DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Święta, święta... i po świętach

Co prawda okres świąteczny już za nami, ale warto przypomnieć grudniowe wydarzenia, które już na stałe zagościły w ursusowskim Ratuszu, czyli, jak co roku: zapalenie pierwszej świeczki oraz występ chóru składającego się z pracowników urzędu, co śmiało można nazwać urzędową tradycją. Tego dnia odbywa się również przedświąteczny koncert w Arsusie – „Mali Maleńkiemu”.

W Mikołajki Ursus się rozświetlił

W dzielnicy Ursus okres świąteczny rozpoczął się oficjalnie 6 grudnia. Tego dnia zaraz po zakończeniu pracy Zarząd Dzielnicy, wielu pracowników i gości zebrało się w holu urzędu.

Burmistrz Olesiński rozpoczął spotkanie od podziękowań dla pracowników urzędu i życzeń dla nich i wszystkich mieszkańców. Życzył w wymiarze materialnym i duchowym wspaniałych Świąt i lepszego Nowego Roku. Do życzeń dołączył się zastępca burmistrza Wiesław Krzemień, a zastępca burmistrza Kazimierz Sternik jeszcze pomnożył życzenia. Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Maria Miszkiewicz przypomniała, żeby w okresie świąt i Sylwestra pamiętać również o zwierzętach. Głos zabrały też przewodnicząca komisji Rady Dzielnicy Wanda Kopcińska i harcmistrzyni Hanna Murawska – kierownik Filii Muzeum Harcerstwa Ursus – Włochy. Po przemówieniach burmistrzowie zapalili świeczkę, a następnie zawiesili ją na jednej z choinek rosnących przed urzędem. W tym samym momencie na budynku urzędu i w całej dzielnicy rozbłysły neony i świąteczne dekoracje świetlne. Przy zapalaniu świeczki mistrzem ceremonii była Elżbieta Kowalewska.

Urzędnicy na scenę!

Wydarzeniu tradycyjnie już towarzyszył występ chóru „Vocale”, złożonego z pracowników Urzędu Dzielnicy i inicjatorki utworzenia zespołu, byłej naczelnik Wydziału Kultury urzędu Aleksandry Magiereckiej. Artyści wystąpili w jednakowych, uroczych sweterkach z Mikołajem. Zespół zaprezentował znane i lubiane piosenki świąteczne i kolędy. Nie zabrakło hitu zespołu – przeboju „Kulig”. Owacjami zostało przyjęte premierowe wykonanie piosenki „Pierwsza gwiazda”. Na zakończenie, wspólnie z widzami, zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Stroiki Szkoły Podstawowej nr 4 STO

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy przeszli do sali kameralnej Ośrodka Kultury „Arsus”, gdzie otwarto wystawę prac plastycznych zatytułowaną „Ciepło i piękno Bożego Narodzenia w tym stroiku mieszka”. Organizatorem wystawy była Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 STO. Dyrektor szkoły wręczyła nagrody laureatom konkursu na stroik, dzieci zaśpiewały kolędy. Ich występy uświetniła choreografia i piękna dekoracja sceny.

Wielki koncert w Ośrodku Kultury Arsus”

O 18.00 w sali widowiskowej „Arsusa” odbył się koncert z cyklu „Mali Maleńkiemu”. Witając publiczność, która wypełniła pięćsetmiejscową widownię burmistrz Olesiński powiedział: – Odpaleniem świeczki i świątecznych iluminacji przygotowujemy się do świąt komercyjnie, zakupowo, a koncert przygotuje nas duchowo. Repertuar kolędowy zaprezentowały zespoły muzyczne z Ursusa: Young Ursus Voices, Prymki, Dzieciaki Śpiewaki i grupa „Vocale” oraz zespół wokalny „Otrębuski” ze Szkoły Podstawowej im. Włodzimierza Puchalskiego w Otrębusach, któremu akompaniowała orkiestra „La Notte” z ZSM II stopnia w Suwałkach. Zespół „Prymki” zaśpiewał między innymi kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Widzowie byli zaskoczeni, kiedy wybrzmiewały kolejne i kolejne zwrotki, aż doliczyli do dziesięciu. Zespół jest prawdopodobnie jedynym, który wykonuje tę kolędę w wersji dziesięciozwrotkowej.

Wspaniałą, bajkową scenografię do koncertu już po raz dwunasty zaprojektował Piotr Szałkowski. Przed sceną stał symboliczny stół wielkanocny, dopełniający ciepłą, rodzinną atmosferę koncertu. – Chcemy skupić się na byciu razem, na wspólnym przeżywaniu wieczerzy wigilijnej, wspaniałej tradycji wspólnego, rodzinnego przeżywania, do którego chcemy Państwa dzisiaj serdecznie zaprosić – tak okraszali występy ciepłym słowem Aleksandra Magierecka i Wojciech Matuszak (twórca i prowadzący zespołu Young Ursus Voices). Koncert zakończyły: „Znak pokoju” – piękna, wyciszająca piosenka, a na bis – kolęda „Bóg się rodzi” (jak zauważył W. Matuszak, mająca pewne wspólne elementy z Polonezem z Pana Tadeusza).

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 1/2020, 16 stycznia 2020