DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Forum Humanum Mazurkas – kolejna odsłona

Za nami kolejna, 43. edycja Forum Humanum Mazurkas. Odbyła się 26 stycznia br. w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, goszcząc tym razem Kielecki Teatr Tańca, który zaprezentował aż dwa spektakle taneczno-muzyczne. Licznie zgromadzona publiczność mogła doświadczyć jazzu w różnych jego odmianach, zarówno tradycyjnych, jak i bardziej współczesnych. Organizatorzy zadbali o bogatą ofertę artystyczną także dla miłośników malarstwa.

Powitanie

Wydarzenie otworzyli prezesi Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz, przedstawiając pokrótce plan wieczoru. Andrzej Hulewicz opowiedział przy tym o swoich wrażeniach z wyjazdu do Portugalii, dzieląc się swoimi osobistymi refleksjami na temat tego kraju, a zwłaszcza jak wypada na jego tle Polska. Zachęcił również uczestników do odwiedzenia wystawy pt. „Leonardina w kolekcjach polskich”, która jest dostępna do 15 października 2020 roku w Wilanowie. Grupa Mazurkas objęła tę wystawę mecenatem z okazji obchodzonego w tym roku trzydziestolecia swojego istnienia. To kolejna inicjatywa promująca kulturę i sztukę. Do takich inicjatyw należał także ten wieczór. – Forum Humanum to produkt Andrzeja Bartkowskiego, który ma już swój brand, a dziś będzie kolejna jego odsłona – powiedział Andrzej Hulewicz. – Wszystko, co dzisiaj zobaczą tutaj Państwo na scenie, jest w jakiś sposób związane z naszym dorobkiem, naszą filozofią, z naszym działaniem – dodał.

Malarstwo

Pierwszą sztuką, którą przybliżyli widowni organizatorzy było malarstwo dwóch artystek. Malująca akwarelami zwierzęta Barbara Pingot miała możliwość przedstawić kulisy swojej pracy w filmie zrealizowanym przez Jana Sumikowskiego i Janinę Tuorę. Obrazy malarki zwracają uwagę swoim kunsztem i realizmem. Jak to stwierdził realizator Jan Sumikowski kot namalowany przez artystkę jest tak realistyczny, że wydaje się jakby miałczał. Drugą artystką prezentującą swoje prace była Beata Musiał-Tomaszewska. W wystawie o nazwie „Żywioły – ogień i woda” od razu zwraca uwagę, jak adekwatny jest ten tytuł. Z przedstawionych przez nią na płótnie żywiołów bije dynamizm, ogromna energia, chęć zatrzymania pędzącej chwili. Obie malarki sięgnęły po motyw zwierząt, ale przedstawiły go w zaskakująco odmienny sposób, zdecydowanie warty poddania bliższej analizie.

Stałe punkty

Obie artystki można było poznać osobiście w Scenie Talentów, za którą jak zwykle odpowiadała Irena Bartkowska. Scena Talentów to jeden ze stałych punktów programu FHM. Innym stałym elementem jest Rozmowa na Proscenium, której gościem była tym razem Zofia Rudnicka – tancerka, choreograf, wykładowca, a także autorka książki pt. „Gerard Wilk Tancerz”. Rozmowę, jak i cały wieczór, poprowadził prezes Andrzej Bartkowski. Stałym punktem tych wydarzeń jest także lampka wina, która i tym razem była przewidziana dla wszystkich gości. Zachowanie dbałości zarówno o stałe ramy całego programu, jak i o najdrobniejsze szczegóły są wysoce cenione przez publiczność, wśród której znaczna część to wieloletni, wciąż powracający w to klimatyczne miejsce jego miłośnicy.

Głównym punktem wieczoru przygotowanym przez organizatorów był przepiękny spektakl taneczno-muzyczny w dwóch odsłonach.

Jazz w różnych odsłonach

Spektakl ten był dziełem Kieleckiego Teatru Tańca, który specjalizuje się w repertuarze opar­tym na tańcu jazzowym. Pierwsza część zatytułowana „Brodzić po wodzie” stanowiła zbiór autorskich choreografii do pieśni Negro Spirituals, opracowanych w formie scenicznej tańca modern-jazz. Spokojniejsze kawałki przeplatały się z tymi bardziej dynamicznymi, tworząc zróżnicowaną, ale równocześnie kompletną całość. Przykładowo utwór You raise me up
wybrzmiał z siłą dosłownie poruszającą serca (moje poruszył na pewno). Za choreografię do tej części odpowiadali Elżbieta Pantak i Grzegorz Pantak. Druga część pt. „Zobacz jazz – Golden Ages” w choreografii Jeana Charlesa Zambo przeniosła widzów do początków XX wieku, pełnego swingu, charlestona i energetycznej muzyki. Trudno wymienić nawet z nazwiska wszystkich wspaniałych twórców tego wieczoru. Jednak to każdy z nich dołożył swoją artystyczną cegiełkę do budowy kolejnej wyjątkowej edycji Forum Humanum Mazurkas.

Tekst i zdjęcia Marlena Hess

MS 2/2020, 6 lutego 2020

Wszystkie wydarzenia kulturalne są realizowane bezpłatnie.
Biorą w nich udział mieszkańcy okolicznych gmin i mieszkańcy Warszawy.