DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wigilijny Turniej Szachowy w UKS Czternastka

Wigilijny Turniej Szachowy – 20.12.2019 r.

Przedświątecznie

Tydzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia to m.in. czas spotkań przedświątecznych w wielu miejscach, w których spędzamy czas w tygodniu – szkole, pracy, placówkach kulturalno-oświatowych i innych. Poczęstunek, życzenia, rozmowy – jako przedsmak świętowania w gronie rodzinnym, ale i zajęcia, ćwiczenia, treningi. Jedno z takich spotkań odbyło się w Szkole Podstawowej nr14, przy ul. Sosnkowskiego. Placówka, oprócz nauczania i sprawowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, udostępnia swoje pomieszczenia różnym sekcjom – m.in. tam mieści się siedziba UKS 14, jedynego klubu szachowego w dzielnicy Ursus. I tam, w piątek – 20 grudnia, zorganizowano Wigilijny Turniej Szachowy, w którym udział wzięli prawie wszyscy czołowi zawodnicy klubu plus najmłodsi szachiści – grało prawie 50 osób. Turniejowi towarzyszył słodki poczęstunek, świąteczna atmosfera i dobry humor, a wszyscy uczestnicy – mali i duzi – zostali obdarowani nagrodami. Spotkania w szkolnej stołówce odbywają się co piątek, a turnieje piątkowe należą już do tradycji. Zazwyczaj są otwarte dla szachistów spoza klubu – ale tym razem grali tylko klubowicze. Zawodnicy zostali podzieleni na grupy wg. rankingu. Najsilniejsza to grupa A, dalej B, C (wszystkie 8-osobowe), kolejne (6-osobowe): D, E, F… W grupie każdy grał z każdym.

Wyniki Wigilijnego Turnieju Szachowego w UKS 14:

Grupa A:

1. Jonasz Baum

2. Jakub Fus

3. Rafał Dalkowski

Zwycięzcami pozostałych grup zostali:

Grupa B – Przemysław Zdybel

Grupa C - Aleksandra Tarka

Grupa D - Franciszek Jankowski

Grupa E - Rafał Kalinowski

Grupa F - Martyna Biegus

Trener

Klub szachowy UKS „Czternastka” Warszawa istnieje od roku 2004 . Jego zawodnicy, wraz z szachistami Polonii Warszawa i Laury Chylice zaliczają się do czołówki szachowej Mazowsza. Trenerem, od początku istnienia klubu, jest pan Andrzej Kądziołka – przed laty zawodnik Polonii Warszawa, który po 10-letniej aktywnej grze wycofał się z życia szachowego, później zainteresował szachami swoje dzieci i dalej, już jako trener, zaczął prowadzić zajęcia w Domu Kultury „Kolorowa”. Od lat popularyzuje ten sposób spędzania czasu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych z Ursusa i okolic. Co roku, we wrześniu ogłaszany jest nabór na prowadzone przez niego zajęcia szachowe. Odbywają się w Domu Kultury Kolorowa, Bibliotece Skorosze oraz Bibliotece Gołąbki i dzięki Urzędowi Dzielnicy Ursus są bezpłatne. Pan Andrzej prowadzi tez zajęcia w lokalnych przedszkolach – „Szachy młodego człowieka bardzo rozwijają. Dzieci trenujące szachy są zazwyczaj najlepszymi uczniami w klasie. Procentuje czas poświęcony na grę – przekłada się to przede wszystkim na matematykę i języki, ćwiczy pamięć i koncentrację”. Gra w szachy to bardzo ciekawa propozycja spędzania wolnego czasu, szczególnie o tej porze roku, kiedy dni krótkie, a pogoda (bynajmniej nie zimowa) i obowiązki szkolne sprawiają, że na dworze dzieci i młodzieży nie ma.

Droga do arcymistrza

Andrzej Kądziołka (na zdj.) w UKS 14 „wychował” trójkę arcymistrzów: Beatę Zawadzką (córka), Michała Olszewskiego i Michała Matuszewskiego, a patrząc na rankingi czołowych zawodników klubu – liczba ta może wkrótce wzrosnąć – „Droga do arcymistrza jest żmudna, trzeba przejść po kolei wszystkie kategorie, mieć odpowiednich trenerów, ale bardzo ważna jest motywacja – i gotowość poświęcania odpowiedniej ilości czasu na szachy – bez tego trudno o rozwój”.

Żeby zawodnik zaczął być klasyfikowany musi uzyskać 1000 pkt rankingu krajowego. Jeśli uzyska 1200pkt – zdobywa V-tą – najniższą kategorię. Następne to IV kategoria, III, II i I. Później w kolejności są tytuły: Kandydat na Mistrza Krajowego i Mistrz Krajowy – przyznawane są przez Wojewódzki lub Polski Związek Szachowy (PZSzach). Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) przyznaje tytuły: Kandydat na Mistrza FIDE, Mistrz FIDE, Mistrz Międzynarodowy i Arcymistrz…

UKS Czternastka na „arenie” szachowej

W roku 2017 UKS Czternastka zadebiutował w I lidze i podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w Szczyrku zajął 4 miejsce. Rok później, gdy ze składu wypadło 2 czołowych zawodników – zawody skończył na miejscu 7, a w 2019 – na 3. Do drugiego – premiowanego awansem do Ekstraligi zabrakło niewiele. Zawodnicy UKS 14 odnoszą także sukcesy indywidualne. W minionym roku Jonasz Baum zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych (startowało 90 zawodników) oraz czwarte miejsce w szachach szybkich. Klub może liczyć na wsparcie Urzędu Dzielnicy Ursus, dzięki czemu zawodnicy mogą uczestniczyć w zawodach krajowych i zagranicznych – m.in. w dniach 19.07–28.07.2019 – 28 zawodników UKS Czternastka uczestniczyło w obozie szachowym, który odbył się w Szczyrku. Dwunastu zawodników brało udział w rozgrywkach II ligi, pozostali w turnieju Open. Było to pierwsze takie zgrupowanie w historii klubu i okazja do integracji z szachistami z całej Polski. W rozgrywkach II ligi brało udział 40 zespołów – UKS 14 zajął 15 miejsce. W sierpniu 3 zawodników z Ursusa reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Europy w Bratysławie – uczestniczyło 1306 zawodników z 48 krajów, w tym 76 reprezentantów Polski. Najlepiej wypadł Jakub Fus, który zajął 15 miejsce spośród 109 zawodników w kategorii do lat 18. Jakub Janeczko zajął 71 miejsce do lat 12 (brało udział 160 zawodników), a Dalia Czarkowska 75 miejsce w rywalizacji do lat 10.

Na Mistrzostwach Polski seniorów w szachach szybkich rozegranych na początku października w Zgierzu (startowały 34 reprezentacje) – UKS 14, w składzie: Jakub Fus, Jonasz Baum, Jakub Janeczko i Zuzanna Rejniak, zajął 7 miejsce.

Na rozegranych w tym samym czasie drużynowych i indywidualnych Mistrzostwa Mazowsza w szachach szybkich i błyskawicznych w Radzyminie UKS 14 w składzie: Adam Jędrusik, Rafał Dalkowski , Szymon Pancewicz, Michał Więckowski, Aleksandra Tarka i Katarzyna Pastuszko zajął II miejsce w szachach błyskawicznych oraz pierwsze miejsce w szachach szybkich. Indywidualnie po 2 złote medale zdobyli Katarzyna Pastuszko, Natalia Wolszczak i Adam Jędrusik. Mateusz Bujalski – 1 złoty i 1 srebrny, a Aleksandra Tarka – 2 srebrne.

Turniej FIDE – 01.12.2019 r.

Turnieje FIDE i „O Puchar Burmistrza Ursusa”

Do tradycji klubu należą też turnieje FIDE i „O Puchar Burmistrza Ursusa”, na które przyjeżdżają zawodnicy z innych miast, a nawet krajów. Ostatni turniej FIDE odbył się w dniach 30.11. – 01.12.2019 r., uczestniczyło w nim 55 zawodników z 13 klubów i osoby niezrzeszone, z wielu miast Polski.

W turnieju A rywalizowało 27 zawodników z rankingiem ELO od 1400.

Zwyciężył Stanisław Praczukowski – KS Laura Chylice.

2. miejsce – Wojciech Śmieszek – MUKS Stoczek 45 Białystok

3. Przemysław Zdybel – UKS Czternastka

4. Rafał Dalkowski – UKS Czternastka

W turnieju B (ranking ELO do 1399 lub ranking krajowy minimum 1400) uczestniczyło 28 zawodników:

1. Andrey Eperin Caissa Warszawa

2. Jan Oleś

3. Joachim Borowicz

6. Mariusz Biegus – UKS Czternastka

W dniach 7–8.12. w SP14 odbył się Turniej O Puchar Burmistrza Ursusa:

Turniej C – (zawodnicy od IV kategorii) – 30 zawodników – zwyciężył Michał Więckowski – UKS Czternastka.

Turniej D (urodzeni w 2012 roku i młodsi) - 29 zawodników:

1. Kajetan Mączka – Kotwica Borzęcin

3. Rafał Kwieciński – UKS Czternastka

Turniej E ( początkujący zawodnicy z V kategorią bez ograniczeń wiekowych) – 8 zawodników – zwyciężył Bartosz Pigoń.

Kolejne turnieje odbędą się 25–26 stycznia w SP nr 14 (turnieje C, D i E) oraz 1–2 lutego w Domu Kultury KOLOROWA (turnieje FIDE – A i B).

1% podatku

Pierwsza połowa roku to czas rozliczeń podatkowych. Każdy podatnik może przekazać 1% podatku na wybrany przez siebie cel.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników chciałby wesprzeć młodych szachistów z Ursusa może przekazać 1% podatku na Fundację Wspierania Szachów w Ursusie: KRS 0000 319982

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 1/2020, 16 stycznia 2020