DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wieczór Laureatów XVII Przeglądu Recytatorskiego, czyli święto poezji Adama Zagajewskiego w Domu Kultury „Kolorowa”

XVII edycja Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety organizowanego przez DK „Kolorowa” została poświęcona jednemu z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów – nominowanemu do Literackiej Nagrody Nobla Adamowi Zagajewskiemu.

Uroczysty Wieczór Laureatów XVII Przeglądu odbył się 29 listopada 2019 roku. Był on wyjątkowy m.in. dlatego, że gościł na nim Adam Zagajewski. Nadarzyła się więc niepowtarzalna okazja, by wysłuchać zarówno samego poety, jak i porywających recytacji laureatów konkursu, wyłonionych przez jury podczas wcześniejszych dwuetapowych eliminacyjnych przesłuchań.

Patronat honorowy nad XVII edycją konkursu objął Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – Pan Bogdan Olesiński.

Na imprezie nie zabrakło oczywiście nauczycieli, młodzieży, ale także osób, zainteresowanych tym niespotykanym wydarzeniem. Sala imprez w DK „Kolorowej” była wypełniona do ostatniego miejsca.

Przybyli także goście z Urzędu Dzielnicy Ursus: Pani Anna Lewandowska – Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz Pani Wanda Kopcińska – Przewodnicząca Komisji Oświaty w Dzielnicy Ursus. Obecny był także Pan Bogusław Łopuszyński – Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” i Pani Elżbieta Zdanowska-Cozac – Kierownik Domu Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury „Arsus”.

Ten wyjątkowy wieczór prowadziła Anna Zgutka z Domu Kultury „Kolorowa”, natomiast trudnej roli jurorów podjęli się Pan Antoni Baniukiewicz, przewodniczący, a także Pani Justyna Ścibor z Ośrodka Kultury „Arsus”.

Rozmowa z księciem poezji

W pierwszej części uroczystego finału XVII Przeglądu niezwykle interesującą rozmowę z gwiazdą wieczoru, Adamem Zagajewskim, przeprowadził wspomniany Antoni Baniukiewicz. Dotyczyła ona głównie twórczości A. Zagajewskiego w odniesieniu do ogólnych zagadnień związanych z poezją i literaturą. Pan Baniukiewicz poprosił poetę o podpowiedzenie młodzieży szkolnej, jak interpretować i recytować poezję, jak rozumieć jej istotę i przekaz, by nie było to przesadne czy zbyt efektowne, a jednocześnie nie zatraciło odpowiedniej głębi. Odnosząc się do tej kwestii, A. Zagajewski przypomniał o toczącym się sporze między poetami a aktorami. Według niego aktorzy twierdzą, że lepiej czytają wiersze niż autorzy, natomiast poeci uważają, że aktorzy przesadzają, dopisują emocje, grają wiersze, które powinny być odczytane. Adam Zagajewski zacytował też swoją ulubioną definicję poezji, sformułowaną w XVIII wieku przez włoskiego jezuitę Tommasa Cevę, brzmiącą następująco: „Poezja to sen śniony w obecności rozumu”. Ta piękna definicja trafnie pokazuje dwoistość i sedno poezji – wizji z pogranicza snu, którym przygląda się ludzki rozum, starający się to kontrolować. Osiągnięcie równowagi między czuciem i intelektem jest w tej materii bardzo istotne. Poeta nie chce bowiem, żeby jego wiersz rozumiano w sposób jednoznaczny.

Na pytanie o wieloznaczność frazy „Spróbuj opiewać okaleczony świat” – zamieszczonej na tablicy w Alei Poetów w Oświęcimiu, która wg Baniukiewicza jest istotą twórczości Zagajewskiego – poeta odparł, że słowo „opiewaj” rozumie on jako „podziwiaj, pochwalaj” okaleczony świat, a „spróbuj” wzięło się stąd, że „najwyraźniej to nie jest rzecz oczywista, żeby chwalić świat, który jest okaleczony, to wymaga pewnej walki wewnętrznej. […] Artyści, poeci, ale też malarze – wahają się, czy opiewać świat, czy pogrążyć się w rozpaczy”.

Porywające recytacje laureatów

Druga część wieczoru rozpoczęła się od wręczenia dyplomów oraz nagród książkowych dla laureatów i wyróżnionych – uczniów, ale też nauczycieli. Następnie można było wysłuchać niezwykle wzruszających i poruszających recytacji wykonywanych przez laureatów konkursu. Niestety nie mamy tu możliwości wymienić każdej deklamacji, a wszystkie były na wysokim poziomie. Już na początku występów przejmującą interpretację trudnego wiersza pt. 27 stycznia zaprezentowała Julia Chudzik ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 23 w Pruszkowie. Ewa Odrowąż-Coates ze Szkoły Podstawowej w Baniosze niezwykle wzruszająco recytowała zaś wiersz w języku angielskim Chinese Poem [Chiński wiersz]. Uczeń warszawskiego LXX Liceum Ogólnokształcącego, Tomasz Ożóg, z wielkim zaangażowaniem i dynamiczną ekspresją zinterpretował utwór Uchodźcy. Wymagający wiersz Kołysanka przedstawiła z kolei z nieprawdopodobnym wyczuciem laureatka I nagrody XVII Przeglądu Marta Wachnik z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Magnuszewie. Nie zabrakło także laureatki z LVI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ursusie – Wiktorii Grzegorczyk – która zdobyła nagrodę za recytację w języku obcym i emocjonalnie zaprezentowała utwór The City Where I Want to Live [Miasto, w którym chciałbym zamieszkać].

Wśród laureatów i wyróżnionych nagrody oraz dyplomy otrzymały również m.in. Maja Kazimierczyk ze Społecznego Liceum Ogólnokształcące Nr 23 w Pruszkowie za recytację wiersza w języku obcym, Julia Orłowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej w Tarczynie czy Maja Zawadzak z LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ursusie.

Podsumowując część recytatorską wieczoru, poeta Adam Zagajewski podzielił się swoim wzruszeniem i sam podkreślił, że było to również dla niego wyjątkowe wydarzenie.

Na końcu uroczystości Autor podpisywał książki laureatom, wyróżnionym, ale też wszystkim chętnym, których było niemało. Pojawiła się szansa, by przy tej okazji indywidualnie zamienić z poetą kilka słów, stanowiło to też bardzo miły akcent na koniec tego święta poezji.

Było to wydarzenie niespotykanej rangi – nastrojowe, refleksyjne i wzruszające. Kolejny, XVIII Przegląd odbędzie się późną jesienią 2020 roku.

Tekst Anna Zgutka

MS 1/2020, 16 stycznia 2020

Zdjęcia Ireneusz Barski