DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

„Ursus będzie tym miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało, aby rozmawiać o osobach z niepełnosprawnościami”

Fundacja Kulawa Warszawa po raz drugi zorganizowała spotkanie online dla wszystkich zainteresowanych tematem dostępności w dzielnicy Ursus i okolicach. Misją Fundacji jest wspólna zmiana sytuacji osób z niepełnosprawnościami na tym obszarze. – Ursus nie jest samotną wyspą, więc aby działać na rzecz mieszkańców i mieszkanek w Ursusie, jestem przekonana, że niezbędna jest rozmowa także z osobami mieszkającymi w okolicy. Zapraszamy na spotkania osoby mieszkające w Ursusie i okolicach, bo razem można zrobić więcej – zachęca prezeska Fundacji.

Spotkanie po raz drugi na platformie zoom poprowadziła Izabela Sopalska-Rybak – prezeska Fundacji Kulawa Warszawa. Podczas wirtualnej rozmowy obecne były również 2 pracowniczki Fundacji, 2 instruktorki (z Domu Kultury „Portiernia” oraz Ośrodka Kultury „Artus”), 2 mieszkanki z niepełnosprawnością oraz przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Ursus. Frekwencja była zatem większa, niż ponad miesiąc temu. – Wierzymy, że za każdym razem będzie pojawiało się na spotkaniach więcej osób, bo to dopiero początek naszych działań na terenie tej dzielnicy – mówi Izabela Sopalska-Rybak.

Ambitne plany dla Dzielnicy Ursus

Właśnie tutaj, do Ursusa, przeniesione zostało biuro, co również zachęciło pracowników Kulawej Warszawy do działań lokalnych. – Mamy bardzo ambitne plany odnośnie tego, co chcemy zrobić w Ursusie. (…) Ursus będzie tym miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało, aby rozmawiać o osobach z niepełnosprawnościami. A nie, że my będziemy jeździć np. do centrum Warszawy. Taki jest ambitny plan – zdradziła Izabela Sopalska-Rybak. Dodała, że celem spotkań (mają odbywać się co 2 miesiące lub raz na kwartał) jest poznanie specyficznych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które mogą występować tylko w tej dzielnicy. Chodzi także o wskazanie konkretnych miejsc, które wymagają poprawy w tym kierunku (np. infrastruktura, urządzenia, usługi).

Sporo problemów czekających na rozwiązania

Wśród wymienionych problemów podczas rozmowy online znalazły się: brak wind przy placówkach kultury (Domu Kultury „Portiernia”, Domu Kultury „Kolorowa”, Bibliotece „Niedźwiadek”) oraz wymagający usprawnień podnośnik przy jednej z bibliotek (należałoby go ulepszyć zgodnie z obowiązującymi przepisami). Pojawił się pomysł dowozu osób z niepełnosprawnościami na wydarzenia kulturalne. Wskazano na brak wymalowanych „kopert” przed Ośrodkiem Kultury „Arsus” oraz Domem Kultury „Portiernia”. Problemem okazało się dostanie na komisariat policji, który mieści się w tym samym budynku, co Dom Kultury „Kolorowa”. Należałoby zaopatrzyć w klucz do podnośnika również pracowników komisariatu – twierdzą, że go nie posiadają. A najlepiej, gdyby podnośnik stał się ogólnodostępny, a nie „na zawołanie”. Fundacja Kulawa Warszawa wyraziła również chęć wsparcia i konsultacji w kwestii rozwiązań architektonicznych w planowanym nowym centrum kultury dla Dzielnicy Ursus (pomogłyby wykwalifikowane osoby). Wskazany został brak udogodnień na stacji PKP Warszawa Ursus Północny. Fundacja będzie wysyłać pismo do zarządcy infrastruktury. Jednym z problemów na obszarze Warszawy okazuje się również brak odśnieżania chodników oraz miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami zarówno na obszarze publicznym jak i prywatnym. Fundacja również będzie starała się pomóc instytucjom kultury w znalezieniu funduszy zewnętrznych na usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Poruszone zostały możliwości oraz problemy korzystania z Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych oraz transportu specjalistycznego.

Po każdym spotkaniu Fundacja przesyła informacje Urzędowi Dzielnicy Ursus

Po poprzednim spotkaniu został także wysłany list do Urzędu Dzielnicy Ursus, w którym ujęte zostały kwestie wymagające poprawy: brak sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych, duże problemy z korzystania z przystanków na żądanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku, brak dostępności na stadionie przy al. Bzów/ul. Sosnkowskiego, brak dogodnych połączeń komunikacji miejskiej, brak linii prowadzących na terenie Ursusa (utrudnia to samodzielne poruszanie się po dzielnicy przez osoby z niepełnosprawnością wzroku), podnośniki nienadające się do użytku bądź ciągle zepsute (np. przy Urzędzie Dzielnicy). Zgłoszony został również brak dostępności kładki nad torami na stacji PKP Warszawa Gołąbki, co ogranicza korzystanie z tej stacji przez osoby z niepełnosprawnością ruchu oraz rodziny z dzieckiem w wózku czy nawet podróżnych z bagażem. Wśród innych problemów, o których dowiedziała się dzięki mieszkańcom Fundacja, znalazły się: brak wolontariatu dla osób z niepełnosprawnościami, brak pętli indukcyjnych. Należałoby: zwiększyć lobbing na temat budowy nowego centrum kultury przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami, zapewnić wsparcie psychologiczne rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością, organizować zajęcia integrujące mieszkańców. Ważna i potrzebna okazuje się również edukacja mieszkanek i mieszkańców na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami oraz ich potrzeb. Pracownicy Fundacji czekają od ponad miesiąca cierpliwie na odpowiedź z Urzędu Dzielnicy. Obecny na spotkaniu online przedstawiciel Urzędu obiecał zainteresować się tą kwestią. Po ostatnim wirtualnym spotkaniu również informacje zostaną przekazane do Urzędu Dzielnicy Ursus.

Fundacja Kulawa Warszawa zaprasza do wspólnego działania

Izabela Sopalska-Rybak zachęca: – Wśród naszych wolontariuszy i wolontariuszek, są także osoby mieszkające w Ursusie, które zgłaszają różne bariery przez 19115 (nr, aplikacja, strona do komunikacji z mieszkańcami), ale także zachęcamy do zgłaszania różnych tematów do nas, od barier architektonicznych, przez informacje, czego brakuje w usługach, po pomysły na nowe działania. Jesteśmy otwarci na szerokie działania na terenie Ursusa i zapraszamy do współpracy. Można nas znaleźć na facebooku @Fundacja Kulawa Warszawa i w innych mediach społecznościowych, a także więcej informacji o nas jest na stronie kulawawarszawa.pl

Agnieszka Gorzkowska

MS 02/2021, 18 lutego 2021