DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Rekordowa liczba zgłoszonych projektów do Budżetu Obywatelskiego

102 różnorodne pomysły to zadziwiający efekt zaangażowania mieszkańców Dzielnicy Ursus w edycję Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Tyle projektów jeszcze nigdy od 2015 roku nie rywalizowało o sfinansowanie na obszarze Ursusa

Uruchomienie procedury budżetu obywatelskiego, w powszechnym przekonaniu podejmujących się tego wyzwania, ma służyć zwiększeniu partycypacji mieszkańców w zarządzaniu samorządem lokalnym. W Polsce mieszkańcy decydują w taki sposób o wydatkowaniu publicznych środków od 2011 r., gdy ruszył pierwszy budżet obywatelski w Sopocie. – Zaskoczyła nas tak duża liczba zgłoszonych projektów. Mieszkańcy Ursusa zawsze byli aktywni, ale tym razem, ze względu na pandemię znacznie trudniej było zebrać  podpisy poparcia. Okazało się jednak, że mieszkańcy naszej dzielnicy świetnie sobie z tą trudnością poradzili. W dodatku prawie wszystkie projekty zostały złożone poprawnie pod względem formalnym. Cieszymy się, że mamy nowy rekord – 102 zgłoszone projekty – podsumował burmistrz Bogdan Olesiński. 2 245 802 zł – tyle wynosi pula środków na realizację zwycięskich projektów mieszkańców na 2022 rok.

Będzie w czym wybierać

Kilka projektów zostało wycenionych na kwotę 440 000 i wyższą. Limit wartości jednego projektu wynosi 449 160 zł. Do tych najdroższych należą m.in.: „Nowy chodnik na Regulskiej”, „Ursusówka – zielona wizytówka Ursusa”, „Ryżowa aleja”, „Rodzinne centrum aktywności”, „Remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Ursus”. W tegorocznych pomysłach widać, że zaktywizowała się społeczność nowych osiedli. Stąd takie pomysły jak: „Chodniki przy P7P” czyli na terenach pozakładowych, które są właśnie zabudowywane. Zaskoczyły nas swoją pomysłowością: „Siłownia zewnętrzna dla osób z niepełnosprawnością”, „Pszczoły na dachu Urzędu Dzielnicy Ursus”, „Ogrody deszczowe przy ul. Poczty Gdańskiej”, „Zróbmy to! Ekologiczny mural pochłaniający zanieczyszczenia powietrza pod wiaduktami na ulicy Cierlickiej”. Jak co roku, znajdziemy sporo ciekawych projektów dla domów kultury, bibliotek i szkół. Kilka przykładów: „Kodowanie na dywanie”, „Pakiet na nudę – poznaj sąsiadów. Tydzień kultury słowackiej”, „Kameralne koncerty gwiazd polskiej estrady w Domu Kultury „Portiernia”, „Zielony Taras w Domu Kultury „Kolorowa” – strefa relaksu”, „Wypożyczalnia gier i zabawek edukacyjnych”. Kilka wniosków dotyczy historii, np. „III Zlot Zabytkowych Traktorów – URSUS 2022” czy „Nowoczesna ekspozycja Izby Tożsamości Ursusa – multimedialne wyposażenie wystawy stałej”. Cieszy ilość pomysłów związanych z ochroną środowiska i zielenią miejską – 25. Wybrzmiewają z nich: troska o ptaki, edukacja w duchu ekologicznym, rewitalizacja zieleni, dbałość o niemarnowanie żywności, tworzenie nowych miejsc zielonych. Jak co roku, nie brakuje pomysłów na udogodnienia sportowe, np. „Strefa do indywidualnego treningu piłkarskiego, motorycznego i siłowego” czy „Treningi sportowe – spełnienie marzeń dzieci”.

Co z tężnią solankową?

Jednak nie wszystkie projekty z poprzednich lat udaje się zrealizować. – Staramy się, aby projekty zawsze były zrealizowane w 100 % w ciągu jednego roku kalendarzowego. Czasem jednak ze względu na długotrwałe procedury lub problemy z wyborem wykonawcy musimy wydłużyć czas realizacji. Takim projektem okazała się  w ostatnim roku budowa tężni solankowej. W tym przypadku ze względów proceduralnych wydłużył się okres realizacji projektu, ale już niebawem budowa tężni zostanie ukończona i mieszkańcy będą mogli korzystać z jej dobrodziejstw – tłumaczy Agnieszka Wall, rzecznik dzielnicy Ursus. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na 2022 rok pojawiły się następne 2 nowe pomysły na tężnie na terenie Ursusa. Jeden z autorów proponuje jeden z dzielnicowych parków. Inny projekt wskazuje lokalizację przy jednej z przychodni. Czas pokaże, czy pozytywnie przejdą sito weryfikacji, wygrają w głosowaniu i uda je się wybudować.

Warto przejrzeć pomysły i skomentować

W całej Warszawie kilka minut po zakończeniu przyjmowania pomysłów – 26 stycznia – w internetowym systemie było ponad 2000 projektów (a w chwili pisania tego tekstu niezliczone zostały jeszcze te złożone na papierze). Obecnie we wszystkich dzielnicach trwa ocena zgłoszonych projektów pod kątem formalnym, m. in. czy zostały poprawnie przyporządkowane do poziomu i czy mają kompletną listę poparcia. Jeśli coś należy poprawić, urzędnicy kontaktują się z autorami. Projektodawcy! Warto zatem zrobić wyjątek i odbierać telefon od nieznajomego numeru oraz wnikliwie sprawdzać różne zakładki w e-mailu. Zachęcamy, by wejść na stronę https://bo.um.warszawa.pl/ , gdzie jest możliwość, po zalogowaniu za pośrednictwem przycisku „Wyślij pytanie do autora”, porozmawiania z projektodawcami, skomentowania pomysłów, a także napisania swoich sugestii. 4 maja pojawią się natomiast wyniki pokazujące, które projekty zostały ocenione pozytywnie i zostaną poddane pod głosowanie. Będziemy jeszcze o tym informować.

Agnieszka Gorzkowska

MS 01/2021, 4 lutego 2021