DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Test Coopera w Ursusie

Ile przebiegniesz w 12 minut?


W sobotę, 7 października br. na Stadionie OSiR w Ursusie odbył się Test Coopera – bieg, w którym każdy – niezależnie od wieku czy dotychczasowego dorobku biegowego mógł sprawdzić swoje siły. Taki aktywny sposób na zakończenie sezonu zorganizował mieszkańcom Ursusa Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Pogoda była jak najbardziej zgodna z motywem przewodnim imprezy – motywem kończenia – zupełnie nie przypominała już lata, jednak biegi rozgrzały licznie przybyłych uczestników.

Wszystko to miało miejsce w ramach akcji „Testu Coopera dla Wszystkich” – zapoczątkowanej już w 2010 roku w Warszawie, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem zarówno wśród tych mniej, jak i bardziej doświadczonych biegaczy, bardzo szybko przyjmując formę ogólnopolską. Obecnie akcja jest organizowana dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Tegoroczna, warszawska edycja jesienna odbyła się wcześniej, przed Ursusem, jeszcze w dwóch miejscach – najpierw na Bielanach, a tydzień później na Targówku. Na szczególną uwagę zasługuje nazwa imprezy – „Test Coopera dla Wszystkich”, która podkreśla, że w tym wydarzeniu mogą brać udział absolutnie wszyscy.

Poprawiam mój wynik sprzed roku. Choć raczej nie pobiegnę tak szybko jak moje córki. – powiedziała jedna z uczestniczek przygotowująca się do biegu, mama dziesięciolatki i jedenastolatki, które także brały udział w wydarzeniu. Była ona jedną z bardzo wielu osób, które zdecydowały się przybyć na Test Coopera w towarzystwie swojej rodziny. I niekiedy były to dosłownie całe rodziny. Od tych najstarszych ich członków, sprawdzających swoją kondycję fizyczną po dzielnych kilkulatków, niemal w całości przysłoniętych obowiązkową koszulką z numerem startowym. Dbanie o zdrowie, kształtowanie dobrych nawyków od najmłodszych lat, zamiłowanie do biegania, chęć spędzenia czasu razem – motywacje biegaczy były bardzo różne. Nie zabrakło także celów bardziej rywalizacyjnych. – Reprezentuję tutaj moją szkołę. Walczymy o nagrodę! ­­­­– zadeklarowała inna uczestniczka, uczennica jednej z ursuskich szkół podstawowych. Nagroda rzeczywiście była bardzo kusząca – najliczniej reprezentowanej szkole miał zostać przyznany bon zakupowy w wysokości 2500 zł na sprzęt sportowy. Można było więc zgodnie z hasłem przewodnim konkursu – „wybiegać sprzęt sportowy dla swojej szkoły”. Wybiegała go Szkoła Podstawowa nr 4, którą reprezentowało aż 245 osób – serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Bon ufundowała firma Veolia Energia Warszawa.

W jaki sposób można było wziąć udział w wydarzeniu?
Najpierw konieczna była rejestracja na stronie www.testcoopera.pl, następnie wystarczyło już tylko przyjść, odebrać od organizatorów wspomnianą koszulkę z numerem startowym, poczekać na swoją kolej (testy startowały co 20 minut), wziąć udział w krótkiej, ale jak istotnej rozgrzewce i... biec. Biec nieprzerwanie, w zgodzie ze swoimi siłami, niczym prawdziwy lekkoatleta walcząc z samym sobą i własnymi słabościami przez 12 minut. – Warto dać z siebie absolutnie wszystko podczas tych 12 minut. Jeśli jest to możliwe to lepiej nie robić sobie przerw – zachęcał jeden z organizatorów wydarzenia z AZS Warszawa. – Założenie Testu Coopera jest takie, że przebyty w ciągu tego czasu dystans stanowi doskonałą informację, w jakiej jesteśmy obecnie formie – dodał. Co dalej? Otóż następnie należy odnaleźć swój wynik na specjalnych tabelach uwzględniających wiek i płeć. I uzyskany wynik zostaje uwieczniony na certyfikatach przyznawanych wszystkim uczestnikom.

Test ten, opracowany przez Kennetha Coopera, cieszy się obecnie dużą popularnością i jest szeroko stosowany do badania wytrzymałości u sportowców. Przygotowane przez Coopera tabele pokazują, jak uczestnicy i uczestniczki wypadają na tle swoich grup wiekowych. Tabele mają pięciostopniową skalę – bardzo dobrze, dobrze, średnio, źle i bardzo źle. Mieszkańcy Ursusa chętnie porównywali swoje wyniki z tymi zestawionymi w tabelach. Panowała atmosfera życzliwości i entuzjazmu, której nie popsuły nawet kolejki, jakie nierzadko tworzyły się po odbiór certyfikatów.


A teraz garść statystyk.
Jak podaje Akademicki Związek Sportowy w biegu wzięły udział 733 osoby, w tym 413 mężczyzn i 320 kobiet. Przebiegli oni łącznie dystans równy 1 479,34 km. Średni dystans wyniósł więc 2,02 km. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie roczek, natomiast najstarszy 63 lata. Taka rozpiętość wiekowa najlepiej pokazuje, że dosłownie każdy mógł wziąć udział w tym wydarzeniu. Najdłuższy pokonany dystans był równy 3,49 km. Uczestnicy zebrali się więc bardzo licznie, przebiegli imponującą trasę i, co więcej, uzyskali znakomite wyniki. Odnosząc je do tabel Coopera większość biegaczy osiągnęła wynik z kategorii „bardzo dobrze” i „dobrze”, a zaledwie 4% uplasowało się w kategorii „bardzo źle”.


Kiedy wszystkie biegi zostały już zakończone, a certyfikaty rozdane, impreza przeniosła się do pobliskiego Parku Czechowickiego.
Przed mieszkańcami Ursusa wystąpili tam zespół IMEO, twórcy słynnego i prześmiewczego przeboju tego lata „Wieśka Tico”, Kabaret Czwarta Fala oraz zespół Playboys. Druga część dnia była więc już może nieco mniej sportowa, ale prawdopodobnie jeszcze bardziej energetyczna. Z całą pewnością Ursus może odnotować w swojej historii kolejny dzień pełen wrażeń.

Czytaj także: Sportowe zakończenie sezonu


Tekst i zdjęcia: Marlena Hess

MS 16/2017, 12 października 2017