DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piastowski Orszak Trzech Króli

Co roku, 6 stycznia, w kościele katolickim obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego – zwane świętem Trzech Króli. Tego dnia, podczas uroczystych mszy świętych, święci się kredę i kadzidło. Poświęconą kredą katolicy znaczą swoje drzwi, umieszczając na nich napis „K+M+B” (od imion trzech mędrców ze wschodu – Kacpra, Melchiora i Baltazara) lub, coraz częściej, „C+M+B” (skrót od łacińskiej sentencji „Christus Mansionem Benedicat”, co oznacza „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Według Kościoła obie formy są prawidłowe. Po ostatniej literze wpisuje się jeszcze aktualny rok.

Orszaki Trzech Króli

6 stycznia od roku 2011 jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia, od kilkunastu już lat, na ulice wychodzą orszaki Trzech Króli. W tegorocznych orszakach, w prawie 900 miejscowościach w Polsce, udział wzięło ok. 1,3 mln osób (dane za biurem prasowym Orszaku Trzech Króli). Pozdrowienia do Polaków uczestniczących w orszakach przesłał papież Franciszek. Największą frekwencję odnotowano w Warszawie – uczestniczyło ok. 90 tys. osób. Warszawski Orszak Trzech Króli przeszedł Traktem Królewskim po raz 12-ty. Wśród tych 900 miejscowości był też Piastów, w którym orszak wyruszył na ulice po raz piąty.

Orszak w Piastowie

Jego inicjatorem i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Nasz Piastów”. Impulsem była chęć aktywizacji społeczeństwa, dobra zabawa i wspólne przeżycie tego święta. Od początku był zamysł, żeby każdego roku orszak wędrował do innej parafii (w Piastowie są 3). Pierwszy dotarł do Kościoła pw. św. Michała Archanioła przy ul. Orzeszkowej, drugi do Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej przy Alei Krakowskiej, trzeci do Kościoła Chrystusa Króla Wszechświata przy ul. Ogińskiego. Kolejny ponownie do Michała Archanioła, a tegoroczny – piąty – do Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.

6 stycznia 2020 r.

Uczestnicy tegorocznego orszaku spotkali się na parkingu pod wiaduktem, przy ul. Poniatowskiego, w sąsiedztwie stacji kolejowej. Scenariusz, co roku, jest podobny. Uczestnicy wyruszają z pewnego miejsca w mieście – do każdej parafii z innego, i mają do przejścia ok. kilometra. Trasy wybierane są tak, żeby jak najmniej blokować ruch na mieście. Na czele gwiazda, trzech podążających za nią mędrców: Kacper z Europy, Melchior z Azji i Baltazar z Afryki (co roku w postaci królów wcielają się mieszkańcy Piastowa – panowie: Maciej , Robert i Martin), obsługa muzyczna, konferansjer, podorszaki ( w tym roku były to dzieci ze SP nr 2, SP nr 5 i przedszkoli miejskich nr 2 i nr 4) i pozostali uczestnicy. Zgromadzonych przywitał burmistrz Piastowa – Grzegorz Szuplewski. Podziękował za piękną inicjatywę, która cały czas się rozwija i wspomniał, że: Rok 2020 jest szczególny dla naszego miasta – będziemy obchodzić 90 rocznicę ustanowienia gminy Piastów – sięgniemy do samorządności tego naszego pięknego miasta. Na koniec pozdrowił wszystkich zmierzających do żłóbka betlejemskiego.

W drogę

Zanim Orszak wyruszył uczestnicy odmówili modlitwę „Anioł Pański” i wysłuchali fragmentu Ewangelii św. Mateusza – związanego z dzisiejszą uroczystością. Następnie powtórzyli za każdym z królów hasła tegorocznego orszaku: za Kacprem – Niech radość nie minie w naszej rodzinie, Melchiorem – Niech pokój zagości z bliskimi w radości i Baltazarem – W naszej rodzinie uśmiech nie zaginie, i przy śpiewie kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” rozpoczęli przemarsz. Trasa wiodła ulicami Hallera, Lwowską, Al. Krakowską, Skargi, Słowiańską, skąd jeszcze raz Al. Krakowską prosto do Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, cały czas z kolędą na ustach – „Wśród nocnej ciszy”, „Pastuszkowie przybywajcie”, „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”, „Bóg się rodzi”… Na trasie przemarszu zaplanowano dwa postoje. Pierwszy w miejscu, gdzie co sobotę mieszkańcy spotykają się na bazarku. Tam uczniowie jednej ze szkół zaprezentowali misterium o Bożym Narodzeniu – „Narodził się Zbawiciel”: U bram pałacu króla Heroda stanęli magowie szukający nowego króla, tam dowiedzieli się, że król narodził się w Betlejem. Więc czym prędzej ruszyli w dalszą drogę, pozostawiając Heroda w strachu o koronę – „Co to za męka drżeć stale o władzę”.

Kolejny przystanek przed zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, gdzie siostry wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowali krótki występ i słodki poczęstunek z koszyczków, po którym, cały czas kolędując, orszak ruszył w kierunku kościoła, zatrzymując się po drodze jeszcze raz, na czerwonym świetle, przed ul. Warszawską. Cała trasę przemarszu zabezpieczała policja i OSP z Piastowa.

Uroczysta msza święta

U celu, przed Kościołem Matki Bożej Częstochowskie, orszak został powitany przez gospodarza parafii – księdza kanonika Marka Wolniewicza i zaproszony do środka. Przed mszą odczytano list Jezusa: […] smuci mnie, że w ostatnich latach tak wielu zamknęło przede mną drzwi. Rodzina i przyjaciele spotykają się razem, ale nie znają znaczenia świąt. Ludzie pamiętają o jedzeniu i piciu, ale nie pamiętają o mnie[…]. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta msza św., a w jej trakcie trzej mędrcy złożyli do żłóbka dary: Kacper – złoto, oznaczające godność Jezusa jako króla, Melchior – kadzidło, symbolizujące najwyższego kapłana, a Baltazar – mirrę, używaną do uśmierzania bólu i namaszczania ciał zmarłych – jako zapowiedź śmierci i pogrzebu Jezusa. Zgodnie ze zwyczajem podczas mszy pobłogosławiono kredę – do oznaczenia drzwi naszych domów na znak, że przyjęliśmy Chrystusa, i kadzidło, aby jego wonią napełnić mieszkania, na znak ze wszystko pragniemy czynić na chwałę Bożą.

Konkurs i podziękowania

Przed błogosławieństwem rozstrzygnięto konkurs na proporzec i hasło orszaku. I nagrodę – przyznano Przedszkolu nr 4, II – Przedszkolu Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, III – Przedszkolu nr 2 – a wszystkie dzieci obdarowano złotymi monetami. Współorganizator dzisiejszego orszaku – ks. kanonik podziękował na koniec burmistrzowi Piastowa, wszystkim uczestnikom orszaku – podorszakom z 2 szkół i 2 przedszkoli, wolontariuszom, siostrom Franciszkankom i dzieciom z ich przedszkola, 3 mędrcom, królowi Herodowi i uczniom z jednej ze szkół piastowskich, Stowarzyszeniu Mój Piastów, które organizuje orszak i aktywnie włącza się w przygotowanie scenariusza oraz policji i strażakom. Zakończył zaproszeniem na przyszłoroczny orszak, który uda się do Kościoła Chrystusa Króla Wszechświata.

Frekwencja

Według organizatorów frekwencja dopisała. Przy takiej pogodzie jest zawsze ok. 500 osób. Jednego roku była mniejsza, ale na dworze było wtedy –11oC. Wyznacznikiem frekwencji są korony – przygotowywane jest 500 sztuk, i nie zawsze starcza. Dziś zabrakło – szacowano, że uczestniczyło ok. 700 osób.

Organizowanie Orszaków Trzech Króli stało się w Polsce tradycją.

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 1/2020, 16 stycznia 2020