DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

 • Gości na stronie: 0
 • Odsłon łącznie: 0
facebook

PRUSZKÓW

Książnica Pruszkowska oraz Spółdzielczy Dom Kultury zapraszają na najnowszą edycję Saloniku z Kulturą

Zapraszamy już w sobotę 21 kwietnia o godz. 19.00 do Spółdzielczego Domu Kultury przy ulicy Hubala 5 w Pruszkowie. Dzięki mecenatowi Miasta WSTĘP WOLNY

Tym razem gośćmi Antoniego Murackiego będzie Jacek Kleyff wraz z Kapelą Drewutnia, którzy zaprezentują pruszkowskim widzom swoją najnowszą płytę Jacek Kleyff & Kapela Drewutnia.

Jacek Kleyff, pieśniarz, poeta, kompozytor, aktor i malarz, zaprosił do współpracy ośmioosobową polską Kapelę Drewutnia z Lublina. Wspólnie stworzyli album, który oczarowuje bogactwem dźwięków i zabiera słuchacza w niezwykłą podróż do korzeni muzyki ludowej.

Jacek Kleyff

Bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz.

Syn architekta i wykładowcy akademickiego Zygmunta Kleyffa. W 1979 roku Jacek Kleyff uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta Politechniki Warszawskiej.

Współtwórca – wraz z Michałem Tarkowskim i Januszem Weissem – legendarnego kabaretu Salon Niezależnych. Wokalista i muzyk zespołu Orkiestra Na Zdrowie (ONZ), z którym koncertuje i nagrywa płyty. W 2006 roku podczas wyborów samorządowych starał się o mandat radnego m.st. Warszawy z list Komitetu Wyborczego Wyborców Gamonie i Krasnoludki, jednak bezskutecznie.

Kapela Drewutnia o sobie

 • Olga Iwanicka – śpiew, reco-reco, triangiel
 • Anna Różycka – skrzypce, suka biłgorajska, mandolina, mazanki, śpiew
 • Małgorzata Wilczyńska-Mazur – bałałajka basowa, whistle
 • Dariusz Banul – basy sądeckie
 • Jan Dzwonkowski – śpiew, harmonijka ustna
 • Grzegorz Mazur – akordeon, śpiew
 • Piotr Michalski – sopiłki, wołynka, gajdica, dżołomiga, fujara, śpiew
 • Dariusz Mikułowski – bałałajka, śpiew
 • Mariusz Wołkowicz – gitara, mandola, mandolina, toushpulur, śpiew
 • Lubomir Ziółek – waltornia, darabuka, ksylofon, śpiew
 • Piotr Ziółek – bęben huculski, tamburino, śpiew, prowadzenie zespołu

Gramy utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w naszym repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Zjednoczyły nas, pochodzących z różnych krańców Polski, wspólne fascynacje muzyczne, ale także niepowtarzalny klimat Ziemi Lubelskiej, na której postanowiliśmy osiąść i na której – pośród lasów, wody i pól Krężnicy jarej – znalazło się miejsce na siedzibę zespołu.

Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Staramy się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz – stosując dostępne instrumentarium – oddać w pełni ich nastrój.

Instrumentarium naszego zespołu tworzą instrumenty tradycyjnie obecne w polskiej muzyce ludowej, jak akordeon, bęben, klarnet, mandola, skrzypce, tamburyn, jak i inne, wykorzystywane w muzyce regionów, z których kultury czerpiemy – ukraińska sopiłka, huculski bęben, rosyjska wołynka czy bałałajki.

Specyfiką naszej muzyki jest łączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć u nas również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowo-amerykańskie reco – reco, czy mongolski toushpulur. Za ich pomocą staramy się oddać całe bogactwo opracowywanych przez nas utworów.

Koncertujemy na terenie całego kraju oraz poza granicami, uświetniając festiwale, imprezy plenerowe, folkowe zabawy taneczne, wesela i bankiety.

Współpracujemy z ośrodkami kulturalnymi Lubelszczyzny, Zakładem Tekstologii i Gramatyki Języka Polskiego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej, mniejszościami etnicznymi i Stowarzyszeniem Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi „Dom Muzyki”.

Kapela była też pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszego w Polsce międzynarodowego Folkowego Festiwalu Kolęd Słowiańszczyzny „Kolędowe Gody z Folkowej Zagrody”.

Antoni Muracki

Pieśniarz, poeta, kompozytor i muzyk.

Od 1986 roku jest członkiem ZAKR, występował w kabarecie „Nowy Świat” i „Warsztat”, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio ZET) i telewizyjnych („Powrót bardów”), jest twórcą programów literackich i kabaretowych, autorem, kompozytorem, wykonawcą i tłumaczem. Od 2004 – prowadzi własną scenę muzyczno-kabaretową „Salonik z kulturą”, gdzie prezentuje twórczość wybitnych postaci polskiej piosenki.

Jednak z natury Antoni jest lirykiem. Śpiewa o uczuciach i zachwycie nad światem. Ten rys jego twórczości dobitnie podkreślają urokliwe melodycznie i niebanalne harmonicznie kompozycje, z wirtuozowskimi partiami gitary. Muzycznie bliski jest balladzie jazzrockowej, ale nie stroni też ostatnio od przetworzonych motywów etnicznych i ludowych, czy rytmicznej ballady o cygańskiej proweniencji.


MS 7/2018, 12 kwietnia 2018