzieci bardzo zaangażowały się w naukę interpunkcji, dobrze się przy tym bawiąc.
Przy odbiorze książek była obecna sympatyczna maskotka dinozaura, która podczas głosowania przechadzała się ulicami Brwinowa, zachęcając do udziału w głosowaniu. Wspólnemu rozpakowywaniu książek towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Uczniowie z ciekawością i zainteresowaniem oglądali książki, wśród których oprócz lektur szkolnych znalazły się m.in. „Czarny rycerz”, „Smocza straż”, „Blask gwiazd”.
Zasady konkursu zorganizowanego przez Empik „Tysiąc powodów, by czytać” nie były skomplikowane.
Szkoła zgłaszała swój udział, przesyłając pracę plastyczną przygotowaną przez uczniów, przedstawiającą wybraną scenę z dowolnej książki.
Inspiracją dla uczniów klasy IVa ZSO w Brwinowie była książka Joanny Papuzińskiej „Nasza mama czarodziejka”. Wystarczyło raz dziennie głosować w aplikacji mobilnej Mój Empik na wybraną pracę plastyczną z danej szkoły. Szkoły, które otrzymały największą liczbę głosów, wygrywały 1000 książek, a ich uczniowie mogli sami wybrać tytuły, które trafiły na biblioteczne półki.

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ignacego Paderewskiego w Pruszkowie
Dzieciaki z Pruszkowa wybrały do swojej pracy plastycznej scenę z opowieści „O psie, który jeździł koleją”. Ich rysunek ukazuje głównego bohatera książki – psa Lampo.
Zwycięzców konkursu wybrali użytkownicy aplikacji mobilnej Empiku, którzy w tym roku oddali rekordową liczbę głosów – było ich aż 925 066.
Uczniowie pruszkowskiej szkoły dawali z siebie wszystko, aby zdobyć liczbę głosów, która zapewni im wygraną. Stworzyli kilka filmików zachęcających, aby na nich głosować, które umieścili w sieci. Kreatywność filmów również pokazuje jak wiele jest w tych dzieciach zapału oraz pasji. Do apelu o głosy przyłączył się sam pies Lampo oraz hydraulik Mario, znany z kultowej gry komputerowej.
Z raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa w 2018 r. wynika, że tylko 37% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. Być może akcja Empiku zachęcająca dzieci i młodzież do sięgania po książki przyczyni się do wzrostu tego wyniku w przyszłości.

Opracowano na podstawie informacji Biura Promocji Urzędu Gminy Brwinów i news.empik.com
fot. UG Brwinów

MS 2/2020, 6 lutego 2020