DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

NASZE STRONY. Poznaliśmy zwycięskie lokalizacje 1. części konkursu Fundacji Aviva


Nowe czujniki jakości powietrza dzięki mieszkańcom


Wśród 2946. lokalizacji z całej Polski dzięki głosowaniu internetowemu i zaangażowaniu lokalnych społeczności udało się wyłonić finałową setkę miejsc, które otrzymają zewnętrzny czujnik jakości powietrza wraz z abonamentem. Ta sama nagroda zostanie przyznana jeszcze dodatkowo 50. lokalizacjom - wyłoni je komisja konkursowa, a wyniki poznamy 10 stycznia br. Gdzie już na pewno powędruje pierwsza pula urządzeń monitorujących stan jakości powietrza w naszej okolicy? I gdzie będzie można śledzić wyniki pomiarów?

– Dla nas ważna jest ekologia i jakość życia we współczesnym świecie, dlatego promujemy zdrowy styl życia oraz działania społecznie odpowiedzialne. Tak narodziła się obecna inicjatywa Fundacji Aviva: akcja „Wiem, czym oddycham”, której celem jest wzrost świadomości na temat jakości powietrza w Polsce – tłumaczą ideę konkursu organizatorzy. W zeszłym roku Fundacja uruchomiła stronę wiemczymoddycham.pl, gdzie udostępnia informacje przygotowane przez ekspertów. To tam także zorganizowany został konkurs, dzięki któremu zainstalowanych zostanie m. in. 150 czujników w całej Polsce. Konkurs został przedłużony. Zgłaszać lokalizację można było do 10 grudnia 2017 roku, a głosować przez Internet na już wskazane lokalizacje do 22 grudnia.  Wzięliśmy pod uwagę prośby od tych lokalizacji, które do konkursu dołączyły później, aby wyrównać ich szanse na uzyskanie poparcia dla swojego miejsca – wyjaśniła nam Karolina Kanar-Kossobudzka z Fundacji Aviva.

Lokalizacja z Ursusa wysoko w rankingu

Prawie 3000 miejsc walczyło o nagrody, w tym lokalizacje zgłoszone w dzielnicy Ursus, gminie Michałowice, Piastowie (aż 5 lokalizacji), Ożarowie Mazowieckim i Pruszkowie. Gdzie społeczności wywalczyły czujniki jakości powietrza? W Ursusie udało się dzięki 416 głosom (26. miejsce w rankingu) przy ul. Orłów Piastowskich 47 (akcja odbyła się z inicjatywy rodzica Huberta Widomskiego przy ogromnym zaangażowaniu i wsparciu Rady Rodziców Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II). Tuż za nią w rankingu zwycięzców, na 27. pozycji, znalazła się lokalizacja w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34 - czujnik wywalczyli mieszkańcy dzięki 411 głosom, a punkt zgłosił Zarząd Osiedla Michałowice. 84. miejsce i 369 głosów mieszkańców Pruszkowa wystarczyło, by zwyciężyła lokalizacja przy ul. Bolesława Prusa 35 (zgłoszona przez Wspólnotę Mieszkaniową Osiedle Przy Pałacu). Na nagrodę załapał się również adres w Komorowie: aleja Marii Dąbrowskiej 12 (367 głosów, 89. miejsce w rankingu). Wartość pojedynczego czujnika wraz z abonamentem wynosi 1800 zł.

Dane sprawdzimy w Internecie i aplikacji

– Czujniki zostaną przekazane zwycięzcom w tym miesiącu, w styczniu 2018 roku – zapewniła Karolina Kanar-Kossobudzka. Dostawcą czujników jest firma Airly. To niewielkie i proste w montażu urządzenie o wymiarach około 8×16 cm i wadze około 360 gramów. Poprzez czujniki możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym na temat jakości powietrza. Dane pomiarowe to temperatura powietrza wyrażona w stopniach Celsjusza, wilgotność, ciśnienie, stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 oraz PM10. W oparciu o te wartości, zgodne z europejskim wskaźnikiem jakości powietrza CAQI (Common Air Quality Index), informacje z czujników przesyłane są przez pocztę elektroniczną oraz umieszczane w bezpłatnym i ogólnodostępnym serwisie internetowym pod adresem https://map.airly.eu/pl/. – Dane będzie można zobaczyć na tej stronie lub na darmowej aplikacji Airly na smartfony – podpowiada Karolina Kanar-Kossobudzka.

Na mapie online oznaczane są m.in. informacje w czasie rzeczywistym (nie rzadziej niż 24 razy na dobę) o jakości powietrza w miejscu czujnika. Kolor – od zielonego do ciemnoczerwonego – odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie ze skalą CAQI. Czujnik musi być zamontowany na zewnątrz (zwycięzcy otrzymają szczegółowe instrukcje montażu i obsługi), a do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej. Opłatę abonamentową za dostęp czujnika do sieci komórkowej pokrywa oczywiście Fundacja Aviva.

Jeszcze mniej „białych plam”

10 stycznia br. Komisja Konkursowa na drodze głosowania zwykłą większością głosów członków, wybierze jeszcze 50 lokalizacji, które otrzymają czujniki wraz z abonamentem. Jako kryterium wyboru Komisja będzie się kierowała uzupełnieniem „białych plam” związanych z pomiarem jakości powietrza na terytorium Polski, zgodnością miejsca z celami konkursu oraz liczbą potencjalnych odbiorców odczytów z czujnika. A trzeba zwrócić uwagę, że w naszym regionie jedyna stacja pomiaru powietrza znajduje się w Piastowie przy ul. Pułaskiego. Ponadto, komisja może przyznać czujnik lokalizacjom szczególnie ważnym społecznie, które zostały zgłoszone do konkursu. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.mocnestrony.com.pl, gdzie opublikujemy pełne wyniki.


Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej pod względem zanieczyszczeń powietrza.


Według Światowej Organizacji Zdrowia 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajdują się w Polsce. Na alerty smogowe nie trzeba u nas długo czekać. Już w drugim dniu Nowego Roku Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało dla Mazowsza dwudniowe ostrzeżenie I stopnia o złej jakości powietrza (najniższe w trójstopniowej skali) w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM2,5 i PM10).


Na stronie http://powietrze.gios.gov.pl prezentowany jest serwis wizualizacji bieżących danych pomiarowych o jakości powietrza z całej Polski ze stacji automatycznych. W części „Ostrzeżenia” znajdziemy bieżące informacje o przekroczeniach poziomów dopuszczalnych i poziomów ostrzegawczych zanieczyszczeń. Dostępne są również archiwalne wyniki pomiarów z automatycznych i manualnych stacji pomiarowych do przeglądania i ściągnięcia.Agnieszka Gorzkowska
MS 01/2018, 11 stycznia 2018

UWAGA! Aktualizacja wyników konkursu Fundacji AVIVA
Wśród 50. ostatnich lokalizacji wyłonionych przez komisję konkursową nie ma żadnej z naszego obszaru. Listę wszystkich 150. zwycięzców można zobaczyć tutaj https://wiemczymoddycham.pl/listazwyciezcow