DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wkrótce dyskusje o projektach

W poniedziałek, 22 stycznia, minął czas na składanie projektów do warszawskiego budżetu partycypacyjnego na 2019 rok. 63 w pierwszej edycji, 54 w drugiej, w trzeciej 59, 82 projekty złożone w ramach czwartej edycji, a w tym roku 69 – tyle pomysłów zgłosili mieszkańcy Ursusa.


Warszawiacy zgłosili łącznie 2433 projekty. To mniej, niż w ubiegłym roku i po raz pierwszy przerwany został coroczny przyrost ilości składanych projektów. Gdzie aktywni mieszkańcy złożyli najwięcej pomysłów? Już wiemy: na Ursynowie – ponad 270 – oraz Mokotowie – 261. Na trzecim miejscu jest Praga-Południe – 221 pomysłów. Dzielnica Ursus, na szczęście, nie wypada źle.  – W dwóch obszarach lokalnych zostało zgłoszonych w regulaminowym terminie w sumie 69 projektów, w tym 4 w formie papierowej. Zgodnie z Regulaminem V edycji budżetu partycypacyjnego 2019, oficjalna lista z zgłoszonych projektów zostanie ogłoszona 5 lutego 2018 r., w 18 dzielnicach – informuje Agnieszka Wall, rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy Ursus.

Najmniej projektów złożono w Wesołej – 33, oraz Rembertowie – 38.  Wszystkie projekty można przeglądać na stronie https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/site/welcome. Każdy ma możliwość przejrzenia zgłoszonych pomysłów, komentowania, jak również wysyłania do autorów pytań i propozycji zmian w projekcie (oczywiście po uprzednim założeniu konta i zalogowaniu się).

Ponad półtora miliona do wydania


Chętni do złożenia swoich pomysłów mogli skorzystać ze wsparcia pracowników urzędu i członków dzielnicowych zespołów ds. budżetu partycypacyjnego. Dla całej Warszawy odbył się ogólnomiejski maraton pisania projektów budżetu partycypacyjnego w Centrum Kreatywności Targowa.

Dzielnicowy maraton pisania projektów w Ursusie odbył się tym razem w budynku Urzędu Dzielnicy Ursus. W tym samym miejscu zorganizowany został także dyżur konsultacyjny ws. projektów z udziałem pracowników Urzędu Dzielnicy Ursus z kilku wydziałów oraz członków społecznego, dzielnicowego Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. Kwota, która została przeznaczona na realizację budżetu partycypacyjnego w dzielnicy Ursus w 2019 wynosi, zgodnie z podjętą w ub. roku uchwałą Zarządu Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, 1 700 000 zł. Każdy obszar – zarówno Ursus Północny jak i Ursus Południowy – otrzymały identyczną pulę środków do wydania w wysokości 850 000 zł. To więcej, niż w poprzedniej edycji, kiedy do rozdysponowania było po 827 838,5 zł. Kwota jednego projektu w każdym obszarze nie może aktualnie przekroczyć 500 000 zł.

Warto poznać pomysły

Co zgłosili mieszkańcy? Po raz kolejny walczyć o zwycięstwo będą takie inicjatywy, jak np.:  Warsztaty street artu,  Wydanie monografii Chóru Cantate Deo wraz z płytą live, Piosenki retro w Kolorowej, Mural w Ursusie, Wybieg dla psów na Niedźwiadku. Znajdziemy bardzo różne projekty, np. dotyczące doświetleń przejść dla pieszych w kilku lokalizacjach, poprawienia wygody przystanków autobusowych, wprowadzające nawet mikroklimat, zakładające budowę tężni solankowej czy wodnego placu zabaw. Pojawia się sporo projektów dotyczących prowadzenia warsztatów. Warto poczytać o wszystkich pomysłach i włączyć się w proces decydowania o wydaniu publicznych pieniędzy.

Kiedy dyskusje o projektach?

– Aktualnie trwa tzw. weryfikacja ogólna projektów, czyli sprawdzenie ich pod względem formalnym, według 7 kryteriów określonych w „Karcie weryfikacji projektu do budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie na rok 2019 – cz. A”. Weryfikacji dokonują dzielnicowi koordynatorzy ds. budżetu partycypacyjnego – tłumaczy Agnieszka Wall. Następnie odbędą się dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 26 lutego i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. My również poinformujemy o terminach. Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania (od 15 do 30 czerwca).

Agnieszka Gorzkowska

MS 3/2018, 8 lutego 2018 r.